Spastická bronchitida: Příznaky a léčba

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Potíže s dýcháním, dušnost, zvuky při dýchání, křečovitý kašel, možná dušnost, příznaky podobné chřipce, jako je horečka, bolest v krku, bolest hlavy a končetin
  • Léčba: Neléčení klidem, klidem na lůžku, dostatkem tekutin (pití); léky se spazmolytiky (sympatomimetiky), v těžkých případech možná kortizon nebo kyslík při dušnosti, antibiotika při další bakteriální infekci
  • Příčiny a rizikové faktory: Většinou viry; stávající onemocnění dýchacích cest, alergie, přecitlivělost sliznice v průduškách, obezita v dětství a raná expozice škodlivým látkám jako je tabákový kouř nebo viry a předčasný porod zvyšují riziko onemocnění
  • Vyšetření a diagnostika: anamnéza, fyzikální vyšetření s poslechem plic a prohmatáním hrudníku, prohmatání lymfatických uzlin na krku, v případě potřeby RTG hrudníku, krevní test, test na alergii, test plicních funkcí
  • Prognóza: Obvykle zcela vyléčitelná; komplikace, jako je bronchiální astma, jsou častější u pacientů s anamnézou jiných onemocnění nebo se zvýšeným rizikem

Co je to spastická bronchitida?

Stažení je jednak způsobeno tím, že zanícená sliznice oteče. Na druhé straně se svaly dýchacích cest spasmují. Odtud pochází název „spastická“ (= křečovitá) bronchitida.

Dětské průdušky jsou velmi jemné a ještě ne zcela zralé. Jsou proto zvláště náchylné ke spastické bronchitidě. Totéž platí pro malé děti. Spastická bronchitida u dospělých je naopak spíše vzácná. To je důvod, proč se často označuje jako dětská bronchitida nebo dětská bronchitida. Nejčastěji jsou postižena miminka a batolata – 30 až 50 procent dětí do šesti let mělo alespoň jednou spastickou bronchitidu.

Batolata a kojenci se spastickou bronchitidou mají často potíže s dýcháním – v těžkých případech trpí dušností. Kvůli těmto příznakům podobným astmatu lékaři někdy také označují spastickou bronchitidu jako „astmatickou“ bronchitidu (také astmatická nebo astmatická bronchitida). Tento termín však není správný.

Typické příznaky spastické bronchitidy

Vykašlávaný hlen bývá bělavý, zřídka krvavý. Pokud se změní na žlutozelenou, často to znamená, že se na zanícené sliznici rozšířily také bakterie (sekundární bakteriální infekce).

Problémy s dýcháním a častý kašel jsou velmi vyčerpávající. To je důvod, proč se postižení rychle vyčerpávají. Dušnost je někdy děsivá jak pro samotné pacienty, tak pro jejich rodiče.

Spastická bronchitida (jako normální akutní bronchitida) je často doprovázena příznaky podobnými nachlazení nebo chřipce. Patří mezi ně horečka, bolest v krku, bolest hlavy a končetin.

Spastická bronchitida nebo astma?

Příznaky spastické bronchitidy jsou někdy velmi podobné příznakům bronchiálního astmatu. V zásadě kašel spíše zlepšuje stav při bronchitidě. Naproti tomu kašel u astmatu obvykle znamená exacerbaci. U astmatu bývá kašel také suchý. Často je však obtížné odlišit spastickou bronchitidu od astmatu, zejména u malých dětí. Spastická bronchitida se zpravidla výrazně zlepšuje po jednom až dvou týdnech.

Co dělat v případě nebezpečné dušnosti?

Jak léčit spastickou bronchitidu?

Lékaři obecně léčí spastickou bronchitidu stejným způsobem jako akutní bronchitidu. Pacienti by se měli uklidnit nebo zůstat v posteli, pokud mají horečku. Horní část těla je vhodné udržovat mírně zvednutou. To usnadňuje dýchání než v poloze vleže.

Důležitý je také dostatečný přísun tekutin (čaj, vývar apod.).

Uklidněte své dítě, pokud je velmi úzkostné nebo neklidné kvůli potížím s dýcháním. Vnitřní neklid často zhoršuje dýchací potíže.

Dbejte také na to, aby byl vzduch čerstvý a bez škodlivin. Pozitivně působí teplý a vlhký okolní vzduch (ale ne horký). Často pomůže pravidelné větrání nebo vlhký hadřík na radiátoru. Vyhněte se tabákovému kouři v okolí pacienta. Kouř často zhoršuje spastickou bronchitidu a je proto nebezpečný.

Pokud si při spastické bronchitidě potíráte hrudník éterickými oleji nebo mastmi, může to dále dráždit sliznici průdušek. Dýchací potíže a záchvaty kašle se pak zesilují. Navíc mnoho esenciálních olejů (např. eukalyptový olej) se obecně nedoporučuje pro malé děti.

Přípravky na potlačení kašle se doporučují jen zřídka

Antispasmodika

Křečovitě zúžené dýchací cesty u spastické bronchitidy lze uvolnit pomocí tzv. sympatomimetik (agonisté β2 receptoru), jako je salbutamol. Účinné látky zajišťují rozšíření dýchacích cest. Mohou být podávány jako inhalace nebo sprej. V této formě se dostanou přímo do místa působení (dýchací cesty). Pro děti existují speciální inhalační přístroje, které usnadňují inhalaci odpařených účinných látek.

Pokud je zúžení průdušek způsobeno především otokem sliznice, je léčba sympatomimetiky obvykle málo přínosná.

