Sulfasalazin: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje sulfasalazin

Sulfasalazin se používá jako základní léčba revmatických onemocnění a zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Revmatismus je skupina autoimunitních onemocnění. To znamená, že imunitní systém napadá a rozkládá tělu vlastní tkáň (jako je kloubní chrupavka). Chronická zánětlivá onemocnění střev jsou také způsobena chybnou reakcí imunitního systému.

5-ASA je zřejmě odpovědná za pozitivní účinek na IBD, zatímco sulfapyridin se zdá být účinný hlavně při revmatismu. V souladu s tím se sulfasalazin používá pro oba stavy.

Sulfasalazin je jedním z mála léků, ze kterého se v těle tvoří dvě účinné látky současně.

Absorpce, degradace a vylučování

Více než 90 procent sulfapyridinu je absorbováno, zatímco asi 30 procent 5-ASA je absorbováno. Sulfapyridin je metabolizován v játrech a vylučován močí.

Kdy se sulfasalazin používá?

Sulfasalazin se používá v následujících oblastech použití (indikace):

  • Akutní léčba a prevence relapsu (profylaxe relapsu) ulcerózní kolitidy.
  • Akutní léčba mírné až středně těžké Crohnovy choroby postihující tlusté střevo (část tlustého střeva)
  • Základní terapie chronické polyartritidy (revmatoidní artritidy)

Jak se sulfasalazin používá

Sulfasalazin se užívá ve formě tablet. Dávkování určuje lékař individuálně. Ke snížení vedlejších účinků by měl být lék „zaváděn“ pomalu. To znamená, že léčba je zahájena nízkou dávkou, která se pak pomalu zvyšuje.

Užívá se dlouhodobě, i když se pacient cítí lépe a nemá téměř žádné/žádné stížnosti. Pokud se totiž léčba přeruší, onemocnění se může znovu zhoršit. Někdy se sulfasalazin používá v kombinaci s jinými léky.

Jaké jsou vedlejší účinky sulfasalazinu?

Mezi možné příznaky patří nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha. Mohou se objevit i bolesti hlavy, závratě a únava. Takové nežádoucí účinky jsou nejpatrnější během prvních několika týdnů léčby.

U některých pacientů se během léčby objeví vypadávání vlasů, svědění, kožní vyrážka a bolestivé puchýře v ústech a/nebo krku. Mohou se objevit i změny krevního obrazu.

U mužů může účinná látka narušit plodnost, protože snižuje počet spermií (oligospermie) po dobu užívání a až tři měsíce po něm. Před zahájením léčby by proto měla být vyjasněna jakákoli touha mít děti u mužských pacientů.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání sulfasalazinu?

Kontraindikace

Sulfasalazin se nesmí užívat v:

  • nedostatek glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (dědičné onemocnění)
  • již existující abnormality krevního obrazu nebo onemocnění krvetvorných orgánů
  • těžká dysfunkce jater nebo ledvin
  • střevní obstrukce
  • porfyrie (vzácná metabolická porucha)
  • souběžná léčba methenaminem (lék na nadměrné pocení)

lékové interakce

Antibiotika naopak mohou snížit rozklad sulfasalazinu na sulfapyridin a 5-ASA narušením střevní flóry, a tím oslabit jeho účinek.

Jiné interakce jsou možné. Pacienti by proto měli před zahájením léčby informovat svého lékaře o všech lécích, které užívají – včetně volně prodejných přípravků.

Věkové omezení

Sulfasalazin je kontraindikován u dětí mladších dvou let.

Těhotenství a kojení

Pokud však účinná látka mesalazin vykazuje stejnou terapeutickou účinnost u pacientů se zánětlivým onemocněním střev, měla by být preferována před sulfasalazinem.

Jak získat léky obsahující sulfasalazin

Sulfasalazin vyžaduje lékařský předpis v Německu, Rakousku a Švýcarsku, takže je dostupný pouze v lékárnách na předpis.