Ruptura sleziny (ruptura sleziny): Příznaky, příčiny, terapie

Stručné shrnutí

 • Příznaky: bolest nebo citlivost v levé horní části břicha, někdy vyzařující do levého boku nebo ramene; tvrdá břišní stěna; možná dušnost a šok
 • Léčba: po stabilizaci oběhu, pozorování v nemocnici nebo chirurgický zákrok k zastavení krvácení nebo odstranění části celé sleziny
 • Diagnóza: anamnéza, fyzikální vyšetření a krevní test; také zobrazovací postupy (ultrazvuk, počítačová tomografie), v případě potřeby podpořené kontrastní látkou.
 • Průběh onemocnění a prognóza: Obvykle se uzdravení během několika týdnů; komplikace možné zejména po úplném odstranění sleziny (asplenie)

Co je to prasklá slezina?

Rozlišuje se jednofázová a dvoufázová ruptura sleziny: Při jednostupňové ruptuře sleziny se současně roztrhne pouzdro a tkáň sleziny. U dvoufázové ruptury sleziny je naproti tomu zpočátku poraněna pouze tkáň sleziny a pouzdro praskne až po hodinách nebo dokonce týdnech.

Slezina: anatomie a funkce

Slezina má různé úkoly: Na jedné straně tvoří a skladuje určitý typ bílých krvinek – tzv. lymfocyty. Zároveň rozkládá použité červené krvinky (erytrocyty) a krevní destičky (trombocyty). Kvůli těmto úkolům jsou speciální krevní cévy sleziny vždy hojně naplněny krví.

Prasklá slezina: Jaké jsou příznaky?

Pokud je tržná rána sleziny způsobena traumatem, budou patrné modřiny nebo zlomená žebra v levé horní části břicha. Při dopravní nehodě někdy modřina podél bezpečnostního pásu v levé horní části břicha naznačuje těžké trauma sleziny.

Jde-li o tzv. dvoufázovou rupturu sleziny, může počáteční bolest nejprve ustoupit, aby se po přestávce vrátila závažněji („tichý interval“).

Ruptura sleziny: Jak se léčí?

Po vstupním vyšetření lékař rozhodne, zda je nutný urgentní chirurgický zákrok, nebo zda prozatím počkat. V tom případě je zraněný pečlivě lékařsky sledován. Čím závažnější je zranění, tím je pravděpodobnější, že se zdravotníci rozhodnou pro okamžitou operaci. To platí například v případě, že mají podezření na krvácení do břicha a oběh je nestabilní.

Konzervativní léčba

Chirurgie

Existuje mnoho různých technik, jak operovat prasklou slezinu. Zatímco dříve lékaři často slezinu přímo úplně odstranili (splenektomie), dnes se většinou snaží orgán co nejúplněji zachovat. To platí zejména pro prasklou slezinu u dětí, protože pro ně slezina stále hraje poměrně důležitou roli v imunitním systému.

Ve speciálních případech je možné uzavřít jednotlivé cévy sleziny katetrem zavedeným do tříselných cév (embolizace) za účelem zastavení aktivního krvácení.

Po operaci sleziny jedinec obvykle zůstává v nemocnici na sledování jeden až dva týdny v závislosti na závažnosti poranění, typu operace a riziku krvácení.

Komplikace operace

Pravidelné kontrolní návštěvy jsou rozhodující pro výsledek po operaci. Je možná bolest břicha až několik týdnů po operaci břicha.

Každá operace v dutině břišní s sebou navíc nese obecná rizika. Patří mezi ně poranění jiných břišních orgánů, krvácení, infekce a alergické reakce. Po splenektomii se navíc někdy objevuje pankreatitida nebo trombóza portální žíly.

Mezi další možné komplikace patří pseudocysty, abscesy a tzv. arteriovenózní zkraty (nežádoucí spojení mezi tepnou a žílou).

Asplenia

Závažnou komplikací u asplenie je tzv. „OPSI“ (ohromující infekce po splenektomii), která vede k těžké otravě krve (sepse). Těžkou infekcí jsou ohroženi zejména kojenci a batolata bez sleziny.

