Protahovací cvičení | Cvičení na Osgood Schlatterovu chorobu

Protahovací cvičení

Strečink cvičení jsou zvláště důležitá u Osgood Schlatterovy nemoci, aby se snížilo napětí v zaváděcí šlachy femuru čtyřhlavý sval na holenní kosti. Některá cvičení jako např čtyřhlavý sval strečink ve stoje lze postranní a vleže snadno provádět doma, a proto již byly popsány ve výše uvedeném odstavci: Kromě toho ruční, pasivní protahovací cvičení lze také provést. Více informací o strečink cvičení najdete zde: Protahovací cvičení Protahování v poloze vleže Za tímto účelem leží pacient v poloze vleže na podpěře, takže jeho noha natažený visí dolů z podpěry v převislé poloze (nejlépe terapeutický gauč, postel nebo stůl doma) Zdravá noha je uchopena za zadní část stehno a přitáhl k truhla.

Projekt noha na postižené straně je nyní aktivně přitlačen k podpěře, partner může opravit spodní noha a jemně jej zatlačte do úseku (pata směrem k hýždě). Úsek by měl být cítit po celé přední straně stehno a třísla. Měl by být patrný jemný až střední tah, bolest by nemělo dojít.

Cvičení se může lišit, pokud se vyskytnou problémy s polohou pánve. V tomto případě je pak kladen větší důraz na stisknutí stehno do podložky. Pokud je to nutné, stehno může také viset v převisu a být partnerem nebo terapeutem lehce přitlačeno do protažení. Tuto pozici lze držet jako protahovací pozici po dobu až 2 minut. Alternativně lze cvičení provádět 2-3krát po dobu 30 sekund.

Cvičení na vybavení

Projekt theraband je dobrá mobilní pomůcka pro cvičení proti nemoci Osgooda Schlattera na cestách nebo doma. Existuje jedno cvičení pro noha zvlnění a jeden pro prodloužení nohy. 1) Školení zvlnění nohou Chcete-li trénovat zvlnění nohou, theraband lze připevnit na sloup (nohu stolu nebo podobně) před pacientem a vytvořit tak smyčku, do které si může pacient dát nohu.

Pacient sedí na stoličce nebo stole, aby mohl vytáhnout nohu ze sedadla a pod okraj stolu. Nyní ohýbá koleno proti odporu popruhu. Napětí by mělo být cítit v zadní části stehna.

2) Školení prodloužení nohy Cvičení pro prodloužení nohou se provádí analogicky v opačném směru. Pás je fixován za pacientem a on natahuje nohu ve smyčce dopředu proti odporu pásku. Cvičení lze provádět ve 3-4 sériích s cca. 15 opakování. Existuje velké množství alternativních variant cvičení, které lze přizpůsobit individuálním potřebám pacienta.