Spondylartróza: Příznaky a léčba

Stručné shrnutí

  • Příčiny a rizikové faktory: Opotřebení související s věkem; nadměrné užívání ze sportu, těžké fyzické práce nebo obezita zvyšuje riziko
  • Příznaky: Bolesti zad, které nelze přesně lokalizovat, často se zhoršují během dne a při námaze; ranní ztuhlost páteře, možné ozáření nohou nebo krku
  • Diagnóza: anamnéza, fyzikální vyšetření, případně rentgen, magnetická rezonance nebo počítačová tomografie (MRI nebo CT)
  • Léčba: Léky proti bolesti, fyzioterapie, trénink zad. Za určitých okolností skleroterapie nervů nebo operace.
  • Prognóza: Trvalá terapie často zmírňuje příznaky, zejména bolest; zřídka zůstává bolest chronická
  • Prevence: Vyvážené pravidelné cvičení do určité míry předchází problémům se zády; šetrné pracovní techniky mohou zabránit nemocem z povolání

Co je spondylartróza?

Drobné obratlové klouby (fazetové klouby) se opotřebovávají a ztrácejí svou přirozenou strukturu. Spondylartritida se proto také nazývá fasetový syndrom. Ve většině případů neexistuje žádný specifický spouštěč spondyloartrózy: obratlové klouby „stárnou“ v důsledku trvalého přirozeného stresu.

O aktivované spondylartritidě se mluví, když se k opotřebení kloubů přidá zánět (artritida).

Frekvence

Degenerativní změny, jako je spondylartritida, jsou s přibývajícím věkem prakticky nevyhnutelné. Již ve věku 40 let je postižen každý druhý obyvatel Německa. V 60 letech rentgenové snímky vykazují známky stáří na páteři asi u 90 procent lidí. Ne každý člověk s nápadným rentgenovým snímkem však trpí stížnostmi.

Spondylartróza v kombinaci s dalšími známkami stárnutí

V zásadě stárne každý prvek pohybového aparátu. Ve většině případů se na artróze zad podílí také několik prvků. Nejzávažnější problém dává nemoci jméno. Kromě spondyloartrózy tedy existují chondróza, osteochondróza a spondylóza. Tyto různé formy degenerativních změn v páteři obvykle nelze od sebe jasně oddělit. V případě „osteoartrózy“ často splývají jedna v druhou a jsou na sobě závislé.

Chondróza: Pokud meziobratlové ploténky ztratí část své tekutiny, jsou méně elastické. Páteř se stává nestabilnější. Výsledkem je, že meziobratlové ploténky jsou při každém otřesu více namáhány. Vznikají v nich praskliny a mezery, které jsou později často zcela zničeny. Tato tzv. chondrosis intervertebralis se podílí na „artróze zad“.

Spondylóza: Ke kompenzaci snížené stability páteře se na vnější straně obratlů tvoří kostěné výběžky (spondylofyty). Lékaři tomu říkají spondylóza. Spondylofyty někdy zcela překlenují mezeru mezi dvěma sousedními obratli. Často to způsobuje deformaci a ztuhnutí páteře (spondylosis deformans).

Kde se může spondyloartróza objevit?

Spondyloartróza je možná v celé páteři. Rozlišuje se nejčastěji postižená oblast bederní páteře (LWS), oblast krční páteře (HWS) a oblast hrudní páteře (BWS). Podle toho se hovoří o bederní (bederní páteř), krční (krční páteř) nebo hrudní (hrudní páteř) spondylartróze (neboli facetovém syndromu).

Opotřebení obratlových kloubů je možné nejen v jednom bodě (jednom segmentu) páteře, ale i ve více současně (multisegmentální spondylartróza).

Nelze obecně říci, zda nebo jak dlouho bude člověk se spondylartrózou práce neschopný nebo dokonce těžce zdravotně postižený. To závisí na individuálním případě, závažnosti příznaků a příslušné pracovní činnosti.

Za určitých podmínek – zejména v případě těžké fyzické práce – je uznání za nemoc z povolání možné. Za určitých okolností pak nemusí být některé pracovní činnosti v obvyklé formě možné.

Při vhodné léčbě nemusí být obvykle rozpoznán stupeň postižení (GdB) – tedy těžké postižení. To je nutné pouze v jednotlivých případech a velmi zřídka, pokud spondylartritida přetrvává chronicky s přetrvávající bolestí.

Příčiny a rizikové faktory

U mnoha starších lidí se v určitém okamžiku rozvine spondylartritida, protože jejich obratlové klouby se časem opotřebovávají. Existují také další příčiny spondyloartrózy.

