Pocení: příčiny, léčba, domácí prostředky

Stručné shrnutí

 • Co je to pocení? Normálně regulační mechanismus těla k uvolňování nadměrného tepla. Příčinou však může být i nemoc.
 • Co lze dělat proti pocení? např. místo obuvi ze syntetických materiálů nosit prodyšný oděv a koženou obuv, vyhýbat se tučným a kořeněným jídlům, používat deodorant, hubnout nadváhu, používat léčivé rostliny, kupř. jako čaj pravidelně choďte do sauny a/nebo cvičte, abyste trénovali funkci potních žláz.
 • Příčiny: Normální pocení k regulaci teploty při vysokých teplotách nebo fyzické námaze, ale také při nervozitě nebo po kořeněném jídle. Patologické pocení (hyperhidróza) může být způsobeno nemocí nebo léky (sekundární hyperhidróza) nebo nemá žádnou zjistitelnou příčinu (primární hyperhidróza).
 • Kdy navštívit lékaře? Při silném pocení bez zjistitelné příčiny, náhlém propuknutí pocení bez zjevné příčiny, při horečce nad 40°C nebo při opakovaném silném pocení v noci.

Popis: Co je to pocení?

Pocení je přirozeným regulačním mechanismem těla: slouží k uvolňování nadměrného tělesného tepla, ale může být spuštěno například i emočními faktory, jako je tréma. Odborníci rozlišují následující formy normálního pocení:

 • Emoční pocení (emocionální pocení): Nervové vzrušení, ke kterému dochází při sebeuvědomění, úzkosti, trémě, hněvu nebo šoku, způsobuje, že se většina lidí potí především na dlaních a podpaží, ale také na chodidlech a chodidlech. čelo.
 • Chuťové pocení (chuťové pocení): Žvýkání kyselých nebo kořeněných jídel a pití alkoholu stimuluje metabolismus a tím i tvorbu tepla. To má za následek především pocení na obličeji (čelo, tváře, horní ret), méně často na trupu (horní část těla). Chuťové pocení v užším slova smyslu nezahrnuje pocení po požití horkého jídla nebo nápoje, protože zde není produkce potu spouštěna přímo chuťovým podnětem, ale teplem.

Patologické pocení

U některých lidí je produkce potu narušena – postižení se buď nepotí vůbec, potí se sníženě nebo se potí nadměrně. Lékaři mluví o:

 • Anhidróza: Vylučování potu je potlačeno, tj. postižený se vůbec nepotí.
 • Hypohidróza: Vylučování potu je snížené, tj. pacienti se potí méně než normálně.

Přechody mezi „normálním“ (fyziologickým) pocením a patologickým pocením jsou plynulé, protože sekrece potu se u každého člověka velmi liší.

hyperhidróza

Známkou patologického zvýšeného pocení může být rychlé, silné pocení bez fyzické námahy nebo s malou fyzickou námahou. Zvláště silné pocení v noci může naznačovat základní stav. Důvod hyperhidrózy však nelze vždy najít. Podle toho lékaři rozlišují mezi primární a sekundární hyperhidrózou:

Primární hyperhidróza

Také se nazývá esenciální nebo idiopatická hyperhidróza. Zde nelze nalézt žádné základní onemocnění nebo vnější příčinu zvýšeného pocení. Primární hyperhidróza je mnohem častější než sekundární hyperhidróza. Obvykle je omezena na pubertu a mladou dospělost. Silné pocení se zde v noci nevyskytuje.

Primární hyperhidróza je obvykle omezena na určité části těla (fokální hyperhidróza). Typické je například silné, nadměrné pocení na hlavě, silné pocení v obličeji nebo v rozkroku. Nebo se nadměrně potí ruce a/nebo nohy.

Kromě fokálního hyperhidrózy se vyskytuje i hyperhidróza generalizovaná – tedy silné pocení po celém těle.

Sekundární hyperhidróza

Na rozdíl od primární hyperhidrózy se noční pocení někdy vyskytuje i u sekundární hyperhidrózy. Toto je označováno jako noční hyperhidróza. Pokud se nepodaří zjistit příčinu nočního pocení, hovoří lékaři o idiopatickém nočním pocení. Pokud se však v noci během spánku silně potíte, například v oblasti hrudníku, může to také znamenat onemocnění, jako je diabetes mellitus.

Noční pocení u žen může být také způsobeno hormonálními změnami (např. během těhotenství nebo menopauzy). Noční pocení u mužů může mít i hormonální příčiny. Například hladina testosteronu u mužů s přibývajícím věkem klesá, což se u postižených mužů může projevit i silným nočním pocením.

Pokud je nadměrné pocení doprovázeno příznaky jako je zarudnutí kůže s pocitem horka (návaly horka), změněné vnímání smyslových podnětů (porucha čití) nebo bolest, hovoří lékaři o pocení. Pokud je silné pocení doprovázeno nepříjemným zápachem (žluklý, zatuchlý, sýrovitý atd.), stav se nazývá bromhidróza.

Vše důležité o patologicky zvýšeném pocení se dozvíte v článku Hyperhidróza.

Co dělat při silném pocení?

