Rozrazil: Aplikace, ošetření, zdravotní výhody

Pravý rozrazil by se na první pohled mohl mýlit s plevelem. Pouze druhý pohled odhalí, že jde o velmi všestrannou léčivou rostlinu s dlouhou historií.

Výskyt a kultivace skutečného rozrazil

Rozrazil lesní ukazuje, preferuje podle názvu lesy, kde roste v malých kobercích, ale lze ho najít také na loukách, u silnic a vřesovištích. Pravý rozrazil (Veronica officinalis), nazývaný také lesní rozrazil, patří do rodiny banánu. Lidový jazyk to také nazývá léčivý rozrazil, hojení ran bylina nebo všestranná léčivá bylina. Kromě pravého rozrazilého lesa existují další druhy rozrazil, jako je rozrazil Gamander a rozrazil perský. Podle názvu lesní rozrazil preferuje lesy, kde roste v malých kobercích, ale lze ho nalézt také na loukách, podél silnic a vřesovištích. Je to vytrvalá rostlina a každé jaro vyraší chlupaté stonky vysoké až 30 cm, s oválnými listy, které mají jemné chloupky a zoubkované okraje listů. V období květu od července do září malé jasně modré kopinaté květy s bílou skvrnou uprostřed růst uspořádány do shluků. Kvůli svému vzhledu lze pravý rozrazil snadno zaměnit s pomněnkou, ale rozrazil má čtyři lístky, zatímco pomněnka má pět.

Účinek a aplikace

Název speedwell a další názvy již ukazují, jak velká důležitost byla rostlině připisována v dřívějších dobách. Ve středověku to bylo považováno za zázračný lék par excellence a kromě toho expektorans, diuretikum a krev- očistný účinek, byla mu také připisována velká léčivá síla mor a malomocenství. Oblastmi použití byly nemoci dýchací trakt, kůže, problémy s žaludek a metabolické nemoci. Bylina byla sušena a obvykle připravována jako čaj. Pro použití jako léčivá bylina se používají nadzemní části. Shromažďují se v období květnu v květnu až červnu, poté se suší a různými způsoby zpracovávají na různé produkty:

U čaje se rozrazil obvykle nepoužívá samostatně, ale zpracovává se společně s dalšími léčivými bylinami na čajovou směs, protože čaj vyrobený pouze z rozrazilky chutná příliš hořce. U čaje, který podporuje vykašlávání při onemocněních dýchacích cest, se podle starodávné tradice mísí s rozrazil podběl, Ribwort a plicník. U infekcí močových cest revmatismus a dna, směs rozrazil a dub z kůry se vyrábí čaj. Kneipp navrhl směs rozrazil, pole přeslička, bělokvětý nebo kentaur. Forum žaludek/ střevní nebo zažívací problémy, čajová směs jahoda listy, pole přeslička a pelyňka nebo rozrazil, máta, kentaur a jalovec se používá. Místo čaje se z něj dá připravit také čerstvý džus. K tomu se lisuje a pije čerstvá bylina rozrazil. A voda na kloktání z rozrazilky a kamenec se používá pro zánět a ulcerace ústa a hrdlo. Pro výrobu balzámu na rány se smíchá 250 ml šťávy z rozrazilky a 250 ml obilné brandy. Směs se poté nechá vyluhovat několik dní, poté se přidá 250 ml benátského mýdla alkohol a 100 ml růže voda se přidají, zahřejí a dobře promíchají, aby se všechny ingredience rovnoměrně rozložily. Tento balzám je účinným prostředkem pro kůže nemoci a menší popáleniny. Rozrazil lze zakoupit v lékárnách a bylinných obchodech, ale můžete si jej také sbírat sami v suchých lesích, na loukách a na cestách.

Důležitost pro zdraví, léčbu a prevenci.

Jako léčivá rostlina byla pravá rozrazil poprvé zmíněn v 16. století a v té době byl interně používán mor horečka, stížnosti na plíce, žaludek, střeva, ledviny, měchýř, játra, slezina, děloha a spotřeba a externě pro zanícené rány a kůže problémy. Botanik Johannes Francus ho na konci 17. století pojednal dokonce o 300 stranách a správně se tak dostal do běsnění různých účinků. Pojmy jako „všestranné uzdravení“ odrážejí komplexní význam, který měl v té době rozrazil. Postupem času se jeho význam stále více relativizoval a dnes hraje mnohem menší roli než v dřívějších dobách. Mnoho z účinků, o kterých se říká, že nemohly být prokázány, takže jeho použití se nedoporučuje. Ale v lidovém léčitelství a homeopatie, rozrazil byl schopen udržet své místo. Rozrazil má širokou škálu účinků na tělo:

Kvůli jeho krev čistící účinek, pomáhá při chronických kožních onemocněních, zejména pokud jsou také spojeny se svěděním, jako je např neurodermatitida a svrab. Rozrazil také pomáhá proti nepříjemným svědění stáří. Stimuluje metabolismus a příznivě působí při snižování nadváhy. Játra a žluč stížnosti jsou pozitivně ovlivněny také použitím rozrazilky. Obecně platí, že rozrazil harmonizuje tělo a dokáže regulovat citlivý žaludek a střeva, vyvažuje také příznaky vyčerpání a stres, zejména v kombinaci s mentálním přepracováním. Má antispazmodické a relaxační účinky, včetně bolesti hlavy, migrény a nával krev k hlava. Při nachlazení rozrazil podporuje vykašlávání, léčí cystitida. Kněz Kneipp to také obhajuje jako expektorans for dna a spotřeba. v homeopatie, rozrazil se používá hlavně pro chronické bronchitida, bronchiální astma, tuberkulóza a otok lymfy žlázy. Pro posílení se používá v ledvina nemoci a ledvinový štěrk. Čajové směsi s rozrazilkou lze použít k léčení, ale také jako lék k prevenci.