Rosnatka: Aplikace, ošetření, zdravotní výhody

Rosnatka je jednou z méně známých léčivých rostlin. Mimo jiné jej lze použít ke zmírnění křečí kašel.

Výskyt a kultivace rosičky

Typickým rysem rostliny jsou jasné kapičky, které na ní svítí. Za těmito kapičkami je však lepkavá kapalina. Kulaté listy rosička (Drosera rotundifolia) je masožravá rostlina. Patří k rosička rodina (Droseraceae) a na listech má lepicí žlázy. Typickým rysem rostliny jsou jasné kapičky, které na ní svítí. Za těmito kapičkami je však lepkavá kapalina. To je mylně považováno za nektar hmyzem, takže přistávají na rosnatce. Pokud se tam přilepí hmyz, stává se kořistí masožravé rostliny a je jím tráven. Výška růstu rosnatky kulaté je maximálně 30 centimetrů. Jeho kulaté listy jsou uspořádány do bazální růžice. Bílé květy vytvářejí hroznové květenství. Doba květu léčivé rostliny trvá od června do srpna. Rosa kulatá je původem ze Severní Ameriky, východní Asie a Evropy. Vyskytuje se také v Německu. Protože je tento druh považován za ohrožený, je v této zemi chráněn. Z tohoto důvodu nemusí být rostlina sbírána v přírodě samotné.

Účinek a aplikace

Od 12. století byla rosnatka kulatá používána lidmi jako léčivá rostlina. Za tímto účelem se používají všechny části rostliny kromě kořene. V bylině rosnatky jsou látky, jako je plumbagin. Ty jsou odvozeny od 1,4-naftochinonu. Říká se, že naftochinony přispívají k léčebné účinnosti rostliny. Naftochinon tedy má a kašel- uvolňující a antispazmodický účinek. Další přísady jsou flavonoidy, třísloviny, slizhořké látky, kyselina jablečná, kyselina mravenčí, kyselina citronová, antokyan a éterické oleje. Existují různé způsoby použití rosičky. Rostlina může být použita ve formě hotových přípravků, jako čaj nebo jako tinktura. V dnešní době se používají hlavně hotové výrobky. Tradiční způsob aplikace je pití rosnatkového čaje. Za tímto účelem se vaří horký šálek voda se nalije na lžičku rosičky. Následující doba infuze je 10 minut. Po namáhání můžete čaj užívat po malých doušcích. Běžný dávka je jeden až dva šálky denně. Kvůli silnému účinku rosičky odborníci nedoporučují více než dva šálky čaje denně. V případě předávkování existuje riziko dušnosti a záchvatů kašle. Navíc po období aplikace šesti týdnů je třeba udělat přestávku, aby se zabránilo negativním dlouhodobým účinkům. Tímto způsobem je navíc udržována účinnost léčivé rostliny, protože nedochází k návyku. Na konci přestávky lze rosnatkový čaj používat znovu po dobu šesti týdnů. Další možností léčby je tinktura. To může také připravit pacient. Za tímto účelem se sušená nebo čerstvá rosička nalije do nádoby se šroubovacím uzávěrem. Obsah nádoby se poté vylije na ethyl alkohol nebo pálenky s dvojitým zrnem. Směs musí být ponechána vyluhovat po dobu dvou až šesti týdnů, aby se rozvinuly její léčivé vlastnosti. Po napuštění uživatel naplní obsah sklenice do tmavé láhve. Jednou až třikrát denně lze užívat 10 až 20 kapek tinktury. Může se také snadno ředit voda. V lékárnách jsou také k dispozici hotové přípravky z rosičky, jako jsou kapky, sirup nebo pastilky. Existují tedy tinktury stejně jako homeopatický extrakty jako jsou kuličky nebo kapky. Homeopatie často kombinuje rosičku s jinými léky, které se nazývá komplexní lék.

Důležitost pro zdraví, léčbu a prevenci.

Jako léčivá rostlina se od konce středověku používá rosička kulatá. Už v té době se používalo k léčbě kašel stížnosti. Na začátku 14. století zkoumal lékař Arnoldus de Villanova léčivé účinky rostliny a použil ji k výrobě své známé „zlaté voda, “Který chválil jako všelék. Výsledky výzkumu lékaře se však staly obětí inkvizice. Později byla rosička použita proti tuberkulóza, epilepsie, bradavice, neplodnost a psychózaV moderní době se léčivá rostlina používá především k léčbě respiračních onemocnění, jako je kašel, spazmodický kašel, Černý kašel, bronchitida a COPD (chronická obstrukční plicní nemoc). Pro vnitřní použití, hotové přípravky, čaje or tinktury se používají k potírání příznaků kašle. Například rosička má expektorans a antispazmodický účinek. Tímto způsobem může pacient snadno a uvolněně vykašlat kašel. Rosnatka má navíc protizánětlivý účinek. To působí proti zánětlivým procesům uvnitř dýchací trakt. Rosnatka má také antibiotikum účinek. Bojuje tedy bakterie zodpovědný za nemoci, jako je bronchitida, Černý kašel, tuberkulóza or pneumonie. Rosnatka by se však měla používat pouze na podporu a terapie s antibiotika. Méně známá je účinnost rosičky pro zažívací problémy. Může být také použit proti vysoký krevní tlak. Při vnitřním použití rosičky získává moč zelenohnědou barvu. To je způsobeno zvýšeným rozkladem bílkovin v organismu. Rosnatku lze také použít zvenčí ve formě masti nebo tinktury. V případě kůže nemoci, koupat se, aplikovat obklady nebo třít postižené oblasti. Jako homeopatický lék se pod názvem používá rosička Drosera. Při nízké nebo střední potenci se lék používá k léčbě kašle a jiných respiračních onemocnění.