Sportovní zranění

Rány se hojí: Existují jednoduché prostředky pro sportovní zranění, která se rychle uzdraví.

Obecné informace

Podle Prof. Dr. Böhmera (1992) mají každoročně nehodu asi 4% všech sportovců. Bez ohledu na to je zřejmé, že riziko zranění během soutěže je vyšší než riziko zranění během tréninku. Rozlišuje se mezi obecnými příčinami vzniku úrazu s ohledem na endogenní a exogenní úrazy.

Endogenní poranění jsou zranění, která souvisejí se samotným sportovcem. Patří sem mimo jiné nedostatečná úroveň tréninku, duševní a fyzická únava, nedostatek výživy a elektrolytů nebo nezhojená poranění atd. Exogenní poranění jsou naopak zranění, která lze vysledovat zpět na vnější vlivy, nepříznivé podmínky nebo vadné sportovní vybavení.

Nejčastější sportovní zranění

Bohužel tam, kde lidé sportují, se při sportu často vyskytují zranění. V následujícím textu jsou diskutovány nejčastější typy poranění.

 • Tenisový loket
 • Golfový loket
 • Bubbles
 • Prasknutí křížového vazu
 • Roztrhaný meniskus
 • Prodloužení pásky
 • Zlomenina vnějšího kotníku
 • Roztržená Achillova šlacha
 • Bolavé svaly
 • Zranění během kulturistiky

Různé typy zranění

Modřiny jsou jedním z nejčastějších sportovních úrazů na celém světě. V závislosti na druhu sportu se někdy mohou na celém těle objevit modřiny. Kvůli popularitě fotbalu se na holeni často nacházejí modřiny, kotník a stehno.

Díky tupé síle jsou svaly tlačeny na kost a poškozeny krev a lymfy plavidla. Krev a lymfy tekutina uniká a shromažďuje se v okolní tkáni. V postižené oblasti se objeví otoky a modřiny, které ve většině případů není nutné léčit.

Tento jev je populárně známý jako polibek na koně. Více informací o tomto tématu najdete na: Modřiny a napětí jsou nepříjemné a sportovce obvykle okamžitě vyřadí z činnosti. Svalová skupina, která je nejčastěji ovlivňována kmeny, je stehno.

Ale kmeny se mohou vyskytovat také v břišní svaly, lýtko a paže během sportu. Při tažení se sval nebo jednotlivé svalové buňky natáhnou a přetáhnou nad zdravou úroveň. To způsobuje malé mikrotrhliny ve vláknech svalů.

Napětí se objevuje zejména tehdy, když se sportovci dostatečně nezahřáli nebo mají špatný trénink stav a příliš zatěžovat jejich svaly. Kvůli přetížení svalů mohou také nastat tyto mikrotrhliny a sportovec utrpěl námahu. Křečovitý bolest nastane okamžitě, když ucítíte napětí a vždy se vrátí, když se postižená svalová vlákna znovu aktivují.

As první pomocse PECH pravidlo lze sledovat - odpočinek, chlazení ledem, komprese a elevace. Toto zranění, které postihuje hlavně lýtko a stehno svalů, je způsobeno přetažením svalových vláken, dokud se jednotlivá vlákna nakonec neroztrhnou. Spouštěcími situacemi pro prasknutí svalových vláken jsou velmi často rychlé rotace nebo zrychlení.

Sportovec přímo cítí krátké bodnutí bolest který se opakuje pokaždé, když jsou aktivována postižená svalová vlákna. Velmi typickým sportovním zraněním je například roztržení svalové vlákno z adduktory u fotbalistů. Kromě šetření a léky proti bolestise nahrávání roztržených svalových vláken může také pomoci zmírnit postižený sval.

Úplné uzdravení však obvykle trvá přibližně 4–6 týdnů. Roztrhané vazy ovlivňují vazy, nikoli svaly. Při tomto sportovním zranění se alespoň jedno vazivo v kloubu trhá.

