Stye (Hordeolum): Symptomy, Léčba, Příčiny

Stručné shrnutí

 • Definice: akutní hnisavý zánět na okraji víčka
 • Příčina: bakteriální infekce žlázy v očním víčku
 • typické příznaky: zarudlý, bolestivý a na tlak citlivý otok (uzlíček) uvnitř nebo vně okraje víčka
 • Vyšetření: Diagnostika oka, vyšetření štěrbinovou lampou
 • Možnosti léčby: suché teplo (červená lampa), v případě potřeby antibiotické masti a kapky, antiseptická mast, při silných tenzních bolestech naříznutí otoku k odtoku hnisu
 • Komplikace: Zánět očnice a/nebo spojivky, absces očního víčka.
 • Prevence: zajistěte dostatečnou hygienu rukou a očí

Stye: Příčiny

Pokud se tyto bakterie dostanou do oka, mohou infikovat určité žlázy na očních víčkách. Takto se vyvíjí styd. V závislosti na tom, které žlázy jsou postiženy, se rozlišují:

 • vnitřní stye (hordeolum internum): U těchto stye jsou zanícené meibomské žlázy – mazové žlázy na vnitřním okraji víčka. Vylučují speciální tekutinu, která se mísí se slznou tekutinou a zabraňuje jejímu předčasnému vypařování.
 • Zevní chlívek (hordeolum externum): Zde zánět postihuje menší nebo Zeisovy žlázy. Jedná se o potní a mazové žlázy na očním víčku. Vnější styče jsou vzácnější než vnitřní.

Vyskytuje-li se chřipka častěji nebo vzniká-li dokonce několik ostů současně, hovoří lékaři o hordeolóze. To by měl vždy objasnit lékař. Často za to může oslabený imunitní systém, například v důsledku dříve neodhaleného diabetes mellitus.

Ječmen: rizikové faktory

Kromě toho se v souvislosti s akné často vyskytuje také stye.

Vzhledem k tomu, že kauzální patogeny v ostně jsou nakažlivé a vyskytují se na kůži, může mít hordeolum původ i ve špatné hygieně nebo nesprávné péči o oči. Patogeny se snadno dostanou do oka neumytýma rukama při tření očí. Důkladné mytí rukou je proto důležitým opatřením, jak zabránit stydlivě.

Děti jsou náchylnější k bodnutí než dospělí, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyvinutý. Pravděpodobným důvodem bude i fakt, že si častěji hrají „ve špíně“ a pak se dotýkají obličeje.

Příznaky: Jak se pozná ryzec

V stye se zanítí mazové a potní žlázy očního víčka. To se projevuje jako zarudlá bulka na horním nebo spodním okraji očního víčka. Typické příznaky stye jsou dále:

 • Těsnost
 • silná bolest
 • zarudlé víčko
 • oteklé víčko
 • Hnisání

V závislosti na tom, které žlázy jsou zánětem postiženy, se příznaky objevují na různých místech oka:

Vnitřní stye (hordeolum internum) se vyskytuje na vnitřní straně očního víčka a často není zvenčí vidět. Je viditelný pouze tehdy, když je oční víčko složeno ven. Postižené oční víčko je zpočátku oteklé a zarudlé a poté zhoustne. V ojedinělých případech postihuje vnitřní stydlík také spojivku oka a může způsobit zánět spojivek a otok spojivky (chemózu).

Vnější chlívek (hordeolum externum) ovlivňuje vedlejší nebo Zeisovy žlázy, které se nacházejí na okraji víčka. V oblasti řas se v této formě objevují typické příznaky stye (otok a zarudnutí víčka). Na začátku se vytvoří zarudlá, bolestivá a hnisem naplněná bulka, kterou lze navenek snadno rozpoznat.

I když je bodlina poměrně snadno identifikovatelná na základě jejích příznaků, měli byste se stále poradit s oftalmologem, abyste vyloučili další oční onemocnění.

Stye: vyšetření a diagnostika

I když je obvykle neškodný trn poměrně snadno rozpoznatelný podle jeho příznaků a obvykle se po několika dnech sám zahojí, měli byste se poradit s oftalmologem. Dokáže vyloučit jiné příčiny zánětu a včas odhalit možné komplikace. Obzvláště v případě, že trn na víčku vyústí v zánět spojivek, jsou nutná další vyšetření.

Oční diagnostika

Vnější štičí na oku může lékař rozpoznat již vizuální diagnózou: Projevuje se jako jasně viditelný otok a načervenalá boule vyplněná hnisem (podobná pupínku) v oblasti řas.

