Chirurgie pro artrózu ramen | Cvičení, která je třeba dodržovat v případě artrózy ramen (omartróza)

Chirurgie pro artrózu ramen

Pokud jsou příznaky ramene artróza již nelze konzervativně snížit pomocí léků, fyzioterapie, fyzikální terapie a pohybových cvičení, a pokud jsou chronické, závažné bolest a existují omezení, ramenní artróza lze operovat. Artroskopický zákrok se pokouší obnovit kloub pokud možno. Kostnaté přílohy způsobené artróza jsou odstraněny, burza může být odstraněna a v případě potřeby akromion lze mírně odstranit, aby se zvětšil prostor ve spoji.

Další možností v případě silného opotřebení je endoprotetická náhrada kloubu. V celkové endoprotéze (TEP) je hlava a zásuvka jsou nahrazeny umělým kloubem. Lze také použít inverzní protézy.

V tomto případě se konvexní kloubní partner - nadloktí stává konkávním a lopatka se stává konvexní. Je také možné nahradit pouze humerál hlava, v takovém případě se nazývá hemiprostéza. Jaká protéza je pro pacienta nejlepší, záleží na tom stav kloubu chrupavka, doprovodná poranění a věk pacienta.

Po operaci následuje rehabilitace s následnou fyzioterapií. Skupiny ramen a aqua fitness pro pacienty s rameny jsou také často nabízeny. Odpovědi na otázky jako: „Jak dlouho budu potom nemocný nebo jaké jsou klady a zápory operace?“ najdete v článku „Fyzioterapie pro artrózu ramen

Následná péče o operaci

Pooperační léčba ramene artróza následuje pečlivě rozložený terapeutický plán, který se může mírně lišit v závislosti na provedené operaci (např. vyhlazení chrupavka povrchy nebo umělá výměna kloubů). Zpočátku následuje fáze imobilizace, ve které se postižené rameno nesmí aktivně pohybovat nebo zatěžovat. Pooperační léčba však již začíná v této fázi, obvykle následující den po operaci.

Fyzioterapeut bude pasivně pohybovat paží pacienta tak, aby kloub nezůstal lepkavý nebo ztuhlý. Možný je také mechanický pohyb ve speciálně navržené dlaze. Lehká pohybová cvičení, která lze provádět bez namáhání ramene, slouží také k udržení základní pohyblivosti a funkčnosti v první fázi. Když může být kloub konečně znovu aktivně zatěžován, začíná pro pacienta náročnější část doléčení, během které se stane aktivním a získá sílu, mobilitu, koordinace a stabilita kloubu prostřednictvím řady cviků speciálně určených pro ně (viz výše).