Sání Reflex: Funkce, úkoly, role a nemoci

Sací reflex se týká vrozeného (v medicíně bezpodmínečného) reflexu zaznamenaného u širokého spektra savců - mezi něž patří i lidé. Normálně se však tento reflex během dospívání odnaučí. U lidí se to obvykle děje během prvního roku života.

Co je sací reflex?

Při kojení na matčině prsu způsobuje sací reflex sání dítěte mateřské mléko z prsu. Pod sacím reflexem medicína a biologie chápou bezpodmínečný, a proto vrozený reflex, který je přítomen u většiny savců. Normálně se tento reflex během dospívání ztrácí. Jak dlouho je přítomen, však záleží na typu savce. U lidí reflex obvykle začíná slabnout ke konci prvního roku života. Například u dítěte je sací reflex spuštěn, když jsou rty a špička jazyk jsou dotkl. Je-li tomu tak, dítě začne sát úplně samo. Například při kojení na matčině prsu to zajistí, že dítě saje mateřské mléko z prsu. Dítě navíc používá své jazyk vyvíjet tlak na bradavka a tedy na mléko potrubí, které také vytlačuje mléko ven. Pouze při krmení s lahví je ve skutečnosti pouze nasáváno - ve většině případů se to však kojenci také docela rychle naučí.

Funkce a úkol

Sací reflex zásadně slouží k udržení savce v jeho nejmladší formě. Jeho účelem je zajistit, aby bylo potomstvo možné krmit i v nejmladším věku. Z tohoto důvodu je sací reflex ve skutečnosti přirozeným reflexem. Proto kojenci a kojenci jiných druhů savců okamžitě sají nebo tlačí, když jim něco přivedou do úst - například rukou nebo prst. Sací reflex zahrnuje celou řadu svalů a nervy do obličeje a zbytku těla. Seznam svalových skupin, které interagují v sacím reflexu, je dlouhý: pravděpodobně nejznámější jsou dno ústa svaly, ret svaly, lícní svaly a jazyk svaly. Pokud je však sací reflex u kojence narušen nebo není přítomen ve zdravé míře, je obtížné kojence kojit, zejména v prvních měsících života. Je to proto, že mnoho procesů těla během této doby stále probíhá podvědomě. Mezitím jich je mnoho AIDS pro tohle. Ne vždy však přinášejí požadovaný úspěch. Sací reflex se zásadně ztrácí během dospívání, kdy již není nutný k udržení života. To je například případ, kdy chlapec nebo dítě kromě toho začne přijímat i jiné druhy potravin mateřské mléko. Zpravidla se reflex u lidí obvykle ztratí během prvního roku života. Jelikož se však během této doby naučí přirozený proces sání, je obvykle stále možné kojit nebo kojit kojence z lahve bez problémů později.

Nemoci a stížnosti

Zdravé a malé dítě se rodí s různými bezpodmínečnými podmínkami reflex a reakce. U lidí to například zahrnuje reflex a reakce, jako je sací reflex, uchopovací reflex a plačící reflex. Tyto reflex všechny probíhají poněkud podvědomě a slouží dospívání a stejně jako u sacího reflexu přežití dítěte. Existují však také případy a nemoci, při kterých může být sací reflex poškozen, narušen nebo zcela chybí. Složitost procesů polykání a sání navíc znamená, že mohou být narušeny řadou nemocí, například svalstva. Jednou známou chorobou svalstva, která často ovlivňuje sací a polykací reflex, je myotonická dystrofie. To je geneticky zděděno, ale podle současných studií se vyskytuje pouze v 5 ze 100,000 XNUMX případů. Pokud například dojde k poškození nebo nemoci mozek, někdy dochází k poškození reflexů, a tedy i sacího reflexu. Kromě toho existují věci jako vrozená slabost sání, kde je sací reflex přítomen, ale velmi slabý. Kromě toho mohou existovat vady polykacího reflexu, který velmi úzce souvisí s sacím reflexem a je také nezbytný pro přežití kojence. Medicína nabízí mnoho způsobů a prostředků k posílení slabého sacího reflexu nebo k výživě kojenců, kteří ho nemají. V případě slabého sání reflexu lze dítě krmit například pomocí speciálních nástavců nebo lahví s velmi měkké struky, které nevyžadují příliš mnoho mačkání a sání. Ne vždy však přinášejí požadovaný úspěch, zejména v případech vážného poškození nebo narušení sacího a polykacího reflexu. Zde je umělé krmení často nevyhnutelné.