Bolesti žaludku: Otázky a odpovědi

Záleží na příčině bolesti žaludku: Při zažívacích potížích nebo pálení žáhy mohou pomoci antacida nebo inhibitory protonové pumpy. V případě gastritidy je nutná změna stravy a zdržení se alkoholu a kouření. Pomoci může i lehce stravitelná strava, dostatek tekutin a omezení stresu. V případě silné nebo přetrvávající bolesti žaludku byste měli navštívit lékaře, aby zahájil vhodnou léčbu.

Co byste měli jíst, když vás bolí žaludek?

Lehká jídla, jako jsou banány, rýže, vařená zelenina, libové maso, toasty a jablečné pyré, jsou dobře snášeny při bolestech žaludku. Vyhýbejte se kořeněným, mastným a kyselým jídlům, protože dráždí žaludek. Jezte pomalu a velmi důkladně žvýkejte. Jezte několik malých jídel během dne, abyste se vyhnuli přetížení žaludku.

Jaké léky proti bolesti žaludku?

Co byste neměli jíst, když vás bolí břicho?

Při bolestech žaludku se vyhněte těžko stravitelným, mastným, nadýmavým nebo kořeněným jídlům. Alkohol, kofein a sycené nápoje mohou také zhoršit bolest. Měli byste se také vyhnout potravinám, jako je čokoláda, citrusové plody nebo rajčata, které stimulují produkci žaludeční kyseliny.

Jaké léky na bolest žaludku?

Antacida, jako je hydroxid hlinitý nebo hořečnatý, neutralizují přebytek žaludeční kyseliny. Inhibitory protonové pumpy, jako je omeprazol a blokátory H2 receptorů, snižují tvorbu žaludeční kyseliny a jsou vhodné při silnější nebo přetrvávající bolesti. V některých případech pomáhají také léky proti bolesti, jako je acetaminofen. Kontaktujte svého poskytovatele primární péče, pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují navzdory léčbě.

Co byste měli dělat, pokud máte silnou bolest žaludku?

Jaké jsou příznaky bolesti žaludku?

Pálení nebo tlak v horní části břicha, nevolnost, zvracení, plynatost, říhání, pálení žáhy, ztráta chuti k jídlu a hubnutí jsou typické příznaky bolesti žaludku. Mohou být také doprovázeny bolestí na hrudi, krku nebo zádech.

Jaké mohou být příčiny bolesti žaludku?

Bolest žaludku může mít různé důvody. Mezi spouštěče patří stres, špatná strava, gastritida, refluxní choroba (GERD), žlučové kameny, pankreatitida, žaludeční vředy nebo rakovina žaludku. Bolest žaludku může způsobit také potravinová intolerance a srdeční problémy.

Co byste měli pít, když vás bolí žaludek?

Kde člověka bolí břicho?

Bolest žaludku je pociťována především v horní části břicha přímo pod hrudní kostí. Může vyzařovat do levé strany břicha. V některých případech se bolest šíří do zad.

Co rychle pomáhá proti bolesti žaludku?

Při akutních bolestech žaludku pomáhají teplé nápoje jako heřmánkový nebo fenyklový čaj a látky vázající kyseliny (antacida). Úlevu přináší i fyzický odpočinek a termofor na nepříliš plném žaludku. Lehce na boku s mírně vytaženými koleny může také snížit nepohodlí.

Kterého lékaře navštívit při bolestech žaludku?

Prvním kontaktem pro silné nebo dlouhodobé bolesti žaludku je praktický lékař nebo internista. Po fyzikálním vyšetření můžete být odesláni ke gastroenterologovi, specialistovi na gastrointestinální poruchy.

Jak byste si měli lehnout, když vás bolí břicho?

Co uklidňuje žaludek při bolestech žaludku?

Bylinné čaje s heřmánkem, mátou nebo fenyklem uklidňují žaludek. Lékaři při bolestech žaludku doporučují šetrné potraviny, jako jsou suchary, rýže nebo banány. Jezte také jen malá jídla, abyste zbytečně nezatěžovali žaludek. Vyhýbejte se kořeněným, tučným a kyselým jídlům, stejně jako alkoholu a nikotinu. V některých případech pomohou pouze léky; váš poskytovatel zdravotní péče je předepíše.

Jaká poloha zmírňuje bolesti žaludku?

Ve fetální poloze je tlak na žaludek snížen: pokud si lehnete na levou stranu těla a přitáhnete kolena mírně k hrudníku, tato poloha zmírní bolesti žaludku. Vzpřímený sed může také udělat dobře. Lehké fyzické cvičení také pomáhá usnadnit gastrointestinální průchod.