Žaludeční chřipka: Domácí léky, které pomáhají

Kdy jsou užitečné domácí léky na gastrointestinální trakt?

Jednou z výhod domácích prostředků proti gastrointestinální chřipce je, že jsou připraveny k použití téměř okamžitě: lékařský předpis není nutný a ve většině domácností jsou příslušné „ingredience“ již k dispozici. V zásadě mohou některé domácí prostředky zmírnit nepříjemné příznaky, jako je průjem typický pro toto onemocnění. Zda a jak dobře gastrointestinální domácí léky v jednotlivých případech pomáhají, se však u jednotlivých pacientů liší. Při správném použití však alespoň neškodí. Co nemohou: Zkrátit dobu nemoci.

Obecně platí, že na jednoduchou, nekomplikovanou žaludeční chřipku byste měli zkoušet pouze domácí prostředky, jako je léčivý jíl nebo jablečný pektin. Domácí opravné prostředky však mají svá omezení. Pokud jsou příznaky závažné, přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem!

Jaké jsou gastrointestinální domácí léky?

Kromě toho existují další tipy a domácí léky na žaludeční chřipku, které mohou být užitečné, jako je gastrointestinální čaj nebo probiotika.

Adsorbenty

Adsorbenty jsou účinné látky, které mohou vázat (adsorbovat) bakterie a jejich střevní dráždivé toxiny nebo také viry. Pacient pak vylučuje obojí společně, což umožňuje střevům zotavit se. Mezi adsorbenty patří například pektiny, léčivý jíl a bílý jíl a také aktivní uhlí.

Účinnost adsorbentů proti průjmu je však mezi odborníky někdy kontroverzní a dosud nebyla studiemi jednoznačně prokázána. Zdá se však, že léky mnoha lidem pomáhají. Léčivý jíl a aktivní uhlí seženete v každé lékárně.

Na použití adsorbentů se vždy zeptejte lékárníka. Přitom ho informujte o všech lécích, které již užíváte. Je to proto, že některé léky (jako jsou srdeční glykosidy pro srdeční selhání) mohou interagovat s adsorbenty.

Pektiny

Jako alternativu čerstvých potravin seženete v lékárně hotové přípravky s vysokým obsahem pektinu.

Léčení Země

Léčivá hlína je speciální, velmi jemně nastrouhaný písek (spraš), který se skládá z různých minerálů a stopových prvků. Patří sem především sloučeniny hliníku a křemíku. Jemná granulace má za následek velký povrch, který umožňuje léčivému jílu vázat velké množství látek (např. bakteriálních toxinů).

Pokud byste chtěli použít hojivý jíl jako domácí lék na samoléčbu proti průjmu při infekci zažívacího traktu, rozmíchejte jednu až dvě čajové lžičky v půl sklenice studené vody nebo čaje. Směs popíjejte po malých doušcích.

Léčivý jíl je podobný také „bílý jíl“ (bolus alba) s obsahem kaolinu. Obvykle se používá ve formě hotových přípravků, které obsahují další účinné látky.

Aktivní uhlí

Otokové látky

Bobtnadla, jako jsou slupky psyllia a lněné semínko, mohou při silném otoku vázat ve střevě velké množství vody. Tím se zvětší celkový objem stolice a stane se poněkud tužší, což je velmi užitečné v případě průjmu – zejména proto, že tužší stolici také trvá déle, než projde střevem. Když stolice nabobtná, obalí také bakterie a toxiny a prakticky je vezme s sebou směrem k východu.

Mimochodem: Bobtnadla svou schopností vázat hodně vody pomáhají i při zácpě. Při otoku změkčují tvrdou stolici a usnadňují její vylučování.

Důležité u bobtnadel – vždy zapít dostatečným množstvím tekutiny!

Gastrointestinální čaj

Dalším oblíbeným domácím lékem na gastrointestinální chřipku je čaj připravený z účinných léčivých bylin. Klasikou jsou například fenykl a heřmánek. Čajové přípravky s těmito léčivými rostlinami mají uklidňující účinek na gastrointestinální trakt a působí také protizánětlivě.

