Brýlový hematom

Brýlový hematom

Co je hematom brýlí?

Podívaná hematom je podlitina, která se šíří kolem očnice a tím mění barvu dolního a horního víčka a okolních oblastí. Krvácení dává pokožce jinou barvu, která se může lišit od černé / modré po hnědou / žlutou, v závislosti na tom, jak starý je hematom. Hematom brýlí se může objevit na obou stranách a jak název napovídá, vzhled / tvar je podobný brýlím.

Synonyma

Tento typ hematomu se také v běžném jazyce označuje jako periorbitální hematom, hematom brýlí, hematom brýlí nebo jednoduše jako černé oko. Pokud takový hematom je přítomen pouze na jedné straně, nazývá se monokulární hematom (monokulární je odvozen z latiny a znamená „jedno oko“).

Příčiny hematomu brýlí

Nejběžnější příčinou hematomu brýlí je a zlomenina základny lebka v důsledku vnějšího násilného nárazu. Podívaná hematom je vždy doprovázeno změnou barvy postižené oblasti kůže.

Příznaky hematomu brýlí

Barevná modřina kolem oka je primárním příznakem hematomu brýlí. V závislosti na věku hematomu se barva může lišit od černé přes modrou až po žlutou. Kromě toho je oblast kolem oka oteklá. Kvůli úniku krev, který se rozpadá jen postupně, vzniká otok citlivý na tlak. V závislosti na velikosti otoku je možné, že oko již nebude možné správně otevřít. Dalším doprovodným příznakem může být pocit tlaku a necitlivost v postižené oblasti těla. Pozoruhodná je také bolest, ke které dochází při hematomu brýlí.

Bolest způsobená hematomem brýlí

S hematomem brýlí, hodně krev natekl do tkáně kolem oka. Ve většině případů je hematom brýlí způsoben prudkým nárazem, a tedy následkem vážného poranění cév. Doprovod bolest je odpovídajícím způsobem vysoká. Region je obzvláště citlivý na bolest když je aplikován tlak.

Únik krev automaticky vytváří tlak na okolní tkáň, včetně nervy a bolest receptory, což způsobuje bolest. Když otok ustoupí, bolest také ustoupí. Otok je jedním z charakteristických příznaků brýlového hematomu.

Otok v důsledku hematomu brýlí

Když krev vnikne do tkáně při poranění cév, tkáň nabobtná. Krev se tělem rozkládá jen postupně a otok zůstává stejně dlouhý. Tlak vyvíjený krví na tkáň také způsobuje bolest a citlivost na tlak.

Otok může vést k tomu, že postižená osoba nebude schopna otevřít oči nebo ji nebude moci otevřít vůbec. V závažných případech může být zorné pole sníženo, dokud otok neustoupí. V případě hematomu brýlí bude lékař nejprve konzultovat pacienta po nehodě nebo spadnout, aby stanovil diagnózu.

To slouží k prozkoumání příčiny a je zamýšleno k vyloučení nemocí, které mohou také způsobit hematomy. Pacient může lékaři vyprávět svůj příběh o vystavení násilí a upozornit na bolestivou oblast. Nyní je zkoumána oblast kolem očí a pozornost je věnována zabarvení červené kůže.

Léčba hematomu brýlí

Chlazení (první dny), teplé obklady (po několika dnech), krémy, gely a bylinné přípravky obsahující účinnou látku arnika Rostlina může být použita k léčbě brýlového hematomu. Tyto možnosti léčby jsou podrobně popsány níže.

Ochlazení hematomu brýlí ke snížení bolesti a otoku

Oblast postiženou hematomem brýlí lze ochladit. Chlazení smršťuje zraněné plavidla a tím zabraňuje dalšímu krvácení do okolní tkáně.

To zase udržuje výsledný otok co nejmenší a tím udržuje bolest na co nejnižší úrovni. Kromě toho bolest není vnímána také kvůli chladu. Pro ochlazení doporučujeme chladicí balíček zabalený do látky, aby se zabránilo poškození tkáně chladem.

Teplé obklady na hematom brýlí

O několik dní později by mělo být stimulováno hojení postižené oblasti. Zde pomáhají teplé obklady, které zvyšují krevní oběh, a tak unikající krev může být rychleji rozložena. Je také vhodné dát svůj hlava v noci, aby všechny sekrety mohly odtékat z postižených oblastí.

Pomáhají krémy a gely?

