Spermidin: Účinky a vedlejší účinky

Spermidin: Popis

Spermidin je přirozeně se vyskytující látka ve všech živých organismech. Nachází se například v buňkách lidského a zvířecího těla a také v rostlinách. Chemický název spermidinu je 1,5,10-triazadekan nebo monoaminopropylputrescin.

Spermidin patří do skupiny biogenních aminů. Je to prekurzor sperminu (diaminopropylputrescin), složky lidských spermií. Názvy spermin/spermidin pocházejí ze skutečnosti, že tyto sloučeniny byly poprvé detekovány v semenné tekutině.

Nyní je známo, že spermidin se nachází téměř ve všech tělesných buňkách. Některé střevní bakterie jsou navíc schopny produkovat spermidin. Většinu spermidinu, kterou tělo potřebuje, však musí získat z potravy.

Spermidin aktivuje autofagii

Tento proces je životně důležitý a začíná prvním dnem života. Autofagie udržuje tělesné buňky funkční a chrání tělo před rozvojem onemocnění, jako jsou infekce nebo nádory.

Co ovlivňuje obsah spermidinu

S přibývajícím věkem však koncentrace spermidinu v buňkách – a tím i schopnost autofagie – v rámci přirozeného procesu stárnutí neustále klesá. Čistící procesy uvnitř buňky již nefungují tak, jak by měly. Výsledek:

Přebytečné nebo poškozené buněčné složky nebo patogeny zůstávají v buňkách a zvyšují riziko onemocnění souvisejících s věkem, jako je demence a další neurologické poruchy, cukrovka, arterioskleróza nebo srdeční selhání. S věkem navíc klesá metabolická aktivita.

Spermidin: Účinek

Protože spermidin hraje důležitou roli při udržování zdraví tělesných buněk, mohl by být v budoucnu použit ke zpomalení přirozeného procesu stárnutí. Dosud byly provedeny pouze studie na buněčných kulturách a myších, které prokázaly pozitivní vliv látky na zdraví. Zda má spermidin pozitivní vliv i na člověka, se stále zkoumá

Účinek spermidinu v laboratorních testech

Spermidin prokázal život prodlužující účinek v buněčných kulturách a experimentech na zvířatech. Studie na myších ukázala, že zvířata, která dostávala spermidin v pitné vodě po dobu šesti měsíců, byla zdravější než zvířata, která žádný další spermidin nedostávala. Bylo zjištěno, že „spermidinová skupina“ měla celkově méně poškození ledvin a jater.

Spermidin měl také pozitivní vliv na srst myší: ztráta vlasů související s věkem byla nižší než u myší, které spermidin nedostávaly. Zvířata ve skupině se spermidinem ztratila výrazně méně vlasů. Na hřbetě nebyly téměř žádné lysiny – jak se u myší vyskytují v důsledku stárnutí.

Autoři studie byli také schopni prokázat srdeční ochranný účinek spermidinu. Zvýšený příjem spermidinu aktivoval samočistící proces v srdečních buňkách a zabránil tak programované buněčné smrti.

Účinek spermidinu u lidí

Zda má spermidin také pozitivní vliv na lidské zdraví, není dosud dostatečně prozkoumáno. Mezinárodní, víceletá observační studie s přibližně 800 účastníky alespoň poskytla počáteční náznaky. Podle studie lidé, kteří konzumovali alespoň 80 mikromolů spermidinu denně ve své stravě, žili v průměru o pět let déle než lidé, kteří konzumovali méně než 60 mikromolů spermidinu denně.

Vědci vysvětlují tento účinek účinkem spermidinu při stimulaci autofagie. Podobně jako při několikahodinovém půstu aktivuje spermidin samočistící proces buněk. To chrání před předčasným stárnutím a má tak účinek prodlužující život.

Pro spolehlivé tvrzení o účinku spermidinu by byla spíše nutná tzv. intervenční studie. V této studii je některým účastníkům podáváno určité množství spermidinu. Účinky příjmu jsou pak porovnány se srovnávací skupinou, která spermidin nedostala.

