Oteklé oči: Příčiny, tipy a domácí prostředky

Stručné shrnutí

 • Příčiny: např. krátká noc s velkou konzumací alkoholu, hodně práce na počítači, suchý vzduch, nachlazení, alergie, oční choroby (styes, chalazion, zánět spojivek, nádory v oblasti očí atd.), srdeční selhání, selhání ledvin
 • Co dělat s oteklýma očima? Z neškodných příčin ochlazujte oční okolí, pijte dostatek tekutin, v případě potřeby používejte speciální pečující přípravky, případně jemnou masáž očí
 • Kdy navštívit lékaře? Pokud nelze zjistit žádnou příčinu a/nebo jsou oči také bolestivé, vodnaté, červené nebo se zhoršuje vidění
 • Diagnostika: konzultace lékaře s pacientem k odběru anamnézy, oftalmologické vyšetření, stěrový test, případně vzorek tkáně, další vyšetření dle podezření na příčinu
 • Léčba: v závislosti na základním onemocnění, např. s antibiotiky na bakteriální oční infekce

Oteklé oči: příčiny a možná onemocnění

Alergie, nachlazení nebo silný, dlouhotrvající pláč často způsobí dočasné otoky očního okolí. Usazeniny tekutiny, které způsobují ztluštění tkáně kolem očí (a možná i jiných částí těla), však mohou být způsobeny i jinými nemocemi. Hlavní příčiny oteklých očí jsou

Oční choroby

 • Kroupy (chalazion): Na rozdíl od chvojí se chalazion vyskytuje pouze na horním víčku, když se ucpou vývody zde umístěných meibomských žláz. V tomto případě je otok očních víček nebolestivý.
 • Nádor v oblasti očí: To, co někdy vypadá jako chalazion, je ve skutečnosti zhoubný nádor žlázek očních víček. To může také způsobit otoky očí.
 • Konjunktivitida: Může být virová, bakteriální, alergická nebo mechanická (způsobená cizími tělesy). Příznaky zahrnují oteklé víčko, oteklé spojivky, červené, vodnaté a (ráno) lepkavé oko, světloplachost a citlivost na oslnění a také pocit tlaku nebo cizího tělesa v oku. V závislosti na příčině může zánět postihnout pouze jedno oko nebo obě oči. Zejména bakteriální forma je nakažlivá a může se rychle šířit po rodině prostřednictvím kontaminovaných ručníků.
 • Orbitaflegmony: Jedná se o bakteriální zánět celé oční jamky, který je často důsledkem infikovaného chlívku nebo sinusitidy. Musí se léčit co nejrychleji, jinak hrozí oslepnutí. Silně oteklé víčko, bolest, horečka, zarudlé spojivky a vystouplé oko mohou být prvními příznaky orbitální flegmóny.

Jiné nemoci

 • Quinckeho edém (angioedém): Jedná se o akutní, nebolestivý otok kůže a/nebo sliznic. Může se vyskytnout kdekoli na těle, včetně obličeje: postiženy jsou zejména oči, brada, tváře a rty spolu se sliznicemi. Otok může být spojen s nepříjemným pocitem stísněnosti. Quinckeho edém je velmi často způsoben alergiemi.
 • Selhání ledvin: Pokud ledviny již nepracují správně, dochází k zadržování vody (edém) v celém těle. Kromě nohou může otékat i obličej. Postižení vylučují méně moči a také pociťují nespecifické příznaky, jako jsou potíže se soustředěním a rychlá únava.
 • Srdeční selhání: Chronické srdeční selhání (srdeční nedostatečnost) vede k edému (zadržování vody) v nohou, břiše a obličeji v důsledku snížené čerpací kapacity srdce.
 • Rýma: Někdy jsou tlusté oči důsledkem prostého nachlazení.
 • Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida): Sinusitida může také způsobit hmatatelné otoky tváří a/nebo otoky očí.
 • Clusterové bolesti hlavy: Lidé s klastrovými bolestmi hlavy se často v noci probouzejí ze spánku silnou bolestí kolem jednoho oka. Záchvaty bolesti trvají až tři hodiny. Oko slzí a otéká. Možný je i zánět spojivek (zánět spojivek) nebo pokles víčka.

Jiné příčiny oteklých očí

 • Suché oči: Kontaktní čočky a práce u počítače oči vysušují a způsobují otoky, zejména večer. V zimě může teplý, suchý topný vzduch také způsobit nepříjemné pocity v očích.
 • Pláč: Pláč zvyšuje tlak v oblasti očí, který působí na okolní tkáň. To vytlačuje tekutinu z jemných krevních cév, zejména v jemné oblasti dolního víčka, což má za následek otoky očí.
 • Dědičnost a věk: Velké váčky pod očima jsou často důsledkem rodinné predispozice. Kromě toho se tkáň s věkem stále více ochabuje, což také podporuje otoky a váčky pod očima.
 • Narušená lymfodrenáž ve spánku: Rovná poloha vleže ztěžuje lymfodrenáž, což může způsobit ranní otoky očí.
 • Dieta a alkohol: Pokud večer sníte jídlo s vysokým obsahem bílkovin nebo soli nebo pijete hodně alkoholu, často se druhý den probudíte s oteklýma očima (kvůli nahromaděné lymfatické tekutině).
 • Úder do oka: Známé „černé oko“ v důsledku úderu nebo nárazu do oblasti oka nastává, když poraněné cévy krvácejí do tkáně kolem oční bulvy. Typický je zde otok; později se to změní jako modřina.

