Stullenführer: Zdravé stravování ve škole a v kanceláři

V poledne je to velkolepé vchod: sendvič! Sáhne téměř každý druhý pracující člověk (45 procent) chléb, rohlíky nebo sendviče během polední přestávky. To potvrzuje průzkum DAK. Kromě toho hrají ve snídaňových krabičkách mnoha školáků důležitou roli také klasické sendviče, jako jsou sýrové nebo klobásové sendviče. Ale ne všechny sendviče jsou stejné - průvodce DAK ukazuje proč.

Od jednoduchého řezu až po luxusní sendvič

Prostý plátek lze snadno přeměnit na „Brotzeit de luxe“ s trochou úsilí a trochou fantazie.

První fáze - chléb
Základ každého sendviče a důležitý zdroj sacharidy. Plátek na řez, poskytuje vlákninu a minerály. Jak zdravý je typ chléb závisí na obsahu celého zrna. Výživová poradkyně DAK Hanna-Kathrin Kraaibeek: „Při nakupování se zeptejte, zda je v něm zahrnuto celé zrno. Zde se ukládají nejcennější přísady. Čím více celých zrn, tím zdravější. “ Dokonce i zrna chléb mít to v sobě: sezamová semínka například obsahují hodně vápník. Slunečnice a dýně semena poskytují nenasycené mastné kyseliny, které mají příznivý účinek na kardiovaskulární systém.

Chytrá poleva
Chcete-li svůj hlad uspokojit zdravě, měli byste si udělat chytrou sendvičovou polevu. Vyvážené složení podporuje koncentrace, fitness a dobrou náladu. Výživový poradce DAK nepřijímá nedostatek času: „Stačí jen 30 minut - například k přípravě domácí sendvičové pomazánky. To je také dost času na jídlo a načerpání nových sil. “

Ať už ořechový krémový sýr nebo paprikový krém: díky zdravým surovinám je každý chléb elegantnější - od žitného křupavého chleba po preclíky. Čerstvé bylinky jako např meduňky nebo klíčky dodávají dochucení chuti a poskytují vitamíny.

Sýrový sendvič s novým základem
Fanoušci klasického sýrového sendviče mohou častěji experimentovat s novými variantami. Namísto másla přinášejí pomazánky s nízkým obsahem tuku zcela nové chuťové zážitky: Co třeba například natřít si pod svůj oblíbený sýr sladkou hořčici, rajčatový protlak nebo mangové chutney? Nebo možná takto: fík a hroznový v jedné ruce, sýrový sendvič v druhé - perfektní trio je připraveno!

Podívejte se zblízka na klobásový sendvič
Pokud jde o klobásu, je důležité vědět, co je pod kůže. Ne každý druh klobásy je zdravý. Lepší jsou chudší odrůdy, jako je drůbeží klobása, lososová šunka nebo hovězí maso krev obsah tuku než maso nebo játra klobása. Pokud vás už klobása nebaví, můžete pro změnu vyzkoušet ryby. The mastné kyseliny z tuňáka nebo lososa jsou důležitou součástí nervová buňka membrány v mozek: To pomáhá labužníkům udržet si jasno hlava i odpoledne.

Skvělé skládací sendviče na přestávku
Je pravda, že není snadné přesvědčit školáky o výhodách zdravého občerstvení. U malých gurmánů jsou naopak jasné barvy, prst jídlo a spousta rozmanitosti. Pokud má například smetanový sýr tvář z pažitky, přesvědčí to malé jedlíky víc než matčin připomenutí, aby nezapomněli na školní oběd.

Ideální občerstvení na přestávku

V ideálním případě se svačina na přestávku skládá z celozrnného chleba, jemně natřeného máslo nebo smetanový sýr a sypané sýrem, libovou šunkou nebo nízkotučnou klobásou. Vegetariánská pomazánka čas od času vytvoří také rozmanitost. Jogurt, tvaroh nebo mléko nápoje poskytují vápník a jsou dobrým zdrojem minerály magnézium, zinek a jód. Baleno v barevné krabičce na oběd, dokonce i ta nejlepší steppke si myslí, že Klappstullen jsou skvělí!