V některých případech lze spastickou (obstrukční) bronchitidu léčit anticholinergiky (jako je ipratropium). Tato skupina účinných látek působí také protikřečově na svaly průdušek. Účinné látky se inhalují.

Antibiotika a kortizon

Spastická bronchitida je vyvolána viry. Bakterie se však někdy šíří i na postiženou sliznici průdušek. To s sebou nese riziko, že se v důsledku toho stav pacienta zhorší. Lékař pak většinou předepíše antibiotika. Bojují proti bakteriální infekci, ale nejsou účinné proti virům!

Další opatření

Někdy je nutné léčit spastickou bronchitidu v nemocnici. To platí zejména pro miminka. Potřebné léky a tekutiny tam mohou být malému pacientovi podány infuzí. Lékaři také neustále sledují přísun kyslíku. V případě potřeby dítě dostává další kyslík.

Fyzioterapie je někdy užitečná, zvláště pokud je nemoc delší. Vhodnými technikami lze dodatečně podpořit kašel a dýchání. Terapeut například opatrně poklepává na hrudník pacienta.

Kontroverzní je podávání expektorancií (léky potlačující kašel) u spastické bronchitidy.

Co způsobuje spastickou bronchitidu?

Spastická bronchitida (stejně jako téměř všechny formy akutní bronchitidy) je způsobena viry. Jedná se především o RS (respirační syncyciální), parainfluenzu, adenoviry a rinoviry. Patogeny se snadno přenášejí, například kašláním, kýcháním nebo dotykem. Většinou však způsobují jen mírné nachlazení – bez akutní či spastické bronchitidy.

Rizikové faktory

Akutní bronchitida často přechází ve spastickou bronchitidu, zejména v případě existujících plicních onemocnění nebo alergií. Obzvláště náchylné jsou na to miminka a malé děti.

Za rizikové faktory se považuje i předčasný porod a velmi brzký kontakt s viry a škodlivými látkami (možná i v těhotenství). To lze pozorovat například u matek nebo jejich dětí, které kouří v blízkosti svých dětí nebo v těhotenství. U dětí se tak zvyšuje riziko spastické bronchitidy nebo jiných onemocnění dýchacích cest.

Nadváha a obezita má také negativní vliv na vývoj plic a mechaniky dýchacích cest. To zvyšuje riziko vzniku spastické bronchitidy.

Je spastická bronchitida nakažlivá?

Ano, spastická bronchitida je nakažlivá. Spouštěče – obvykle viry – se snadno přenášejí z člověka na člověka.

Diagnóza: spastická bronchitida

Při podezření na spastickou bronchitidu je prvním kontaktem domácí lékař nebo pediatr. Protože je bronchitida obecně velmi častá, mají s ní bohaté zkušenosti. Obvykle jsou schopni posoudit, zda je spastická bronchitida skutečně přítomna, jak je závažná a jaká terapeutická opatření jsou vhodná.

Lékař nejprve odebere anamnézu, aby získal všechny důležité informace, které mu pomohou diagnostikovat spastickou bronchitidu a posoudit její závažnost. Klade si například následující otázky:

  • Trpíte Vy nebo Vaše dítě častými infekcemi (dýchacího traktu)?
  • Víte o nějakých předchozích onemocněních dýchacích cest?
  • Jaké jsou přesné příznaky a jak dlouho jsou přítomny?
  • Můžete kašel blíže popsat (např. přerušovaný, štěkavý, ranní, s hlenem atd.)?
  • Existuje dušnost?

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař bude poslouchat plíce. Dechové zvuky jsou typické pro spastickou bronchitidu – pískání, které se objevuje hlavně při výdechu, lékaři nazývají „sípání“. Znamená to, že dýchací cesty jsou ucpané. Hučící zvuky dýchání jsou známkou toho, že v dýchacích cestách je více hlenu.

Lékař také poklepává na plíce. Stav plic se zjišťuje ze zvuku klepání. Pokud jsou plíce normálně naplněny vzduchem, zvuk je podobný klepání na buben. Pokud však dojde k výraznému ohnisku zánětu, zvuk klepání je tlumený.

Lékař také prohmatá (cervikální) lymfatické uzliny a podívá se do úst a krku.

Krevní test není u první spastické bronchitidy nezbytně nutný. Pokud jsou zánětlivé parametry, jako je počet bílých krvinek nebo CRP, zvýšené, je to pouze obecný náznak zánětu v těle.

Vyloučení jiných příčin

U dětí s podezřením na spastickou bronchitidu také lékař vždy zkontroluje, zda příznaky nemůže způsobit spolknuté cizí těleso uvízlé v průduškách. Zejména pokud jsou abnormální zvuky při poslechu plic slyšet pouze na jedné straně, mohly být dýchací cesty ucpané cizím tělesem.

Pokud má někdo často spastickou bronchitidu, jsou vhodná další vyšetření. Patří mezi ně například test na alergii a vyšetření dechové kapacity (test funkce plic). Rovněž je třeba vyloučit bronchiální astma.

Jak probíhá spastická bronchitida?

Ve většině případů se spastická bronchitida zahojí bez komplikací nebo následků během několika týdnů, pokud je léčena včas.

Mnoho rodičů se však obává, že se u jejich dítěte po spastické bronchitidě rozvine astma. To se u většiny dětí nestává: asi u 30 procent dětí, které měly jako kojenec spastickou bronchitidu, se později rozvine bronchiální astma.