Chirurgická léčba artrózy ramen Artróza ramene (omartróza)

Chirurgická léčba artrózy ramen

Nejprve je zde možnost operace zachování kloubu pro ošetření ramene artróza. Šlachy z otočná manžeta, svaly, které zajišťují ramenní kloub a jehož šlachy projít kloubem, lze rekonstruovat. Kostní výčnělky mohou být obroušeny, aby poskytly více místa v kloubu.

V případě pokročilého opotřebení lze provést úplnou výměnu kloubu. Existují různé možnosti s různými výhodami a nevýhodami. Rozlišují se protézy kloubů, kde je nahrazen pouze jeden kloubní partner, a náhrada kloubu, která kloub zcela nahrazuje.

Rozlišuje se zde mezi protézami ramen, u nichž spolupracují partneři společně jako původně, a inverzními protézami ramen. S inverzními protézami ramenního kloubu hlava ramene na horní část paže se stane zásuvkou, zatímco zásuvka na lopatka se stává kloubovou hlavou. Různé typy protéz mají výhody a nevýhody, které by měly být individuálně přizpůsobeny pacientovi a jeho potřebám.

Jak dlouho trvá chirurgický zákrok?

Je obtížné učinit obecné prohlášení o délce postupu. Jednoduché artroskopie je rychlejší než výměna kloubu. An artroskopie je minimálně invazivní postup, při kterém lze pomocí malých řezů použít speciální diagnostická a léčebná zařízení. Operace, při které ramenní kloub je nahrazen umělými spoji, může to trvat několik hodin.

Délka následné léčby také závisí na intervenci. Po artroskopie, jemná mobilizace je možná po několika dnech odpočinku. Po použití ramenní protézy může být indikována dlouhodobá úleva.

Jak dlouho musíte po operaci zůstat v nemocnici?

Pobyt v nemocnici po operaci závisí na typu operace. Některé artroskopické výkony lze provádět ambulantně, aby pacient mohl ihned po výkonu jít domů. Po velké operaci je plánován pobyt v nemocnici obvykle do 12 dnů. V případě komplikací to může být samozřejmě prodlouženo. Během pobytu v nemocnici začíná fyzioterapeutická následná léčba, která pak pokračuje ambulantně.