Nepoužívejte čerstvé borůvky – mohou zvýšit průjem!

Také čaj z listů ostružin, zelený a černý čaj obsahují třísloviny a mohou pomoci proti průjmu.

Probiotika

Mnoho lidí zná pojem probiotika z reklam na jogurty. Vztahuje se na určité mikroorganismy, které jsou přijímány ve prospěch zdravé střevní flóry. Tímto způsobem jsou podporovány užitečné bakterie ve střevě a potlačeny choroboplodné zárodky. Ten má podpořit trávení a naši obranyschopnost obecně – zdravá střevní flóra je nezbytná pro dobře fungující imunitní systém!

Lidé s imunodeficiencí by neměli užívat probiotika s houbovými kulturami, protože to může vést k nadměrné plísňové infekci.

Tepelné aplikace

Teplo může být prospěšné, když křeče v břiše mučí gastrointestinální pacienty. Dobrou práci zde odvede termofor nebo nahřátý polštářek s třešňovou peckou. Teplo uvolňuje a může tak uvolnit křeče. Vlhká žínka mezi žaludkem a termofor zesiluje účinek (vlhké teplo).

Silnými ohřívači jsou také bramborové polštářky. Za tímto účelem uvařte brambory, rozmačkejte je a položte na utěrku. Bramborovou kaši pak necháme trochu vychladnout, podložku přiložíme na břicho a zavážeme utěrkou. Pozor: Pokud jsou brambory příliš horké, hrozí popálení!

Gastrointestinální léky bez předpisu

Cola a solné tyčinky – vhodný domácí lék na gastrointestinální trakt?

Pokud jste v dětství měli žaludeční chřipku, často jste od maminky dostávali kolu a preclíkové tyčinky jako domácí lék. Myšlenka za tím: Nahradit tekutiny a elektrolyty ztracené zvracením a průjmem sladkým nápojem a slaným občerstvením. Jsou ale kolové a solné tyčinky opravdu dobrým tipem na gastrointestinální potíže?

Cola je samozřejmě forma tekutiny, ale téměř neobsahuje žádné elektrolyty. Nealkoholický nápoj má navíc velmi vysoký obsah cukru a v běžné verzi i kofeinu, který dále dráždí žaludek a střeva.

Závěr: Kolové a slané tyčinky nejsou vhodným domácím lékem na gastrointestinální trakt!

Správné stravování s gastroenteritidou

Udržet jídlo během záchvatu gastroenteritidy je často téměř nemožné. Navíc mnoho postižených postrádá chuť k jídlu. Proto často několik hodin nic nejedí a místo toho jen hodně pijí (čaj, voda), což je docela užitečné.

Kdo se nechce úplně bez jídla obejít nebo chce po pár hodinách půstu zase něco sníst, měl by volit lehce stravitelné jídlo. Vhodné jsou například:

  • Polévkový vývar
  • Bílý chléb, suchary
  • Ovesné vločky
  • Brambory
  • Rýže
  • Dětská kaše

Gastrointestinální domácí prostředky: kdy je lepší jít k lékaři?

Existuje tedy mnoho způsobů, jak učinit dobu nemoci snesitelnější pomocí gastrointestinálních domácích léků a správné stravy. Někdy se však návštěvě lékaře přesto nelze vyhnout:

Zpravidla jde o nepříjemné, ale relativně neškodné onemocnění. Někdy však může být velmi závažná, například s vysokou horečkou, krvavým průjmem nebo obecně velmi silným průjmem a zvracením. Zejména u starších lidí a malých dětí se pak gastroenteritida může rychle stát nebezpečným.

V takových případech nestačí domácí léčba gastrointestinálního traktu jako jediná léčba. Místo toho mohou být nutné další léky, které musí předepsat lékař. Mohou to být infuze (při silné ztrátě vody a soli), antibiotika (při bakteriálních infekcích) nebo léky na silné břišní křeče.

I když je možná souvislost s cestou do zahraničí, při gastroenteritidě se návštěva lékaře doporučuje. Domácí léčba zde také často nestačí jako jediná léčba.