Vyšetření štěrbinovou lampou

V případě vpichu do oka lékař provede tzv. vyšetření štěrbinovou lampou: Pomocí mikroskopu a speciální lampy (štěrbinové lampy) může lékař oko zvětšit. Zkoumá zejména tyto struktury:

 • Oční víčka
 • okraje víček
 • Spojivka
 • Slzný film
 • Slzný meniskus

Vyloučení jiných nemocí

Při svých vyšetřeních musí lékař vyloučit jiné příčiny, které by mohly mít zánět oka na svědomí. Například stye je velmi podobné chalazionu a snadno se s ním zamění. Jde však o chronický zánět meibomské žlázy, který není hnisavý a nebolí. Příčinou bývá ucpaný žlázový vylučovací vývod.

Sty: léčba

Styce je otravná a bolestivá záležitost. Obzvláště posledně jmenovaný může znepokojovat postižené a znejistit je v tom, co dělat s stye.

Ale jakkoli je pyj nepříjemný, ve většině případů se zahojí sám. Po pár dnech se otevře, hnis odteče a zánět ustoupí. Ve většině případů není nutné žádné speciální ošetření stye lékařem.

Existuje však několik způsobů, jak podpořit a urychlit proces hojení stye:

Ošetření stye suchým teplem.

Jedním ze způsobů, jak ošetřit trn, je lokální aplikace suchého tepla ve formě červeného světla. Tuto terapii stye můžete provádět i doma.

Při tomto procesu se osteň – přesněji zavřené oko – ozařuje třikrát denně po dobu deseti minut červenou lampou. Teplo z červené lampy podporuje průtok krve do oka. Týpek se otevírá rychleji, aby mohl hnis odtékat.

Vlhké teplo se nedoporučuje!

Aplikace vlhkého tepla je často doporučována jako stylová terapie, například ve formě vlhkých teplých obkladů nebo obkladů. Většina lékařů to však nedoporučuje. Vlhké teplo podporuje další šíření patogenů: Vlhkost změkčuje pokožku a bakterie se mohou snadněji šířit.

Ošetření oční masti a kapek

Na podporu terapie stye může lékař předepsat oční masti nebo oční kapky s antibiotikem. Antibiotika působí proti bakteriím, které způsobují sněť, a zabraňují dalšímu šíření zánětu. Často používáte oční kapky přes den a masti na noc.

Léčba ostny tabletami obsahujícími antibiotika je nutná pouze v případě, že se zánět již rozšířil.

Někdy se na stydlík používá i dezinfekční (antiseptická) oční mast, například s účinnou látkou Bibrocathol.

Typ: chirurgické otevírání

Ve vzácných případech se trn sám neotevře a zánět trvá déle. Pak je nutná malá operace lékařem (nejčastěji oftalmologem). Lékař v lokální anestezii malým řezem opatrně otevře trn, aby mohl odtékat hnis.

Stye: domácí prostředky

Nejlepším „domácím lékem“ na sněť (a další nemoci) je silný imunitní systém. Protože pak se patogeny způsobující oční infekci hůře množí. Svou obranyschopnost účinně podpoříte zdravou stravou bohatou na vitamíny a dostatkem pohybu.

Které domácí prostředky proti stydlině podrobně kolují a co byste o nich měli vědět, se dozvíte v článku stydlivka – domácí léčba.

Sty: průběh onemocnění a prognóza

Prognóza očního trnu je většinou dobrá, průběh bezproblémový. Ve většině případů se trn zahojí sám: po několika dnech se otevře a hnis odteče.

Jen výjimečně se vyskytnou komplikace při vpichu do oka. Nejběžnější jsou:

 • Zánět spojivky: Zánět může způsobit zánět spojivek (zánět spojivek). Možný je i otok spojivky (chemóza).
 • Absces očních víček: Ve výjimečných případech může chřipka také způsobit abscesy očních víček, pokud je onemocnění těžké. Absces se také nazývá vřed nebo pustule.

Jak zabránit pylu

Protože je bodec nakažlivý, měli byste dodržovat správnou hygienu rukou a očí. Patogeny žijí na kůži a sliznicích a snadno se dostanou do oka rukama. Pravidelně si proto myjte ruce a nedotýkejte se oka špinavýma rukama.

Jako nositel kontaktních čoček si musíte před dotykem oka při vkládání a vyjímání zrakové pomůcky zvlášť důkladně umýt ruce. Dbejte také na to, abyste kontaktní čočky vždy správně skladovali a důkladně je čistili. Předchází se tak očním infekcím, jako je pyj.