Intolerance sorbitolu: Příznaky

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Průjem, nadýmání, bolest břicha, říhání a nevolnost.
  • Léčba: Žádný nebo snížený příjem sorbitolu ve stravě
  • Příčiny a rizikové faktory: Neúplné využití sorbitolu v tenkém střevě
  • Vyšetření a diagnostika: Dechovou zkouškou (dechový test H2)
  • Průběh onemocnění a prognóza: Neléčitelné, symptomům lze předejít změnou stravy

Co je sorbitolová intolerance?

Při sorbitolové intoleranci (sorbitolová malabsorpce) je narušena absorpce cukerného alkoholu sorbitolu v tenkém střevě.

Přirozeně se vyskytující sorbitol

Sorbitol je tzv. cukerný alkohol – sacharid sladké chuti, který se přirozeně vyskytuje především v ovoci (broskve, švestky, jablka, hrušky) a koncentrovaný v sušeném ovoci.

Průmyslově vyráběný sorbitol

Zejména takzvané „bezcukrové“ lehké produkty často obsahují sorbitol. Je to proto, že sorbitol má nižší sladivost a obsah kalorií než normální cukr.

Další skupinou produktů, která velmi často obsahuje sorbitol, jsou diabetická jídla. Důvodem je, že tělo využívá sorbitol (na rozdíl od normálního cukru) i bez inzulínu. To znamená, že buňky absorbují sorbitol z krve bez pomoci inzulínu.

Protože sorbitol také nezpůsobuje zubní kaz a má mírně chladivý účinek na jazyk, nachází se v mnoha zubních pastách a dentálních žvýkačkách.

Pokud jste postiženi sorbitolovou intolerancí nebo sorbitolovou intolerancí, je důležité si uvědomit, že sorbitol se jako nosič používá i ve farmaceutickém průmyslu, například pro (šumivé) tablety, a v kosmetickém průmyslu.

Nesnášenlivost sorbitolu: frekvence

Navíc lidé s čistou intolerancí fruktózy nepřímo sorbitol netolerují: na jedné straně sorbitol navíc inhibuje vstřebávání fruktózy do těla; na druhé straně tělo přeměňuje sorbitol na fruktózu.

Nesnášenlivost sorbitolu: příznaky

Typickými příznaky intolerance sorbitolu jsou průjem, plynatost, bolesti břicha, nevolnost a říhání. Množství zkonzumovaného jídla, které způsobuje příznaky, se liší případ od případu. Někteří lidé například reagují příznaky intolerance již od 15 gramů sorbitolu denně, zatímco jiní pociťují příznaky již od pěti gramů denně.

Od určitého množství (20 až 50 gramů denně) je sorbitol pro každého netolerovatelný, protože absorpční kapacita cukerného alkoholu v tenkém střevě je omezená. Při této úrovni konzumace se obvykle objevuje průjem. Zejména lidé s intolerancí sorbitolu však pociťují nepohodlí i při nižších dávkách.

Sorbitolová intolerance: léčba

Poté je důležité pomalu testovat osobní toleranční limit sorbitolu tím, že nejprve sníte malé a poté rostoucí množství potravin obsahujících sorbitol (viz seznam níže). Tato mez tolerance se často velmi liší s intolerancí sorbitolu.

Obsah sorbitolu ve vybraných potravinách

Následující seznam potravin umožňuje lidem s intolerancí sorbitolu odhadnout obsah sorbitolu ve vybraných potravinách.

Jídlo

Průměrný obsah sorbitolu vg/100g potravin

Diabetický cukr

99

Diabetické cukroví

90

Diabetické pomazánky

27,3

Hruška, sušená

10,5

Džem s fruktózou z citrusových plodů

9,2

Džem s fruktózou z peckovin

9,1

Džem/džem s fruktózou pro diabetiky

9,1

Džem s fruktózou z měkkého ovoce

9

Švestky, sušené

7,8

Povidla

6

Broskev, sušená

5,4

Džem s náhražkou cukru a sladidlem z měkkého ovoce

5,3

Meruňky, sušené

4,7

Jablko, oloupané, sušené

3,2

Jablko, sušené

2,8

2,2

Ovocná šťáva z hrušek

2

Sušené ovoce, mix

1,8

Kompot ze sušených švestek/hrušek

1,5

Švestky

1,4

Švestková ovocná šťáva

1,3

Hruška, konzerva

1,2

Švestkový kompot

1

Broskve

0,9

Hrozny, sušené

0,9

Ti, kteří jsou postiženi nesnášenlivostí sorbitolu a nemohou tolerovat potraviny na seznamu, a to ani v malém množství, mají možnost přejít na odrůdy, které obsahují velmi málo sorbitolu nebo žádný.

Patří mezi ně například banán, pomeranč, mandarinka, citron, ananas, kiwi, vodní meloun a cukrový meloun. U hotových výrobků je vhodné si nejprve pročíst seznam ingrediencí.

Pokud trpíte nesnášenlivostí sorbitolu, je vhodné vyhýbat se i výrobkům, které obsahují jiné náhražky cukru jako je mannitol, isomaltitol, maltitol a laktitol. Mohou také způsobit plynatost a průjem.

Sorbitolová intolerance: příčiny a rizikové faktory

Není jasné, jak přesně k poruše využití dochází. V žádném případě se nejedná o alergickou reakci – hovorově používaný výraz „alergie na sorbitol“ je tedy nesprávný. Při alergii je imunitní systém namířen proti domnělému nepříteli, což není případ sorbitolové intolerance.

Sorbitolová intolerance: vyšetření a diagnostika

Nesnášenlivost sorbitolu lékař zjistí specifickým testem, tzv. H2 dechovým testem: Při podezření na toleranci sorbitolu je nutné se k testu dostavit nalačno. Nyní lékař nejprve stanoví obsah vodíku ve vydechovaném vzduchu tak, že nechá pacienta fouknout do přístroje pro dechovou zkoušku.

Poté je pacientovi podán k pití roztok sorbitolu (například pět gramů sorbitolu rozpuštěných ve 200 mililitrech vody). Lékař poté v určitých intervalech několikrát změří koncentraci vodíku ve vydechovaném vzduchu.

Sorbitolová intolerance: průběh onemocnění a prognóza.

Sorbitolová intolerance není léčitelná. Vyhýbání se nebo omezení konzumace potravin bohatých na sorbitol však může zabránit příznakům.