Sfenoidální kost (Os sphenoidale): Anatomie a funkce

Co je to sfénoidní kost?

Klínovitá kost (os sphenoidale) je centrální kost lebky, která má zhruba tvar letící vosa s roztaženými křídly a svěšenýma nohama: Skládá se z klínovitého těla (corpus), dvou velkých sfenoidálních křídel (alae majores), dvou malých klínová křídla (alae minores) a dolů směřující křídlovité výběžky (processus pterygoidei).

Tělo sfenoidální kosti (corpus)

Kulovité těleso (korpus) má zhruba krychlový tvar. Uvnitř jsou dvě dutiny oddělené přepážkou, které jsou známé jako sfénoidní sinusy.

Zadní plocha sfenoidálního těla tvoří spojení (zpočátku chrupavčité, později kostěné) s týlní kostí.

Horní plocha sfenoidálního tělesa tvoří v zadní oblasti tzv. turecké sedlo (sella turcica), ve kterém je uložena hypofýza (hypofýza). V horní přední oblasti je napojení na etmoidní kost přes kostěnou páteř. Kromě toho malý, plochý kousek kosti (jugum sphenoidale) spojuje dvě malá křídla sfenoidální kosti před sulcus chiasmatis, ve kterém se nachází optické chiasma. Párový zrakový nerv (nervus opticus) prochází otvorem v kosti spolu s jeho tepnou.

Spodní plocha klínovitého těla má zobákovitý kostěný hřeben směřující svisle dolů, rostrum sphenoidale, který je obklopen křidélky kosti pluhové a přechází v nosní přepážku.

Velká sfenoidální křídla (Alae majores)

Velká sfenoidální křídla jsou silné kostěné výběžky po stranách sfenoidálního těla, které jsou zakřivené směrem ven a nahoru. Mají čtyři plochy, čtyři hrany a jeden úhel.

Povrchy velkých sfénoidních křídel se nazývají:

  • Facies cerebralis (směřuje nahoru k mozku)
  • Facies temporalis (na vnějším povrchu lebky a oddělený od spodní facies infratemporalis horní čelisti kostěným hřebenem)
  • Facies orbitalis (ohraničuje oční důlek plochým, hladkým povrchem kosti)
  • Facies maxillaris (přímo pod facies orbitalis; představuje hranici k maxile)

Facies maxillaris obsahuje foramen rotundum – kulatý otvor, kterým prochází druhá větev trojklaného nervu (n. facialis).

Okraje velkých sfénoidních křídel se nazývají:

  • Margo frontalis (hraničí s čelní kostí)
  • Margo zygomaticus (ohraničuje zánártní kost)
  • Margo parietalis (hraničí s temenní kostí)
  • Margo squamosus (přiléhající ke spánkové kosti)

Malá sfénoidní křídla (Alae minores)

Malá sfénoidní křídla jsou tenké, trojúhelníkové kostní destičky, které sedí v horní přední části sfénoidního těla. Tvoří optický kanál, kterým prochází zrakový nerv z lebeční dutiny do oční jamky. Jejich spodní plocha vymezuje oční důlek a jejich horní plocha ohraničuje lebeční dutinu. Směrem doprostřed a dozadu tvoří krátké kostěné výběžky.

Křídlový výběžek sfenoidální kosti

Pterygoidní výběžek je název, který lékaři dali křídlovitým výběžkům, které se rozprostírají téměř svisle dolů od základny velkých sfénoidních křídel na těle sfénoidní kosti. Skládají se ze dvou kostních destiček, lamina medialis (centrální destička) a lamina lateralis (laterální destička).

Mezi těmito dvěma je fossa, pterygoid fossa (křídlo patra fossa). Zadní část této jamky je tvořena křídlovým výběžkem sfenoidální kosti, deska patrové kosti stojí svisle a přední část tvoří maxilla.

Báze křídelních výběžků je proražena cévně-nervovým kanálem, tato jáma je centrálním distribučním místem pro cévy a nervy.

Mediální lamela má na spodním konci háčkovitý výstupek. Probíhá zde šlacha svalu, který napíná patro.

Sfénoidní sinus

Jaká je funkce sfenoidální kosti?

Stejně jako ostatní kosti lebky slouží klínová kost k ochraně mozku a jako připojovací bod pro různé svaly (jako jsou žvýkací svaly). Tvoří zadní část oční jamky a – spolu s ostatními kostmi – spodinu lebeční.

Funkce sfénoidního sinusu a ostatních vedlejších nosních dutin není dosud plně objasněna. Vzduchem naplněné dutiny pravděpodobně snižují hmotnost lebky a slouží jako rezonanční komora pro hlas.

Kde se nachází sfenoidální kost?

Sfenoidální kost je centrální kostí lebky a leží klínovitě mezi všemi ostatními kostmi lebky, před týlní kostí (os occipitale) uprostřed základny lebky. Až do dospívání je sfenoidální kost spojena s týlní kostí pouze chrupavkou; pouze u dospělých je kostěné spojení.

Jaké problémy může způsobit sfenoidální kost?

Zánět sfenoidálních dutin je poměrně vzácný. Vzhledem k tomu, že jsou spojeny s horní nosní skořepou, mohou zde viry a bakterie způsobující sinusitidu také vést k infekci. V zadní části hlavy a v temeni hlavy se objevuje tlaková bolest, protože sekret se hromadí v dutině a vyvíjí tlak. To je doprovázeno nachlazením a horečkou.

Rozsáhlý zánět občas vede k abscesu nebo empyému (nahromadění hnisu) ve sfenoidálním sinu.

Meningiom sfénoidního křídla je benigní nádor temporálního mozku, který se šíří do malého křídla sfénoidní kosti. Může se také rozšířit do očnice nebo palpebrální jamky, což vede k poruchám vidění a paralýze nervů.

Zlomenina týlní kosti může také postihnout sfenoidální kost.