Vyskytuje se například při velké zátěži páteře, jako je tomu u některých sportů nebo profesí. Kadeřnice nebo učitelky mateřských škol někdy trpí spondylartrózou v krční páteři, protože často musí sklopit hlavu. Nadváha zase zatěžuje zejména bederní páteř.

Dalšími možnými příčinami jsou skolióza, prohnutá záda (lumbální hyperlordóza), vyhřezlá ploténka a revmatická onemocnění.

Příznaky

Obratlové klouby jsou v těsné blízkosti nervů, které probíhají v páteřním kanálu uvnitř páteře. Pokud je páteřní kanál zúžený spondyloartrózou, jsou možné příznaky.

Postižení často také pociťují nepříjemné mravenčení. Tyto obtíže obvykle zmizí v průběhu času nebo pokud se pacient nehýbe. V extrémních případech je možné, že poškození nervů způsobené spondyloartrózou může vést až k paralýze.

Navíc spondylartróza často způsobuje, že páteř je nehybnější. Postižení jedinci mají potíže s ohýbáním nebo nakláněním na jednu stranu. Obvykle je osteoartrózou nejvíce postižena bederní páteř (LS). Krční páteř (HWS) a hrudní páteř (BWS) musí snášet menší zátěž, a proto se spondylartróza nerozvine tak rychle.

Osteoartróza krční páteře má často za následek bolesti krku, které také občas vyzařují do paží.

Přečtěte si více o obecných příznacích osteoartrózy v článku Příznaky osteoartrózy.

Diagnóza

Více o diagnostice opotřebení kloubů se dočtete v článku Artróza.

Zacházení

Lékař většinou spondylartrózu léčí zpočátku konzervativně, například léky (léky proti bolesti, myorelaxancia), ergoterapií a fyzikální terapií. Manuální terapie, jako je léčba spouštěcích bodů, také často zmírňují příznaky.

Kromě toho pomáhají injekce obsahující analgetika. To často zahrnuje lokální anestetikum, v případě potřeby v kombinaci s „kortizonem“.

V případech přetrvávající bolesti se lékaři uchylují také k procedurám, které vypínají nervy, které jsou zodpovědné za vnímání bolesti. K tomuto účelu využívají například rádiové vlny. Vznikající teplo způsobuje odumírání nervů. Tato tzv. radiofrekvenční terapie (též radiofrekvenční neurotomie) je vědecky nejlépe prozkoumaná.

Více o konzervativní terapii opotřebení kloubů se dočtete v článku o artróze.

Dekomprese

Při laminektomii lékař odebírá jednotlivé kousky kosti z obratle. To je důležité, když kostní struktury zužují páteřní kanál a otvory, kterými procházejí nervy. Uvolní se tak skřípnuté nervy.

Zásahy bez fúze

Ke stabilizaci nestabilní páteře může lékař zavést tzv. pedikulární šrouby do několika obratlů. To je užitečné zejména tehdy, když pacienty při pohybu bolí. Šrouby mají speciální uchycení a lze je vzájemně spojovat pomocí tyče. Tímto způsobem uvádějí obratle do správné polohy. Aby byly klouby obratlů stále pohyblivé, lékař používá pohyblivou tyč. Tímto způsobem stabilizuje páteř, ale neomezuje její funkci.

Fúze obratlového těla

Zničená meziobratlová ploténka může být navíc nahrazena tzv. klecí. Jedná se o malý košík vyrobený z kovu, plastu nebo keramiky. V některých případech lékař také „zabuduje“ kostní materiál těla do páteře. Časem vrůstá do obratlů a pevně je spojuje dohromady.

Páteř se v operovaných partiích stabilizuje a skřípnuté nervy získávají zpět více prostoru. Tyto léčby však také ztuhnou páteř. Obvykle se o nich proto uvažuje pouze v případech pokročilé spondyloartrózy.

Průběh onemocnění a prognóza

V případě spondyloartrózy lze trvalé úlevy od bolesti často dosáhnout důslednou terapií. Toto a dobrá kvalita života jsou hlavními cíli léčby.

K dosažení tohoto cíle je zvláště důležité vybudovat stabilizační svalstvo. Fyzioterapie nabízí v tomto ohledu návod pro svépomoc.

Prevence

Opotřebení souvisejícímu s věkem lze zabránit jen do určité míry. Pomáhá například vyvarovat se nadváhy a jednostranného stresu.

Pravidelné, vyvážené cvičení, které posiluje záda, je dobrou prevencí spondylartrózy a mnoha dalších poruch zad.

Ti, kteří při nošení těžkých břemen a těžké fyzické práci používají techniky a pomůcky, které uvolňují zátěž a jsou nenáročné na klouby, často předcházejí nemocem z povolání a ztrátě pracovní doby.