Letní chřipka: příčiny, diagnostika a léčba

Letní chřipka: Popis

Letní chřipka připomíná nachlazení a je způsobena viry Coxsackie. Patogeny jsou rozšířeny po celém světě a mohou způsobovat i další onemocnění (např. onemocnění ruka-noha-kultiva, angína).

Letní chřipka: Infekce

Patogeny se množí ve střevě a jsou vylučovány stolicí. Na rozdíl od původců většiny nachlazení a chřipky se tak často přenášejí prostřednictvím infekce: Při špatné hygieně se vyloučené viry přenášejí přímo nebo nepřímo (např. klikami dveří) na ostatní.

Vzácně se lidé nakazí vdechováním kapiček sekretu obsahujících virus, které infikované osoby vylučují při kašlání, kýchání nebo mluvení (kapénková infekce).

Po nakažení trvá sedm až 14 dní, než letní chřipka propukne (inkubační doba).

Letní chřipka: příznaky

Onemocnění se vyskytuje především v teplejších měsících roku, zejména v létě. Příznaky „chřipky“ se však nemusí objevit u každé infekce. Dokonce i lidé, kteří se navenek zdají zdraví, mohou virus přenášet a vylučovat jej několik týdnů (asymptomatická infekce).

U lidí s oslabeným imunitním systémem (například v důsledku onkologické terapie) a u novorozenců však mohou letní chřipku provázet komplikace. Obávaná je zejména meningitida a zánět srdeční chlopně. Tyto klinické obrazy nejsou zřídka fatální.

Letní chřipka u dětí

Letní chřipkou trpí častěji mladší lidé než dospělí. U dětí je však onemocnění většinou neškodné. Viry se mohou rychle přenést ve školkách a jeslích, kde je hygiena rukou často špatná a ti nejmenší si rádi vkládají do úst předměty, které mohou být kontaminovány patogeny.

Letní chřipka: Co dělat?

Letní chřipka je ve většině případů neškodná nemoc. Postižení by se měli fyzicky uklidnit a pít dostatek tekutin. Snížit horečku mohou lýtkové obklady a v případě potřeby použití paracetamolu. Příznaky by měly ustoupit po třech dnech, jinak je vhodná návštěva lékaře. Infekci enteroviry lze zjistit zobrazením patogenů ve vzorku stolice nebo výtěru z krku.

Prevence letní chřipky

Viry letní chřipky se přenášejí především ve špatných hygienických podmínkách. Dobrá hygiena rukou má tedy preventivní účinek: po každém použití toalety si umyjte ruce mýdlem.

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a zdravá, vyvážená strava (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky) může posílit imunitní systém proti infekci původci letní chřipky (a dalších patogenů).