Sluneční alergie: popis, spouštěče, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Co je sluneční alergie? Většinou nejde o skutečnou alergii, ale o jiný druh přecitlivělosti na UV záření.
 • Příčiny: nejsou přesvědčivě objasněny; jsou podezřelé alergeny nebo také volné radikály (agresivní kyslíkaté sloučeniny).
 • Příznaky: různé: svědění, zarudnutí kůže, časté jsou puchýřky a/nebo puchýře
 • Diagnóza: rozhovor s pacientem, světelný test
 • Léčba: chladit, zvlhčovat, v těžkých případech možná medikace nebo aklimatizace předchozím ozářením lékařem
 • Prognóza: Pokožka si časem na slunce zvykne, takže příznaky postupně ustupují. Postižení se však sluneční alergie nikdy zcela nezbaví.

Sluneční alergie: Popis

Typické příznaky sluneční alergie, jako je svědění a zarudnutí kůže, jsou podobné příznakům „skutečných“ alergií (jako je alergie na nikl). Ve skutečnosti však sluneční alergie většinou není klasická alergie, tedy přehnaná reakce imunitního systému (výjimka: fotoalergická reakce). Místo toho se tělo postižené osoby již nemůže dostatečně chránit před slunečními paprsky.

Polymorfní světelná dermatóza (PLD) je s podílem přes 90 procent zdaleka nejčastější formou sluneční alergie. V západní Evropě jí trpí asi 10 až 20 procent populace. Postiženy jsou zejména mladé ženy se světlou pletí. Mnoho dětí také trpí PLD.

Alergie na slunce u dětí

Některé děti trpí i alergií na slunce. Batolata a kojenci by se obecně měli před pobytem na slunci nakrémovat vysokým ochranným slunečním faktorem. V tomto věku ještě není plně vyvinut vlastní ochranný mechanismus těla proti UV záření. V důsledku toho se ti nejmenší rychleji spálí nebo alergii na slunce.

Poslední jmenovaný je nejčastější na obličeji. Postiženy jsou zejména takzvané „sluneční terasy“, jako je nos, čelo a brada. U dospělých jsou tyto oblasti často již na slunění zvyklé, u dětí nikoli. Proto je vhodná (i pro dospělé) pokrývka hlavy – tím spíše, že chrání nejen před sluneční alergií, ale také před úpalem.

Alergie na slunce: příznaky

Typ a závažnost příznaků sluneční alergie se liší. Někdy jsou příznaky také opožděné, takže pro laiky není tak snadné identifikovat slunce jako „viníka“.

Polymorfní světelná dermatóza: příznaky

Polymorfní světelná dermatóza se vyskytuje především v měsících březen až červen. Většinou se objevuje na těch částech těla, které nejsou na slunce zvyklé (dekolt, ramena, krk, extenzory na pažích a nohou). Příznaky se mohou velmi lišit od člověka k člověku (odtud název polymorf = mnohostranný). Navíc se často objevují se zpožděním. Pouze hodiny nebo dny po vystavení slunci tato sluneční alergie spouští příznaky:

 • Kůže začne svědit a pálit.
 • Na kůži se objevují načervenalé skvrny.
 • Vznikají puchýře, uzlíky nebo dokonce puchýře.
 • Postižená oblast kůže může otékat.

Jiné formy sluneční alergie: příznaky

Kromě polymorfní světelné dermatózy existují i ​​další typy sluneční alergie, které se projevují poněkud odlišně. Tyto zahrnují:

Fototoxická reakce.

V tomto případě chemické látky – známé jako fotosenzibilizátory – činí pokožku citlivější na světlo. Důsledkem jsou příznaky sluneční alergie, jako je svědění a také zvýšený sklon ke spálení.

Fotoalergická reakce

Tato vzácná forma sluneční alergie je skutečnou alergií na světlo (fotoalergie). Imunitní systém tvoří protilátky, tedy obranné látky, které jsou namířeny proti určité látce, jako je lék (např. antibiotika), kosmetika, make-up nebo parfém. Při dalším kontaktu látky se slunečním zářením na ni protilátky zaútočí – dojde k alergické reakci. Příznaky fotoalergie jsou podobné jako u fototoxické reakce. Proto je často obtížné rozlišit mezi různými formami sluneční alergie.

Mallorca akné (Acne aestivalis).

