Špinění během těhotenství – co je za tím

Špinění v těhotenství: popis

Špinění u těhotných žen se obvykle vyskytuje v prvním a druhém trimestru těhotenství. 20 až 30 procent všech těhotných žen zažije špinění během prvních 20 týdnů těhotenství. Spouštěčem jsou často hormonální změny související s těhotenstvím. Takové neškodné krvácení je obvykle slabé a samo se zastaví.

Silné, někdy až tryskající krvácení u těhotných žen lze odlišit od špinění. Více se o tom dočtete v článku Krvácení v těhotenství.

Špinění v těhotenství: příčiny

Zde je přehled běžných forem a příčin špinění v těhotenství:

  • Špinění během prvních tří měsíců těhotenství: Mohou se objevit znovu a znovu v době dřívější menstruace. Tělo totiž často i přes těhotenství stále uvolňuje hormony regulace cyklu.
  • Mimoděložní těhotenství: Pokud se vajíčko omylem uhnízdí mimo dělohu, například ve vejcovodu (tubární těhotenství) nebo v dutině břišní (mimoděložní těhotenství), může to být nebezpečné. Kromě silných bolestí břicha je poplašným signálem časté, někdy i vodnaté špinění. V případě mimoděložního těhotenství musí být embryo co nejrychleji odstraněno.
  • Krtek močového měchýře: Jedná se o vzácnou malformaci placenty ve tvaru močového měchýře, ve které se embryo nevyvíjí. Typickými potížemi jsou špinění různé délky a závažnosti, stejně jako závratě a nevolnost.
  • Placenta praevia: Pokud se od 24. týdne těhotenství objevuje nebolestivé, jasně červené krvácení, může to znamenat nesprávnou polohu placenty. Placenta pokrývá vnitřní děložní hrdlo víceméně úplně.
  • Začátek porodu: špinění od 36. týdne těhotenství může znamenat začátek porodu.
  • Gynekologická onemocnění: například polypy nebo zánět děložního čípku, zánět pochvy.

Špinění v těhotenství: kdy musíte navštívit lékaře?

Skvrnění během těhotenství byste měli vždy brát vážně. I při slabém krvácení se poraďte se svým gynekologem. Okamžité lékařské ošetření je nezbytné v následujících případech:

  • @ další příznaky, jako je silná bolest/křeče břicha, horečka, zimnice, rychlý srdeční tep, točení hlavy, mdloby

Pokud tyto poplašné signály nemáte, obvykle postačí, když se během následujících 48 až 72 hodin poradíte se svým gynekologem.

Pokud si nejste jistá, je nejlepší ihned vyhledat gynekologickou radu – zavolat svému gynekologovi nebo navštívit gynekologickou ambulanci.

Špinění během těhotenství: co dělá lékař?

Následuje fyzikální vyšetření. Zde může lékař prozkoumat vaši pochvu, děložní hrdlo a dělohu kvůli případným změnám.

Zacházení

Jakmile gynekolog určí příčinu špinění v těhotenství, následuje v případě potřeby vhodná terapie. Příklady:

  • Pokud byl důvodem krvácení potrat, lékař odstraní zbývající tkáň z dělohy. Pokud je ztráta krve velmi závažná, dostane žena krevní transfuzi.
  • Pokud hrozí potrat nebo odtržení placenty, musí žena dodržovat přísný klid na lůžku.

O tom, zda a jaká léčba se špinění v těhotenství podává, rozhoduje gynekolog případ od případu.