Spermidinové přípravky jsou také často propagovány jako pomůcka při hubnutí. K tomu však nejsou vhodné jako jediný prostředek. Odborníci nadále doporučují zdravou a vyváženou stravu v kombinaci s cvičením.

Spermidin: vedlejší účinky

Vzhledem k tomu, že spermidin je přirozenou součástí tělesných buněk, je jeho příjem obecně dobře snášen. Nejsou známy žádné vedlejší účinky spermidinu – pokud není překročeno doporučené maximální množství XNUMX miligramů denně. Příliš mnoho spermidinu může vyvolat chronický zánět.

Pokud máte podezření nebo víte, že trpíte histaminovou intolerancí, poraďte se před užitím spermidinu se svým lékařem!

V současné době neexistuje žádný důkaz, že spermidin je karcinogenní. Užívání spermidinu tedy nezvyšuje riziko rakoviny.

Kdo by neměl užívat spermidin

V mnoha případech jsou doplňky stravy obsahující spermidin založeny na výtažcích z pšeničných klíčků. Jelikož pšenice obsahuje lepek, nejsou tyto produkty vhodné pro osoby s intolerancí lepku (celiakie).

Obsah spermidinu v buňkách těla se přirozeně zvyšuje během těhotenství a růstu. Z tohoto důvodu odborníci doporučují těhotným ženám, kojícím matkám a dětem neužívat doplňky stravy obsahující spermidin.

Lidé užívající účinnou látku ethambutol (proti tuberkulóze) by se měli zdržet užívání spermidinu. Stejně jako hořčík může spermidin oslabit účinek léku.

Spermidin: Tabulka potravin

Podle studií každý v Evropě zkonzumuje 7 až 25 miligramů spermidinu denně prostřednictvím potravy. Jednotlivé množství závisí na tom, jaké potraviny jsou konzumovány.

Spermidin se nachází téměř ve všech potravinách, ale v různém množství. Obzvláště bohaté na spermidin jsou pšeničné klíčky, ovesné vločky, čerstvá zelená paprika, zralý sýr (jako je parmezán a čedar) a sójové produkty. Na spermidin je bohaté také celozrnné pečivo, luštěniny, dýňová semínka, houby, jablka, ořechy a salát.

Jídlo

Průměrný obsah spermidinu v mg/kg

Květák

25

Brokolice

33

Celeriac

26

Houby

88

Celozrnné výrobky

24

Kukuřice

43

Hrášek

65

128

olej z pšeničných klíčků

354

Čedar

200

Vaření jídla může snížit obsah spermidinu. Způsoby konzervace potravin (sušení, dehydratace, konzervace, namáčení v oleji) mohou také změnit obsah spermidinu.

Spermidin: lékové formy

Mnoho drogerií a lékáren nabízí spermidin jako doplněk stravy ve formě kapslí, prášku, tablet nebo kapek. Přípravky obvykle obsahují extrakty z pšeničných klíčků nebo sóji, které byly obohaceny o přírodní spermidin.

Obsah spermidinu a kvalita nabízených produktů se velmi liší.

Mnohé spermidinové preparáty jsou navíc obohaceny o vitamíny a stopové prvky, jako je vitamín C, vitamín E nebo zinek.

Spermidin: příjem a aplikace

Všechny na trhu dostupné doplňky stravy se spermidinem se užívají ústy (orálně). Kromě tablet a kapslí na polykání je spermidin dostupný také jako prášek nebo kapky k zamíchání například do müsli nebo smoothies.

Potravinové doplňky se spermidinem jsou dostupné v různých dávkách. Informace o dávkování výrobce se také liší.

Pro příjem spermidinu prostřednictvím potravinových doplňků platí v EU a Švýcarsku horní hranice 6 mg denně. Nezáleží na tom, zda se celá denní dávka užívá najednou nebo je rozložena do celého dne.