 • Vzdušné oblečení: Noste volné, prodyšné oblečení, nejlépe z bavlny a vlny, ale bez syntetických vláken.
 • Cibulový vzhled: Oblékejte se podle cibulového principu (například tričko plus tenký kardigan místo tlustého vlněného svetru).
 • Správná obuv: Zejména pokud máte zpocené nohy, noste v létě kožené boty s celokoženou podrážkou (žádná gumová, plastová nebo dřevěná podrážka) a sandály. Během dne častěji vyměňujte boty.
 • Chladná ložnice, lehká přikrývka: Pokud se v noci hodně potíte, může to být způsobeno příliš vysokou teplotou v místnosti. Optimální teplota v ložnici je asi 18 stupňů. Důvodem zvýšeného nočního pocení může být i příliš silná přikrývka. V tomto případě zkuste tenčí přikrývku. To často stačí, aby se zabránilo pocení během spánku.
 • Choďte naboso: Choďte co nejčastěji naboso, protože stimulace plosek nohou reguluje činnost potních žláz.
 • Jezte správně: Vyhněte se jídlům a nápojům, které stimulují pocení, jako jsou vysoce tučná, luxusní a/nebo kořeněná jídla, alkohol, nikotin a káva.
 • Snižte ukládání tuku: Máte-li nadváhu, pokud možno zhubnete. Pak se také budete méně potit.
 • Sprcha denně: Sprchujte se alespoň jednou denně. Používejte například deodorizační syndety (čistící prostředky vyrobené ze syntetických surovin) nebo pH neutrální mýdla.
 • Odstraňte chloupky v podpaží: Pokud se v podpaží hodně potíte, měli byste si chloupky v podpaží oholit, abyste zabránili růstu bakterií s tvorbou zápachu.
 • Bojujte proti zápachu: Používejte deodoranty (kuličkové deodoranty, deodorantové spreje atd.), jejichž odoranty a antibakteriální přísady snižují nebo maskují zápach potu. Antibakteriální účinek je důležitý, protože nepříjemný zápach potu vzniká až tehdy, když se pot zachytí bakterie.
 • Cvičte potní trysky: Choďte pravidelně do sauny a/nebo sportujte, abyste trénovali normální funkci potních žláz. Upozornění: Pokud máte stávající základní onemocnění, jako je srdeční selhání nebo žilní onemocnění, poraďte se předem se svým lékařem.
 • „Vodní kúry“: Při nadměrném pocení (např. v klimakteriu) se také doporučují studené a teplé sprchy, Kneippovy náplasti na ruce a nohy a plné koupele s přísadou solného roztoku, bahna nebo senných květů.
 • Černá rasca: Při zvýšeném pocení a jiných klimakterických příznacích můžete užívat bylinné přípravky na bázi černé rasce (lékárna). Obsahují látky s účinky podobnými hormonům, které dokážou částečně kompenzovat narůstající nedostatek estrogenů v období menopauzy.
 • Zklidňující léčivé rostliny: Pocení, zvýšené pocení a noční pocení může být velkou psychickou zátěží a naopak může být způsobeno psychickým napětím. Pak mohou být užitečné uklidňující léčivé rostliny, jako je kozlík lékařský, mučenka a meduňka. Směs po jedné čajové lžičce třezalky, meduňky, levandule a mučenky se doporučuje jako horký čaj na pocení (návaly) v klimakteriu. Celé zalijte šálkem horké vody a po pěti minutách sceďte. Takový šálek pijte po malých doušcích třikrát denně po dobu čtyř týdnů. Poté si dejte alespoň měsíc pauzu.
 • Homeopatie: Při náhlém pocení s návaly horka homeopatie doporučuje Acidum sulfuricum D12. Homeopatikum Sepia D12 je indikováno při páchnoucím potu, kdy se symptomy zlepší cvičením. Na druhou stranu přípravek Sulphur D12 se používá na páchnoucí pot se zlepšením příznaků nachlazením. Stejný lék, stejně jako Calcium carbonicum D12, může pomoci proti pocení nohou. Ohledně dávkování byste se měli poradit se zkušeným terapeutem.
 • Éterické oleje: Proti zvýšenému pocení se doporučují především silice ze šalvěje, citronely, růže, růžového dřeva, tújí a cypřiše, například jako přísady do koupelí, sprchových krémů a pleťových krémů. Můžete si také vzít balzám na nohy a smíchat s ním dvě až čtyři kapky smrkového, borovicového, rozmarýnového, citronového nebo tea tree oleje. To pomůže při silném pocení nohou.
 • Jablečný ocet: Jablečný ocet může také pomoci proti pocení. Způsobuje stahování potních žláz. Aplikujte na nohy například starý domácí lék proti pocení: Do 100 l teplé vody přidejte 10 ml jablečného octa a vykoupejte v něm nohy.

S primárním hyperhidrózou mohou pomoci různé terapeutické metody, například speciální deodoranty nebo iontoferéza vody z vodovodu. Velmi účinná je i injekční terapie botoxem proti pocení. Za určitých okolností může lékař předepsat i celotělově (systémově) léky proti pocení. Přečtěte si více o těchto možnostech léčby v článku Hyperhidróza.

Pocení: Kdy navštívit lékaře?

Pokud se hodně potíte, nadměrné pocení se objevuje opakovaně a bez ohledu na teplotu, fyzickou aktivitu nebo konzumaci kořeněných jídel a zasahuje do vašeho každodenního života, měli byste navštívit lékaře. Možná trpíte hyperhidrózou, která by měla být léčena lékařsky.

Vždy byste měli navštívit lékaře:

 • pokud začne náhlé silné pocení, bez zjevné příčiny
 • @ pokud zaznamenáte náhlé záchvaty pocení, které si nedokážete vysvětlit
 • pokud se v noci opakovaně potíte bez zjevného důvodu (například protože je teplota v místnosti příliš vysoká)
 • @ pocení s horečkou, která stoupá nad 40 °C, trvá déle než tři dny nebo má nejasnou příčinu

Okamžitě volejte pohotovostního lékaře v případě:

 • pocení s neklidem a zakalením vědomí u diabetiků
 • náhlé pocení se závratí a ztrátou vědomí, pokud mdloby trvají déle než jednu minutu nebo pokud postižený omdlí častěji