Kromě toho se vynechává odstraňování krevních destiček (trombocytů) slezinou. V důsledku toho se počet krevních destiček v prvních třech měsících po odstranění sleziny zvyšuje, dokud se tělo nepřizpůsobí. Dočasně tedy existuje zvýšené riziko trombózy, které však lze snížit léčbou kyselinou acetylsalicylovou a v případě potřeby heparinem.

Příčiny a rizikové faktory

U dětí jsou žebra ještě měkčí a břišní svaly slabší než u dospělých, takže jsou náchylnější k prasknutí sleziny. Zejména bezpečnostní pás v autě někdy způsobí prasknutí sleziny v důsledku pevného tahu při dopravní nehodě.

Ve vzácnějších případech je příčinou prasknutí sleziny zjevná síla, jako je střelná nebo bodná rána.

Vzácně se vyskytují ruptury sleziny, které nejsou způsobeny zraněním. Obvykle pak základní onemocnění zpočátku vede ke zvětšení sleziny (splenomegalie), což zvyšuje napětí pouzdra sleziny. To zase zvyšuje riziko spontánní ruptury sleziny.

Infekce

Mezi další infekce se zvýšeným rizikem ruptury sleziny patří malárie a břišní tyfus.

Zánět

Těžký nebo dlouhotrvající zánět také někdy způsobuje, že imunitní systém je upregulován a v důsledku toho se zvětšuje slezina. Patří mezi ně chronická pankreatitida, zánět jater, autoimunitní onemocnění a amyloidóza. Obvykle se jedná o ložiska abnormálně změněných proteinů postihující celé tělo.

Nádor

Nemoci krve

Vrozené a strukturální příčiny

Poruchy ve struktuře sleziny, například vedoucí k nahromadění krve, také zvyšují riziko splenomegalie a ruptury sleziny. Často se jedná o vrozené nádory krevních cév (hemangiomy) nebo cysty sleziny. Takové nádory někdy způsobují masivní krvácení a tím prasknutí sleziny.

Operace břicha

Při operaci břicha hrozí poranění sleziny nebo jejích cév. Jak vysoké je riziko prasknutí sleziny během operace, závisí na mnoha faktorech. Mezi hlavní patří anatomie jednotlivce, jak blízko je operační oblast ke slezině a jak zkušený je chirurg.

Vyšetření a diagnostika

 • Utrpěli jste v poslední době poranění břicha (jako je rána nebo pád)?
 • Cítíte nějakou bolest v břiše?
 • Měli jste horečku nebo je vám špatně?
 • Máte nějaké již existující podmínky?
 • jaké bereš léky?

Ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření je nejrychlejší a nejjednodušší metodou k vyloučení akutního krvácení v dutině břišní v případě nouze (FAST-Sono). V případě pochybností se pravidelně opakuje. Kontrastní látka při ultrazvukovém vyšetření zlepšuje přesnost diagnózy.

Počítačová tomografie

Laboratorní testy

Při podezření na rupturu sleziny lékař odebere krev na krevní test. Laboratorně lze mimo jiné stanovit parametry pro hodnocení krevní ztráty (hemoglobin, hematokrit, krevní obraz). Pokud se vzorky krve v průběhu opakují, slouží hodnoty také jako parametry progrese.

Ruptura sleziny: závažnost

 1. Lokální ruptura pouzdra nebo hematom pod pouzdrem
 2. Kapsulární nebo tkáňové trhliny (vyjma velkých slezinných cév).
 3. Hluboké slzy zahrnují také velké slezinné cévy
 4. Kompletní ruptura sleziny

Existuje řada dalších systémů pro hodnocení tržné rány sleziny, z nichž některé zahrnují pečlivé vyhodnocení CT obrazu.

Racerace sleziny: průběh a prognóza onemocnění

Pokud je odstraněna pouze část sleziny, existuje dokonce možnost, že zbývající slezina „doroste“ a orgán bude opět plně funkční.

Až u čtyř procent pacientů, kterým byla odstraněna slezina, dochází k takzvané otravě krve (sepse) s vysokou úmrtností.