Cvičení na stenózu páteřního kanálu

A páteřní kanál stenóza bederní páteře je zúžení páteřního kanálu páteře. Konzervativní léčba tohoto zúžení je čistě symptomatická, tj bolest způsobeno, nikoli zúžení páteřní kanál. Téměř všechny (> 95%) páteřní kanál stenózy bederní páteře lze úspěšně léčit konzervativní terapií. Kromě drogové léčby bolest„Fyzioterapeutická opatření jsou velmi užitečná pro získání bolesti pod kontrolu.

8 jednoduchá cvičení k napodobení

Následujícím 20 cvikům věnujte asi 8 minut. Následujících osm cvičení by mělo být prováděno 3-4krát týdně. 1. cvičení - „samo-mobilizace“ 2. cvičení - „polohování kroku“ 3. cvičení - „ohýbání horní části těla“ 4. cvičení - „vyhrnutí“ 5. cvičení - „prodloužení kolena“ 6. cvičení - „přitlačení stěny“ 7. cvičení - „box“ 8. cvičení - „rotační“ cvičení s Blackroll®.

Cvičení pro doma

Samomobilizace, jako je rolování páteře nahoru a dolů ve čtyřnohé poloze, má pozitivní vliv na stenóza páteřního kanálu v bederní páteři. 1. cvičení Chcete-li si vytvořit prostor a úlevu v dolní části zad, můžete si pacient položit horní část těla na stůl v poloze na břiše s pánevní kosti zarovnáno s hranou stolu. Nohy volně visí dolů, čímž působí jako váha a vytvářením prostoru v zádech tahem.

Terapeut může pacienta podepřít křížovým úchopem tlačením obratlových těl bederní páteře od sebe. 2. cvičení Další jednoduché, odlehčovací cviky nebo polohy, které mohou být pacientovi dány doma, jsou krokové polohování. Zde leží pacient v poloze na zádech s nohama výše, například na židli nebo na pohovce.

3. cvičení Navíc výstupek horní části těla v sedadle přináší úlevu. V sedadle se širokýma nohama na židli je horní část těla položena bez napětí na stehna a kolena a po určitou dobu zůstala viset. Během následného narovnávání jsou obratle srolovány pomalu a kontrolovaně, obratle po obratli.

Pokud není dostatečná pružnost, mohou být předloktí podepřena na stehnech - přesto je třeba se pokusit o co největší napnutí z horní části těla. 4. cvičení Závěrečné úlevové cvičení probíhá na měkké podložce v poloze na zádech. Stehna jsou jemně přitahována k horní části těla, kolena jsou ohnutá a uvolňuje se veškeré napětí.

Pokud se cítíte pohodlně, můžete se z této stočené polohy pomalu houpat sem a tam a způsobit takmasáž svalů dolní části zad. Další cvičení najdete v článcích:

  • Která cvičení pro stenózu páteřního kanálu
  • Fasciální trénink.
  • Fyzioterapeutická mobilizační cvičení
  • Škola zad pro stenózu páteřního kanálu

Terapie by navíc měla pracovat na celé pozici, aby se zabránilo možnému prohloubení zad a aby bylo tělo stabilní pro každodenní život. V každodenním životě je důležité polohu pravidelně měnit, aby nedocházelo k dlouhodobému namáhání konstrukce.

Kromě toho je třeba se vyhnout zvedání a přenášení těžkých předmětů a v případě potřeby snížit vlastní hmotnost těla. To vše dále zatěžuje záda a páteř, což jen zhoršuje příznaky. Zejména v případě problémů se zády je zásadní správné držení těla a správné chování v každodenním životě, a proto by se nemělo opovrhovat výchovou jako nedílnou součástí terapie.

Cvičení Ležíte na podložce v poloze na zádech a přitlačte bederní páteř pevně do podlahy napnutím břicha a nakloněním pánve dopředu. Nohy jsou pod úhlem 90 ° kolenní kloub ve vzduchu. Jeden noha zůstává v této poloze, zatímco druhá se táhne a ohýbá se zpět k podlaze.

Noha nikdy nemá kontakt s podlahou. Po 15 whl. Změň noha.

Cvičení se stává obtížnějším, když jsou obě nohy natažené současně. Je důležité vždy udržovat břišní napětí, aby spodní část zad nebyla vtažena do duté zadní části. Proveďte 3 x 15 rolí.

2. cvičení Postavte se do šíře kyčle a lehce ohněte v kolenou tak, aby paty byly o zeď. Hýždě i lopatky jsou v kontaktu se stěnou. Zatlačte spodní část zad pevně na zeď a napněte ji žaludek a naklonění pánve dopředu.

V rukou držíte závaží (1-2 kg) nebo konce a theraband na kterém stojíš. To zvyšuje napětí na břiše a tělo je posunuto dopředu. Trup musí pracovat přesně proti tomuto tahu. Paže jsou poté pomalu přivedeny zpět do výchozí polohy.

Proveďte 3 x 15 whl. 3. cvičení Postavte se s širokými boky, mírně ohnutými koleny a zády rovně. Nakloňte pánev dopředu a napněte žaludek.

V rukou držíte závaží (1–2 kg). Paže jsou přitlačeny k horní části těla. Nyní ohněte loketní kloub o 90 ° tak, aby vaše váha byla v rukou před vámi.

Po dobu 15 sekund provádíte velmi rychlé malé boxerské pohyby. Břišní napětí brání přílišnému otáčení trupu. 4. cvičení Zaujměte stejnou pozici jako v cvičení 3.

Místo malých boxerských pohybů tentokrát proveďte malé rychlé rotace s horní částí těla po dobu 15 sekund. Boky a ramena se však nesmí příliš hýbat. Je důležité zachytit pohyb paží břišním napětím a trénovat tak svaly mezi obratli. Všechna 4 cvičení slouží k dosažení segmentové stability v bederní páteři. Další cvičení pro stabilní a fyziologické držení těla najdete v článcích:

  • Fyzioterapie pro stenózu páteřního kanálu
  • Cvičení proti dutému hřbetu
  • Stenóza páteřního kanálu - domácí cvičení