Skladování mateřského mléka: Tipy pro zmrazování a ohřívání

Skladování mateřského mléka: Skladování

Aby nedošlo k překročení doby použitelnosti, musí být na nádobě napsáno datum a čas. V nemocnici by mělo být na nádobu napsáno i jméno dítěte, aby nedošlo k záměně. Zvláštní pokyny pro uchovávání mateřského mléka platí pro nedonošené a nemocné děti. Měly by být vyjasněny s příslušnou nemocnicí.

Mateřské mléko: Jaká je trvanlivost?

Uchovávání mateřského mléka při pokojové teplotě

Pokud je pokojová teplota mezi 18 a 20 stupni Celsia, můžete mateřské mléko skladovat bez chlazení – ale maximálně po dobu osmi hodin. Pokud dítě během této doby mléko nevypije, musí být ihned uloženo do lednice.

Uchovávání mateřského mléka v chladničce

Zmrazte mateřské mléko

Protože zmrazené mléko expanduje, nenaplňujte sklenici úplně. Nechte asi tři palce k okraji.

Uchovávání mateřského mléka: Míchání povoleno

Rozmrazování mateřského mléka

Pokud chcete zmražené mateřské mléko rozmrazit, musíte postupovat pomalu a šetrně, abyste nezničili ingredience. K tomu stačí umístit zmrazené mléko na 24 hodin do chladničky. Poté lze mateřské mléko ohřát nebo uložit uzavřené v chladničce dalších 24 hodin. Po otevření vydrží v chladu maximálně 12 hodin.

Zahřívání mateřského mléka

Ohřáté mléko je třeba rychle vypít. Předem zkontrolujte teplotu na hřbetu ruky. Udržování mateřského mléka, pokud již bylo ohřáté před více než hodinou, nefunguje. Totéž platí pro přihřívání. Udržování mateřského mléka v teple také není dobrý nápad, protože se při tom velmi množí mikroorganismy.

Uchovávání mateřského mléka: Transport

Skladování mateřského mléka: Dobré vědět!

Při překročení doby trvanlivosti mateřského mléka jsou tyto zbytky mléka stále vhodné jako přísada do koupele.

Pokud mateřské mléko nějakou dobu stojí – v lednici nebo při pokojové teplotě – vytvoří se na povrchu vrstva tuku, která se jemným zatřepáním opět rozpustí. Spodní vrstva se může jevit nažloutlá nebo namodralá. Při skladování mateřského mléka je to zcela normální a nejedná se o známku toho, že je mléko nepitelné.