Této formě sluneční alergie se také říká letní akné. Je považována za zvláštní formu polymorfní světelné dermatózy.

Příznaky mallorského akné jsou uzliny velikosti špendlíkové hlavičky a kožní skvrny, které silně svědí. Uzlíky připomínají pustuly akné. Ve skutečnosti je tato forma sluneční alergie obzvláště běžná u lidí, kteří mají tendenci mít akné nebo mastnou pleť.

Lehká kopřivka (urticaria solaris)

Léčba: Alergie na slunce – co dělat?

Pokud se u vás objeví příznaky sluneční alergie, měli byste se co nejvíce vyhýbat slunečnímu záření. Pokud to není možné, pak byste se měli namazat opalovacím krémem s dostatečně vysokým slunečním ochranným faktorem (SPF) a navíc pokožku co nejvíce zakrýt oděvem (dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy, čepice).

V případě fotoalergických i fototoxických reakcí se musíte vyhnout i spouštěcí látce.

Příznaky sluneční alergie lze zmírnit mléčnými výrobky (např. tvarohový zábal) a – v těžkých případech – léky:

Léčba alergie na slunce s mléčnými výrobky

Pokud byla pokožka vystavena nadměrnému slunci a reaguje alergií na slunce, měli byste ji chladit a zvlhčovat. K tomu slouží chladivé obklady s podmáslím, tvarohem nebo jogurtem z lednice. Chlad způsobí stažení krevních cév a ústup případných otoků. Vlhkost pomáhá poškozené pokožce zotavit se.

Medikamentózní terapie pro sluneční alergii

Pokud se u lehké kopřivky objeví celkové příznaky jako nevolnost a pokles krevního tlaku, měli byste okamžitě informovat lékaře!

Alergie na slunce: Preventivní léčba

Pacienti s alergií na slunce mohou udělat několik věcí, aby zabránili svědění, puchýřům a spol. od výskytu na prvním místě:

Používejte dostatečné množství opalovacího krému

Nejdůležitější je vždy se ujistit, že máte dostatečnou sluneční ochranu. To samozřejmě platí i v případě, že nemáte sluneční alergii! UV záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. Používejte dobrý opalovací krém, který nabízí ochranný sluneční faktor (SPF) alespoň 30. Kromě toho by měl být produkt co nejvíce bez konzervačních látek a barviv.

Aplikujte opalovací krém asi 30 až 45 minut před tím, než vyjdete na slunce. Pak má dostatek času, aby se projevil. Jak dlouho ochrana vydrží, lze odhadnout pomocí následujícího vzorce: Faktor vlastní ochrany (asi 5-45 minut, v závislosti na typu pleti) x SPF = minuty chráněné na slunci.

Při ochranném slunečním faktoru (SPF) 30 a světlém typu pleti by to znamenalo: 10 minut x 30 = 300 minut. Pro jistotu byste však měli na slunci strávit ve skutečnosti jen 60 procent z této vypočítané doby. Mimochodem: Pokud se hodně potíte nebo jdete mezitím plavat, měli byste se znovu namazat opalovacím krémem.

Nosit oblečení

Oblečení také chrání před slunečními paprsky, zvláště pokud je vyrobeno z materiálu, který nepropouští mnoho světla. Například čepice, šály a halenky dokážou částečně blokovat UV paprsky od pokožky i na pláži. Výrobci uvádějí ochranný faktor proti UV záření pro některé textilie, například sportovní oblečení.

Zůstaň uvnitř

V poledne je záření nejintenzivnější, proto byste se tehdy měli raději zdržovat uvnitř. Okenní tabule obvykle blokují většinu škodlivých paprsků. Pacienti s alergií na slunce by si měli případně ještě nanášet ochranné fólie.

Fototerapie

V případech velmi závažné sluneční alergie (např. těžká polymorfní světelná dermatóza) může být užitečná fototerapie. Na jaře nebo nějakou dobu před plánovanou dovolenou na jih si pokožka pomalu zvyká na sluneční paprsky. Za tímto účelem se v několika sezeních ozařuje zvyšujícími se dávkami UV světla. Případně se předem aplikuje účinná látka, díky které je pokožka citlivější na světlo. To se nazývá fotochemoterapie nebo PUVA (fototerapie psoralen-UV-A).

