Spermie: množství, vůně, složení

Co je sperma?

Sperma je semenná tekutina, která je vypuzována z močové trubice penisu během ejakulace. Je to mléčně zakalená až žlutošedá želatinová tekutina. Semenná tekutina má nasládlý zápach a je také popisována jako vonící jako kaštanové květy.

Semenná tekutina se skládá ze sekretů z prostaty, semenných váčků, Cowperových žláz a spermií.

Vylučování prostaty

Přibližně 20 procent semenné tekutiny tvoří řídký mléčný sekret vylučovaný prostatou. Tento sekret, solný roztok bohatý na draslík a vápník, obsahuje mimo jiné některé enzymy (fosfatázy), hořčík, zinek, citrát a spermin – tzv. polyamin, který se nachází především v rychle rostoucích buňkách. Sekrece prostaty je mírně kyselá (hodnota pH mezi 6.4 a 6.8) a má pohyb indukující účinek na spermie.

Sekrece semenných váčků

Většina spermií pochází ze semenných váčků (vesicula seminalis). Jejich sekret tvoří asi 70 procent semenné tekutiny. Je alkalický a obsahuje fruktózu jako zdroj energie pro pohyb spermií. Obsahuje také prostaglandiny – tkáňové hormony, které podporují stahy svalů ženského pohlavního ústrojí.

Sekrece nadvarlete

Dalších asi deset procent semenné tekutiny pochází z nadvarlete. Obsahuje spermie.

Hodnota pH spermatu

Při 7.2 až 7.8 je hodnota pH spermií v alkalickém rozsahu. To umožňuje semenné tekutině posunout kyselé prostředí v pochvě, které má hodnotu pH 3.5 až 5.5, do alkalické oblasti. Spermie potřebují toto zásadité prostředí, aby se mohly pohybovat v pochvě.

Množství spermií

Objem ejakulátu je dva až šest mililitrů. Každý mililitr obsahuje 35 až 200 milionů spermií. Při velmi časté ejakulaci může být množství spermií o něco nižší, ale po delší abstinenci je často vyšší.

Jaká je funkce spermií?

Semenná tekutina slouží jako prostředek pro transport spermatu do ženského vajíčka. Zásadité spermie činí kyselé poševní prostředí zásaditějším a tím podporuje pohyblivost spermií.

Kde se spermie nachází?

Jaké problémy mohou spermie způsobit?

Pokud je v ejakulátu méně než 20 milionů spermií na mililitr, pravděpodobnost oplodnění se snižuje – i když je k oplodnění ve skutečnosti potřeba pouze jedna spermie.

Vysoký podíl malformovaných spermií v ejakulátu také vede k neschopnosti otěhotnět.

Pokud je množství spermií menší než dva mililitry, označuje se to jako hypospermie.

Sexuálně přenosné nemoci, jako je HIV nebo hepatitida B, se mohou přenášet spermiemi.