Poranění vazů je ve skutečnosti vždy slyšet praskáním a praskáním. Toto je akustická část roztrhaný vaz. Krvácení, ke kterému dochází, způsobuje otoky v postižené oblasti.

Postižený kloub bolí a cítí se nestabilní. Mezi nejčastější poranění vazů při sportu patří kolena a kotníky. Teoreticky může dojít k poranění vazů na jakékoli části těla.

Vážné zranění vazu je roztrhané zkřížený vaz, protože s tímto zraněním existuje vysoká pravděpodobnost ukončení sportovní kariéry. Rozlišuje se mezi přední zkřížený vaz ruptura a ruptura zadního zkříženého vazu. Některá poranění vazů lze léčit konzervativně, bez chirurgického zákroku, zatímco jiná poranění vazů vyžadují chirurgický zákrok.

V těchto případech může úplné uzdravení poranění trvat až šest měsíců, v případě roztržení zkřížený vaz až dvanáct měsíců. Více o tomto tématu najdete na: Roztrhané vazy podvrtnutí ovlivňují klouby a jsou způsobeny násilným přetížením, např. náhlým zkroucením. V závislosti na rozsahu přetížení jsou vazy nebo kloubní tobolka může být ovlivněn. Typické doprovodné příznaky jsou bolest, otok, omezená pohyblivost a v některých případech modřiny.

Více o tomto tématu najdete na

 • Podvrtnutí
 • Podvrtnutí prstu

Tobolka je obal, který obklopuje kloub a obsahuje synoviální tekutina aby pohyb v kloubu mohl probíhat hladce. Pokud se kloub ohne a dojde k poranění vazů, kloubní tobolka je obvykle také ovlivněna. V závažných případech kloubní tobolka praskne a tekutina unikne do okolní tkáně, což má za následek otok.

Rameno a koleno jsou nejčastěji postiženy zraněními kapslí. Doporučuje se, aby se pravidla PECH uplatňovala také v těchto oblastech. Šlachy slouží k připojení svalů na kost.

Nadužívání může vést k jejich podráždění šlachy, které mohou mít za následek zánět šlach, pokud nejsou chráněny brzy a regenerační fáze jsou příliš krátké. Může se například objevit zánět šlachy stehna maratón výcvik. To způsobí bodnutí a hořící bolest na vnější straně stehna.

V případě zánětu šlachy je třeba neprodleně přijmout odpovídající ochranu. Další úlevu mohou poskytnout studené obklady a protizánětlivé léky. Další informace o tomto tématu si můžete přečíst zde: Zánět šlach Škrábance a malé tržné rány jsou způsobeny tupou silou aplikovanou na bod.

Oděrky se většinou vyskytují na nohou a pažích a jsou charakterizovány a hořící bolest. Tržné rány mohou mít vliv na kolena, lokty a zejména na hlava. Jsou velmi bolestivé a jsou doprovázeny krvácející ranou.

Zlomený kosti jsou obvykle způsobeny prudkým nárazem do kosti. Statisticky vzato, předloktí zlomenina je nejčastější, což je klasicky způsobeno zachycením pádu rukama. Kromě zlomenin kostí způsobených pády a pohyby existuje také skupina únavových zlomenin.

Toto sportovní zranění se vyskytuje hlavně na holeni a metatarzální kosti a je způsobeno přepětím, zejména u běžců na dlouhé vzdálenosti a fotbalistů. The otřes mozku je sportovní zranění, ke kterému může dojít při jakémkoli druhu sportu, a v závislosti na jeho závažnosti může také nabýt život ohrožujících rozměrů v podobě kraniocerebrální trauma. Pády a kolize, dopad hlava na tvrdém a pevném povrchu otřásá mozek v lebka. To může dokonce způsobit nevratnou destrukci nervových buněk. Příznaky otřes mozku jsou bledé barvy kůže, zvracení, nevolnost a vyvážit problémy.