Je třeba dávat pozor na krémy a gely, které ředí krev a pomáhají tak rychleji zmizet hematom, protože uniklá krev se rychleji rozkládá. Takové přípravky se obvykle používají na hematomy na pažích a nohou a při nesprávném použití se mohou dostat do oka a poškodit spojivka tam. Použití těchto přípravků by mělo být objasněno lékařem.

Arnica pro úlevu od bolesti

Bylinné přípravky s aktivní složkou arnika Rostlina může být také použita pro proces hojení a pro úlevu od bolesti. U pacientů s hematomem brýlí je obvykle příčinou zlomenina základny lebky. To je kost zlomenina v oblasti základny lebka, který je způsoben silným násilným dopadem na hlava.

Brýlový hematom v důsledku zlomeniny základny lebky

Zlomenina základny lebky mnoho zraní plavidla což může vést k hematomu brýlí. Další příčinou může být zlomenina kostní orbity, která je způsobena přesným násilným dopadem na tuto oblast. U takové zlomeniny, pokud je jednostranná, existuje hematom pouze na jedné straně (monokulární hematom).

Podobné je to s úrazy způsobenými prudkým nárazem do měkkých tkání v orbitální oblasti. Zlomenina základna lebky může být příčinou hematomu brýlí, protože v této těžké hlava četné zranění plavidla jsou proříznuty, které pak mohou krvácet do kůže. Příčina a zlomenina základny lebky je fyzická síla, například náraz dopravní nehody nebo úder do hlavy v případě fyzického násilí.

V případě bazální zlomenina lebky, kostní stehy spojující jednotlivé destičky lebky se lámou v oblasti lebky. Spojení kostí jsou nejslabšími částmi lebky, protože spolu úplně nerostou dětství. Které stehy se rozpadají, se liší a závisí na použité síle.

Brýlový hematom v důsledku nekontrolovaného pádu

V případě nekontrolovaného pádu není vždy možné zabránit nárazu hlavy do země. Je pravidlem, že je možné se připravit nebo se podepřít rukama. Pokud tomu tak není, může dojít k hematomu brýlí v důsledku vnější síly působící na kost lebky.

Pád může mít různé příčiny, například uklouznutí na černém ledu, pád ze schodů, pád na kole nebo prostě klopýtnutí a pád na zem. Čím více síly spadnete na zem, tím horší mohou být následky pádu. Výška, ze které spadáte, je také zásadní, takže například pád ze schodů je velmi nebezpečný a může vést k brýlovému hematomu, který může být způsoben zlomeninou základna lebky.

Jak dlouho je viditelný hematom brýlí?

Hematom brýlí je viditelný po dobu nejméně sedmi dnů. První den po prudkém nárazu do oblasti očí poškozená tkáň nabobtná a pohmoždit zčervená. Otok a změna barvy závisí na velikosti cévních poranění.

Po 24 až 96 hodinách pohmoždit změní se na černou / modrou. Změna barvy je způsobena rozpadem uniklé krve. Nyní se barva po zhruba čtyřech dnech změní na tmavě zelenou.

Od 7. Dne v pohmoždit je nažloutlý a začíná mizet čím dál víc. Otok obvykle poklesl dříve. Když již zbarvení není viditelné a postižená oblast je znovu odolná vůči tlaku, hematom brýlí se uzdravil.

Komplikace hematomu brýlí

Komplikací hematomu brýlí může být bazální zlomenina lebky. zlomenina lebky obvykle se hojí bez dalších komplikací a nezanechává žádné pozdní účinky. Je však také možné, že zlomenina bazální lebky vede ke krvácení uvnitř lebky.

Kromě toho může vést k zlomenině bazální lebky encefalitida a mozková tekutina může unikat v důsledku silného prudkého nárazu a následného zranění. Navíc, hnis se mohou hromadit v oblasti hematomu. Pak je možné, že absces se vytvořila jako komplikace.

Monokulární hematom

Monokulární hematom (hematom na jedné straně) se také nazývá hovorově „černé oko“. Jedná se o modřinu v oblasti horního a / nebo dolního víčka pouze jednoho oka. Monokulární hematom je zpravidla výsledkem lokalizovaného prudkého nárazu, jako je úder nebo náraz z nehody nebo pádu.

Boxeři a další lidé, kteří se věnují bojovým uměním nebo bojovým sportům, jsou často postiženi monokulárním hematomem. Kromě hematomu může být porušena i kostní struktura kolem oka. Kůže kolem oka má modravou barvu, je citlivá na tlak a bolestivá, dokud se modřina sama nezhojí.