Shrnutí | Cvičení na artrózu prstů

Shrnutí

Prst artróza postihuje zejména ženy. Pravděpodobně mechanické přetížení prst klouby není primární příčinou opotřebení kloubů, ale důležitou roli hrají také hormonální vlivy a genetické faktory. Předchozí zánětlivé revmatické onemocnění zvyšuje riziko artróza v prst klouby.

Projekt kloub sedla palce (rizzartróza) je zvláště často ovlivněna. Nejprve dochází ke ztrátě síly v prstech při uchopení nebo otáčení (otočení klíče, otevření lahve) a později je pohyb omezen kostními nástavci na klouby. Bolest objevuje se zejména při akutním zánětu v důsledku otěru.

Deformace kloubu může vést ke špatnému umístění. Síla, mobilita a dobře koordinace ruky jsou potom narušeny. Stále více žen je postiženo prstem artróza.

Mechanický stres hraje při jeho vývoji menší roli než hormonální a genetické faktory nebo předchozí nemoci, jako je polyartritida. To má za následek omezenou pohyblivost a bolestivé zánětlivé procesy a kloub se může deformovat. Síla okolního svalstva klesá.

V zájmu zachování chrupavka kvalita a hmotnost tak dlouho, jak je to možné, jsou užitečná jemná mobilizační cvičení a souhra nakládání a vykládání. Posilovací cvičení by měla být také začleněna do cvičebního programu. Ve fyzioterapii se často používá manuální mobilizace a trakční léčba.

Kromě imobilizace páskovými obvazy jsou prospěšné také aplikace za tepla nebo za studena. Přírodní prostředky mohou doplněk klasická léková terapie z nesteroidních antirevmatik a zmírnění příznaky artrózy kloubů prstů.Kyselina hyaluronová injekce se často provádějí ke zlepšení funkce kloubů. Artróza je progresivní onemocnění. Pacient by proto měl pravidelně cvičit doma a věnovat pozornost přetížení kloubů v každodenním životě, aby se tomu vyhnul.