Vyšetření stolice: důvody, postup, trvání

Co je vyšetření stolice?

Lidské výkaly poskytují informace o stavu trávicího traktu svou barvou, hmotou, tvrdostí a vůní. Normálně se výkaly skládají hlavně z vody, zbytků potravy, bakterií a degradovaných buněk sliznice. Svou barvu získává z rozbitých žlučových pigmentů.

Pokud jsou na stolici viditelně červené příměsi krve, pocházejí pravděpodobně ze středních až dolních střevních segmentů, jako jsou hemeroidy, polypy nebo divertikly (výběžky střevní stěny). Černá, lesklá stolice (dehtovitá stolice) vzniká v důsledku krvácení v horní části trávicího traktu (jako je jícen, žaludek): Hemoglobin v krvi se rozkládá kontaktem se žaludeční kyselinou a následně zbarvuje stolici do černa.

Kdy se provádí vyšetření stolice?

Vyšetření stolice je nutné vždy, pokud se v oblasti trávicího traktu vyskytují dlouhodobě nejasné obtíže, jako jsou bolesti břicha, křeče, průjem nebo zácpa. Zejména v případě zažívacích potíží po cestě do zahraničí může vyšetření stolice poskytnout informace o parazitech, bakteriích nebo virech, které člověk na cestě chytil.

U osob starších 50 let se v rámci časného záchytu kolorektálního karcinomu doporučuje rozbor stolice (vyšetření krve ve stolici).

Co se dělá během analýzy stolice?

Pro test stolice dá lékař pacientovi plastovou hadičku s malou špachtlí připevněnou ke šroubovacímu uzávěru. S ním musí odebrat malé vzorky ze tří různých míst stolice a vložit je do zkumavky. Zapečetěná zkumavka je poté předána lékaři, který ji odešle do laboratoře k posouzení.

Okultní krevní test na stolici

Imunologický test stolice (i-FOBT)

V lékařské diagnostice nahradil imunologický test stolice dříve používaný hemokultní test. Oba mohou detekovat nepatrné stopy krve ve stolici. Zatímco konvenční hemokultní test využívá biochemickou barevnou reakci, imunologický test stolice využívá protilátky.

Výhodou imunologického krevního testu je, že odhalí polypy nebo nádory spolehlivěji než starý hemokultní test. A je méně pravděpodobné, že vyvolá falešný poplach než hemokultní test, který je pozitivní, i když pacient snědl syrové maso, uzeniny nebo zeleninu obsahující peroxidázu (jako je květák a ředkvičky).

Takové falešně pozitivní výsledky mohou u pacienta způsobit velké obavy a vést ke zbytečným, stresujícím následným vyšetřením. Imunologický test stolice naopak nereaguje na tyto potraviny, ale pouze na lidskou krev.

Hemockultní test (Guaiacův test)

Stará metoda pro detekci okultní krve ve stolici, hemokultní test, se také nazývá guajakový test. Tento biochemický test využívá speciální roztok k detekci červeného krevního barviva hemoglobinu ve vzorku stolice. Na rozdíl od Imunologického testu stolice tento test reaguje i na zvířecí krev a potraviny obsahující peroxidázu (viz výše).

Ať už imunologický test stolice nebo hemockultní test: Pokud je výsledek pozitivní, lékař nařídí další testy a kolonoskopii. To pomůže určit zdroj skryté krve (polypy, rakovina tlustého střeva atd.).

Test stolice M2-PK

Test stolice na Helicobacter

Test stolice Helicobacter dokáže detekovat protilátky proti žaludečnímu zárodku Helicobacter pylori. Vyšetření se provádí při podezření na gastritidu nebo duodenální vřed – onemocnění, která jsou často způsobena bakterií. Pokud je test stolice pozitivní, tj. je přítomna infekce Helicobacter, léčí se to medikamentózně.

Jaká jsou rizika vyšetření stolice?

S vyšetřením stolice nejsou spojena žádná rizika. Vy sami nepřijdete do kontaktu s výkaly, pro odběr vzorku stolice si vezmete špachtličku a tou vložíte vzorek stolice do zkumavky, která se poté těsně uzavře a předá lékaři k rozboru stolice.

Co musím sledovat po rozboru stolice?