Pavoučí žíly: příčina, prevence

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Vrozená slabost pojivové tkáně je často příčinou vzniku metliček; navíc na červené žíly častěji trpí ženy a lidé, kteří hodně stojí nebo sedí, kouří nebo pijí alkohol
 • Prevence: Cvičení, střídavé sprchy, masáže, zdravá strava, nošení kompresních punčoch.
 • Příznaky: Přes kůži prosvítají světle červené až tmavě modré žilky.
 • Diagnóza: anamnéza, fyzikální vyšetření
 • Průběh a prognóza: Obvykle bez příznaků, pouze ojediněle svědčí pro onemocnění hlubších žil

Co jsou to pavoučí žíly?

Pavoučí žíly jsou malé, povrchové žilky, které se přes kůži třpytí načervenalé nebo namodralé. Vyvíjejí se, když se v postižené oblasti hromadí krev. Ve většině případů jsou žilky neškodné a nanejvýš kosmetický problém. U některých lidí však ukazují na onemocnění hlubších žil.

Pavoučí žíly: příčiny a rizikové faktory

Existují různé příčiny pavoučích žil. V jejich vývoji pravděpodobně hraje roli například dědičnost. Také trvale zvýšený tlak v cévách, jako je vysoký krevní tlak, je často zodpovědný za vznik metliček. Příznivě působí například také následující faktory:

 • Časté stání a sezení
 • Konzumace alkoholu a nikotinu

Vysoký krevní tlak a nedostatek pohybu podporují vznik pavoučích žil prostřednictvím stáze krve v žilách. Další informace o tomto a dalších rizikových faktorech naleznete níže:

Stáza krve v žilách

Když se krev hromadí v žilách, stěny krevních cév se obvykle rozšiřují – to podporuje vznik pavoučích žil. Pacienti s vysokým krevním tlakem (hypertenzí) mají proto vyšší riziko žilních onemocnění, jako jsou například metličky.

Alkohol a nikotin

Stimulanty alkohol a nikotin mají potenciál způsobit trvalé poškození krevních cév. Nikotin uvolňuje neurotransmiter vazopresin, který stahuje krevní cévy. Nadměrná konzumace alkoholu často vede k vazodilataci. Zmnožené žilky na obličeji (nosu), ale také na rukou nebo nohou mohou být prvním příznakem škodlivé konzumace alkoholu.

Těhotenství a hormonální antikoncepce

Pokud mladá matka po porodu drasticky zhubne, přispívá to také ke změně struktury pojivové tkáně – a v důsledku toho se rozšíří povrchové žíly.

Hormonální antikoncepce, jako je pilulka, navíc podporuje tvorbu pavoučích žil: dodávané hormony přispívají k oslabení pojivové tkáně.

Pavoučí žíly: Prevence

Existují určitá opatření ke zlepšení krevního oběhu, pokud máte sklon k pavoučím žilám. Tyto zahrnují:

Pravidelné cvičení, jako je jízda na kole, běh nebo plavání, posiluje lýtkové svaly. Tyto svaly hrají důležitou roli při pumpování krve z žil zpět do srdce, aby nedocházelo k jejímu překrvení v nohách. Cvičení navíc stimuluje krevní oběh a zlepšuje prokrvení pokožky, což také působí proti tvorbě (nových) žilek.

Střídavé sprchy a masáže

Zdravá dieta

Vyvážená strava také podporuje pojivovou tkáň s dobrým krevním oběhem. Jezte ovoce a zeleninu denně. Omezte konzumaci tuku a masa. Pijte denně alespoň dva litry vody nebo neslazeného čaje, abyste zabránili zahuštění krve. Vyhýbejte se co nejvíce slazeným jídlům a nápojům. Místo toho sáhněte po zdravých svačinkách, jako jsou oříšky nebo sušené ovoce.

Kompresní punčochy

Bylinné produkty

Existují různé bylinné produkty, například ve formě krémů, kapslí nebo tinktur, které mohou mít ochranný účinek na žíly. Příkladem je extrakt z listů vinné révy… Na trhu jsou volně dostupné různé přípravky s extraktem z listů vinné révy na obklady nebo nálevy.

Pavoučí žíly: příznaky

Pavoučí žíly se objevují v podobě světle červených až tmavě modrých žilek, cévnatých stromů nebo skvrn. Říká se jim pavoučí žilky, protože tyto jemné cévky připomínají rozvětvené větvičky nebo košťata z drobných větviček. Obvykle se objevují izolovaně na žíle, aniž by ovlivnily hlubší žíly. Obvykle pavoučí žíly nezpůsobují bolest ani jiné nepohodlí. Některým lidem je však z estetických důvodů vadí.

Pavoučí žíly na obličeji

I když jsou vizuálně podobné: Pavoučí žíly na obličeji a žilky na nohou jsou dvě různé věci. V případě rozšířených žilek na obličeji lékaři hovoří o tzv. teleangiektáziích. Jedná se o rozšířené malé kapilární cévy kůže, které vypadají jako síť.

Pavoučí žíly: vyšetření a diagnostika

Pavoučí žíly jsou obvykle velmi snadno diagnostikovatelné, protože jsou viditelné pouhým okem a mají typický retikulární průběh. Správnou kontaktní osobou ohledně metliček je specialista na flebologii, tedy odborník na cévní onemocnění.

Při úvodní konzultaci lékař zjistí pacientovu anamnézu (anamnézu) kladením různých otázek, jako například:

 • Jak jsi starý?
 • Trpíte onemocněním pojivové tkáně?
 • Zažíváte večer pocit napětí a tíhy v nohách?
 • Pro ženy: Jste nebo jste nedávno byla těhotná?
 • Máte členy rodiny s metličkou?
 • Trápí vás nebo vás trápí pavoučí žíly?

Pokud chce mít lékař jistotu a vyloučit hlubší křečové žíly, provede ultrazvukové vyšetření (sonografie) nebo rentgenové vyšetření cév (angiografie). To umožňuje vyhodnotit průtok krve v hlubších žilách.

Pavoučí žíly: Léčba

Pavoučí žilky lze často dobře zakrýt make-upem a tím je opticky skrýt.

Více o různých metodách léčby metliček a o tom, jak je nemocní léčí sami, se dozvíte v článku Odstranění metliček.

Jsou pavoučí žíly nebezpečné?