Každý, kdo dostal ránu nebo látku do oka, by měl vždy navštívit oftalmologa. Mohlo by dojít ke zlomení kostí v oblasti očí a/nebo poranění oční bulvy!

Opuchlé oči: co můžete udělat sami

Chcete-li odstranit nebo zabránit otokům malých očí, které téměř jistě nejsou způsobeny základním (vážným) onemocněním, nemusíte hned chodit k lékaři. Nejprve můžete vyzkoušet následující domácí prostředky a triky:

 • Dostatečně pijte: Pravda – ale taková, která je pravdivá. Dostatečný příjem tekutin (nejlépe ve formě vody) pomáhá stimulovat transport lymfy a předcházet otokům kolem očí.
 • Chlazení: Umístěte lžíci nebo chladicí brýle přes noc do lednice a jemně je přiložte na oteklé oko asi na deset minut. To je dobré a pomáhá to snížit otoky.
 • Okurka na očích: Čerstvě nakrájené plátky okurky na očích jsou vyzkoušené. Mají nejen chladivý účinek, ale také zvlhčují pokožku.
 • Masáž: V kombinaci s pečujícími přípravky na citlivé oční okolí můžete oční víčka jemně masírovat – buď krouživými pohyby kolem očí, nebo lehkým poklepáváním od kořene nosu podél spodního víčka.
 • Lymfodrenáž: To může snížit otoky. Chcete-li to provést, zavřete oči a pětkrát jemně hlaďte konečky prstů od kořene nosu přes horní a dolní víčko směrem ke spánkům. To by mělo stimulovat tok lymfy a pomáhat odstraňovat odpadní látky. Ještě lépe: lymfodrenáž nechte na odborníkovi (např. fyzioterapeutovi).
 • Spěte s mírně zvednutou hlavou: Lymfodrenáž je vleže obtížnější, což může mít za následek ranní otoky očí. Spánek s mírně zvednutou hlavou může pomoci – nebo buďte prostě trpěliví: Na rozdíl od skutečných „vaků pod očima“, které jsou způsobeny usazeninami tuku v dolním víčku a spodní tkáni a jsou způsobeny věkem nebo genetikou, se tyto otoky vyčerpávají. vlastní během několika hodin pomocí gravitace. Jsou tedy pouze dočasným estetickým problémem.
 • Mast na hemoroidy: Tenká vrstva masti na hemoroidy na očních víčkách může snížit otoky oteklých očí. Mast způsobuje stažení krevních cév. Nepoužívejte však přípravky, které obsahují kortizon a lokální anestetika! Vhodnější jsou přípravky obsahující výtažky z jírovce: tato léčivá rostlina má přirozený dekongestantní účinek. Při aplikaci dbejte na to, aby se mast nedostala do oka!

Mnoho odborníků zaujímá kritický pohled na používání masti na hemoroidy na otoky očí a nedoporučuje to.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Oteklé oči: kdy navštívit lékaře?

Oteklé oči v důsledku příliš malého spánku, noční párty nebo nadměrného pláče jsou neškodné. Návštěva lékaře není nutná. Místo toho můžete použít domácí prostředky, které pomohou otoku rychleji ustoupit (viz výše: „Co můžete udělat sami“).

Okamžitě vyhledejte lékaře (oftalmologa), pokud jsou vaše oči nejen oteklé, ale také bolestivé, slzící, velmi zarudlé a/nebo citlivé. Může za tím být bakteriální infekce, kterou je třeba urychleně léčit – nejen kvůli riziku infekce pro ostatní, ale také kvůli riziku (trvalého) poškození oka.

Očního lékaře byste měli co nejdříve navštívit také tehdy, pokud kromě otoku v oblasti očí zaznamenáte i zhoršení zraku!

Oteklé oči: vyšetření

Nejprve se vás lékař zeptá na vaši anamnézu (anamnézu): Mimo jiné vás požádá, abyste podrobně popsali příznaky, zeptá se, jak dlouho jsou přítomny a zda máte nějaké známé základní onemocnění (např. onemocnění štítné žlázy, srdce nebo ledvin).

Oftalmolog pak může provést oftalmologické vyšetření. To určí, zda je za oteklé oči zodpovědné oční onemocnění. Vysoký krevní tlak nebo cukrovka mohou také způsobit patologické změny v oblasti očí.

Výtěr z očního sekretu lze vyšetřit na patogeny.

V závislosti na podezření na příčinu otoku oka mohou být užitečná další vyšetření, například ultrazvuk srdce a EKG při podezření na srdeční onemocnění.

Oteklé oči: léčba

Pokud mají oteklé oči příčinu, která vyžaduje léčbu, lékař zahájí vhodná terapeutická opatření. Nějaké příklady:

Pokud jsou oteklé oči důsledkem bakteriálního zánětu (jako u styes), lékař často předepíše lokální antibiotické přípravky. Pacienti by také měli dbát na absolutní hygienu a čistotu – patogeny se mohou špinavýma rukama nebo sdílenými ručníky rychle rozšířit na další lidi.

Chlév je méně nebezpečný. Málokdy ji potřebuje otevřít oční lékař, aby mohl hnis odtéct. Nikdy se však nepokoušejte sami vyjádřit chlívek! V opačném případě můžete neúmyslně zanést choroboplodné zárodky do zdravého oka, které se pak také zanítí.

Pokud máte obecná onemocnění, jako je slabé srdce nebo ledviny, musíte je léčit speciálně. Oteklé oči a další příznaky nemoci pak většinou vymizí.