Slezina (Splen, Lien): Struktura a nemoci

Co je slezina?

Slezina (slezina, lien) je největší lymfoidní orgán v lidském těle. Ukrývá jednu třetinu celkové lymfoidní tkáně. Na rozdíl od lymfatických uzlin se však nezapojuje do lymfatického oběhu, ale do krevního oběhu.

Varhany ve tvaru kávového zrna jsou přibližně třináct centimetrů dlouhé, osm centimetrů široké a tři až čtyři centimetry vysoké. Bez krve váží asi 160 gramů.

Slezina je obklopena tenkým, těsným, síťovitě podobným pouzdrem pojivové tkáně. Z tohoto pouzdra do nitra orgánu vybíhají četné tkáňové pruhy (trabekuly). Vznikne tak trojrozměrný pruh, který obklopuje skutečnou tkáň sleziny (dužinu).

Červená a bílá dužnina

Povrch řezu čerstvé sleziny ukazuje rozsáhlou tmavě červenou tkáň, červenou dřeň. Červená dužnina je proložena bílou dužinou. Ty lze vidět jako bílé skvrny velikosti špendlíkové hlavičky roztroušené po celé červené dřeni.

Bílá dřeň se skládá z lymfatické tkáně. Ta se šíří podél tepenných cév a tvoří tzv. periarteriální lymfatické pochvy (PALS) a sférické lymfatické folikuly. Bílá dřeň tvoří asi 15 procent celkového objemu orgánu.

Slezinná tepna a žíla

Orgán je zásobován krví slezinnou tepnou (lienální tepna, slezinná tepna). To se větví na malé a malé krevní cévy, které vedou krev přes tkáně. Krev z orgánu opět vytéká přes jemné žilní cévy, které se nakonec spojí a vytvoří lienální žílu (slezinnou žílu).

Slezinný hilus je bod na orgánu, kam vstupuje lienální tepna a vystupuje lienální žíla.

Pomocné sleziny

Většina lidí má pouze jednu slezinu. Přibližně jeden z pěti lidí má další nebo dokonce více. Říká se jim přídatné sleziny nebo sekundární sleziny a jsou menší než hlavní orgán.

Ne životně důležitý orgán

Taková operace je nutná například tehdy, když se orgán při poranění v dutině břišní roztrhne nebo úplně praskne (praskne). Protože je tak dobře zásobena krví, může toto prasknutí vést k život ohrožujícímu krvácení a šoku.

Splenektomie však může mít jednu nevýhodu: Nemocní jsou často náchylnější k infekcím a otravě krve (sepse) a mají zvýšené riziko závažné progrese onemocnění, pokud jsou infikováni určitými bakteriemi. Postižení se proto preventivně očkují proti Streptococcus pneumoniae (častý původce zápalu plic), Haemophilus influenzae (zodpovědný za různá onemocnění) a meningokoků (původce meningitidy).

Jaká je funkce sleziny?

Přečtěte si více o různých funkcích orgánu, jako je imunitní obrana a ukládání krve, v článku Funkce sleziny.

Kde se nachází slezina?

V bezprostřední blízkosti se nachází žaludek a tlusté střevo. Oba orgány jsou spojeny se slezinou a bránicí vazy.

Přesné umístění orgánu závisí na dýchání, poloze těla, stavu naplnění sousedních orgánů a tvaru hrudníku.

Jaké problémy může způsobit slezina?

Nemocná slezina je často zvětšená (splenomegalie) a následně hmatná pod levým žeberním obloukem (ve zdravém stavu ji nelze prohmatat). On sám a okolní tkáně mohou být citlivé na tlak, což ukazuje na chorobný stav.

Mezi hlavní onemocnění sleziny patří:

  • Splenomegalie: obvykle způsobená infekcí nebo leukémií. Může mít za následek jak hypo-, tak hypersplenismus.
  • Překrvení sleziny: zástava krve v orgánu způsobená cirhózou jater nebo selháním pravého srdce.
  • Zánět orgánu
  • Hyposplenie (hyposplenisum): nedostatečná funkce orgánu; má vliv na imunitní systém, zejména u dětí a dospívajících
  • Asplenie: nedostatek funkce orgánu – v případě vrozené nebo získané (splenektomie) absence orgánu nebo úplná ztráta orgánu (u různých onemocnění)
  • Hypersplenismus: hyperfunkce orgánu: zvýšený rozpad krvinek, obvykle spojený se splenomegalií a nedostatkem krvinek v těle
  • Cysty sleziny: kapsle naplněné tekutinou na orgánu nebo v něm
  • Absces sleziny: dutina vyplněná hnisem na orgánu nebo v něm
  • Ruptura sleziny: ruptura sleziny v důsledku tupého traumatu (například po nehodě). Může vést k život ohrožujícímu masivnímu krvácení do dutiny břišní.