Shrnutí | Artróza ramenního kloubu (AC kloub) - cvičení

Shrnutí

Akromioklavikulární kloub artróza se projevuje skrz bolest při pohybu paže nebo při tlakové bolesti nad akromioklavikulárním kloubem - v oblasti výšky ramen. Bolest která se vyskytuje v noci, když leží na postižené straně, je obzvláště omezující. Terapie je zpočátku prováděna konzervativně pomocí fyzioterapie - mobilizačními cvičeními a cviky k rozšíření subakromiálního prostoru, terapeutickými technikami k uvolnění křečovitých svalů a mobilizaci zaseknuté tkáně a mobilizací většinou manuálních terapeutických technik.

Aplikace tepla a chladu může mít uklidňující účinek na akutní podráždění. Pokud je to nutné, může kloubu ulevit krátkodobá imobilizace. V případech těžké léčby rezistentní bolest nebo silně omezující ztráta pohybu, lze provést operaci k rozšíření kloubního prostoru a uvolnění kloubních povrchů.

Ve většině případů to lze provést minimálně invazivně, artroskopicky. Pokud vazivový aparát ACG již není dostatečně stabilní, je třeba kloub zcela otevřít a stabilizovat pomocí autotendonoplastiky. Poté následuje časná mobilizace a následná fyzioterapeutická léčba.

Bolest, ke které dochází v důsledku osteoartrózy, lze zmírnit, jak je popsáno výše, cvičením, fyzickou stimulací nebo imobilizací. Léčba je upravena ošetřujícím lékařem.