Fototerapii nikdy nesmíte provádět sami – chyby mohou způsobit rozsáhlé popáleniny kůže! Nechte provedení na dermatologovi.

Zachyťte volné radikály

Kuřáci by neměli užívat beta-karoten, protože může zvýšit riziko rakoviny plic – kterou už stejně zvyšuje niktoin.

Získejte pomoc

Sluneční alergie může zasahovat do společenského života. Někteří postižení trpí natolik, že se u nich rozvine depresivní nálada. V takovém případě je třeba vyhledat lékaře. V případě potřeby je vhodná odborná psychoterapeutická podpora.

Sluneční alergie: příčiny a rizikové faktory

Polymorfní lehká dermatóza

Při polymorfní světelné dermatóze (PLD) nefunguje správně ochranný mechanismus kůže proti UV záření: když sluneční paprsky dopadnou na pokožku, tělo normálně zareaguje produkcí více melaninu. Jedná se o kožní pigment, který má chránit genetický materiál před škodlivými UV paprsky. Kůže díky melaninu zhnědne. Lidé z jižních zemí, kde hodně svítí slunce, mají proto obecně tmavší barvu pleti. Čím častěji je tělo vystavováno slunci, tím více si běžně zvyká na škodlivé paprsky.

Někteří vědci se domnívají, že alergeny se tvoří v těle slunečními paprsky. Alergeny jsou látky, které aktivují imunitní systém tak, aby bojoval s domněle škodlivou látkou – jako u klasické alergie. Toto vysvětlení však zatím nebylo prokázáno.

Podle jiné teorie se v kůži při vystavení slunečnímu záření tvoří agresivní kyslíkové sloučeniny (volné radikály), které jsou považovány za příčinu sluneční alergie. Mohou poškodit buňky a zvýšit riziko rakoviny kůže. Poškození kožních buněk volnými radikály by také mohlo aktivovat imunitní systém – což má za následek příznaky polymorfní světelné dermatózy. Ani tento předpoklad však nebyl dosud jednoznačně prokázán.

Fototoxická reakce

Fototoxická reakce je spuštěna interakcí mezi UV-A světlem, lidskými buňkami a chemickou látkou. Tím posledním může být například léčivá látka, některé složky parfémů nebo kosmetiky nebo rostlinné látky (furanokumariny).

Fotoalergická reakce

Mallorca akné

Akné na Mallorce je způsobeno interakcí UV-A paprsků se složkami tukových opalovacích krémů nebo vlastním kožním mazem v nejsvrchnějších vrstvách kůže. Dosud nebylo definitivně určeno, zda je zapojen imunitní systém.

Photurtikarie

Přesná příčina lehké kopřivky není jasná. Je však známo, že příznaky spouští UV-A složka ve slunečním záření.

Sluneční alergie: vyšetření a diagnostika

Při podezření na sluneční alergii s vámi lékař nejprve probere vaši anamnézu (anamnézu). Přitom se bude ptát kupř

 • povaha a průběh příznaků,
 • jakékoli léky, které užíváte, a
 • možná předchozí onemocnění.

Sluneční alergií je v naprosté většině případů polymorfní světelná dermatóza. Vzácněji za tím stojí jiná forma sluneční alergie. Pro potvrzení diagnózy může lékař provést světelný test, při kterém ozařuje určité oblasti kůže ultrafialovým světlem. U polymorfní lehké dermatózy se typické příznaky objevují po několika hodinách na ošetřovaných místech.

V případě sluneční alergie v kombinaci s chemickými látkami, jako je fototoxická reakce, může lékař aplikovat podezřelé spouštěče (např. složky kosmetiky) na vhodná místa kůže a následně je ozářit. Tento test fotonáplasti lze použít ke zjištění, která látka způsobuje kožní příznaky v kombinaci s UV světlem.

Sluneční alergie: průběh onemocnění a prognóza

Sluneční alergii bohužel nelze vyléčit. Lidé přecitlivělí na sluneční záření provází tento problém po celý život. Příznaky se však mohou časem zmírnit, jak si pokožka zvykne na slunce.

Rozsah, v jakém postižení příznaky trpí, se liší člověk od člověka a závisí především na formě alergie na světlo. Správným chováním, preventivními opatřeními a různými koncepcemi terapie však lze obvykle zabránit těžkým ohniskům a výrazně zmírnit příznaky sluneční alergie.