Stres během těhotenství

Každý z nás zná stres. Ať už nadcházející zkouška, problémy ve vztahu, termín v kanceláři nebo hodně hektické v každodenním životě. Když musí být tělo ve všech těchto a dalších situacích obzvláště efektivní, stres hormonů jsou propuštěny.

Jedná se o tělo vlastní látky, jako je adrenalin, noradrenalin a dopamin. Tělo tak dostalo bdělost, abych tak řekl, že je to stále památka z doby kamenné. Tlukot srdce se zrychluje, dýchání se stává mělčím a jsme připraveni hrát.

V některých případech a ve zdravé míře to může být prospěšné při dosahování vlastních cílů, ale pokud stres převezme, může to mít následky pro celý organismus. Stres během těhotenství je nevyhnutelné, protože těhotná žena se nadále účastní každodenního života a do určité míry i svého profesního života. Vědci mají podezření, že mírný stres může být dokonce prospěšný vývoj dítěte.

Pokud se však stres stane příliš velkým, může mít vážné následky pro nenarozené dítě. Patří sem vývojové poruchy, předčasné porody, neurologické poruchy, ADHD a další nemoci. Příčiny zvýšeného stresu během těhotenství jsou rozmanité.

Mnoho nastávajících matek se obává o blaho dítěte a obává se o budoucnost. Fyzické změny způsobují matce problémy a její emoční stabilita je někdy pod útokem. Nemoci jako např deprese nebo traumatické zážitky mají také negativní vliv na úroveň stresu. Pokud u svého dítěte zaznamenáte zvýšené vnitřní napětí, neváhejte se poradit se svým lékařem. Váš lékař má řadu možností, jak snížit stres.

Příznaky

Stres během těhotenství může způsobit mnoho příznaků. K nim však dochází pouze v případě, že stres přetrvává po dlouhou dobu. V počáteční fázi je tělo stále extrémně efektivní a po nějaké době si dokonce vyvíjí jakýsi odpor vůči faktorům vyvolávajícím stres (fáze odporu).

Pokud stres přetrvává, jakkoli dále existuje, reaguje tělo někdy s extrémním vyčerpáním, protože tělo bylo po celou dobu téměř v pohotovosti (fáze vyčerpání). Právě tato fáze může přinést silné fyzické a psychické škody. Varovné signály nebo příznaky zahrnují podrážděnost, nespavost, kardiovaskulární problémy, jako jsou palpitace nebo vysoký krevní tlak.

Obtížnost dýchání nebo těsnost v truhla. Gastrointestinální potíže jako žaludek bolest, zácpa, pálení žáhy or ztráta chuti k jídlu, napětí a bolest jako bolesti kloubů, krk bolest a bolesti hlavy a další nespecifické příznaky, jako jsou závratě. Postižené osoby často zpočátku nesouvisejí se symptomy se zvýšenou úrovní stresu. Pouze v případě, že příznaky nezmizí nebo pokud se objeví několik příznaků současně, jde mnoho lidí k lékaři. Článek Bolesti hlavy během těhotenství by vás mohlo zajímat.