Příznaky artrózy v různých formách

Jak se projevují příznaky u jednotlivých forem artrózy – a obecně?

Některé příznaky různých typů osteoartrózy jsou specifické pro konkrétní postižený kloub (viz níže. U každé formy osteoartrózy se však nachází mnoho příznaků. Obvykle jsou tyto příznaky osteoartrózy omezeny na jeden nebo několik kloubů. Často se vyskytují v epizodách .

Mnoho postižených nemá po léta vůbec žádné příznaky, i když na rentgenovém snímku jsou již patrné jasné známky onemocnění. Pokud se však osteoartróza rozvine v důsledku úrazu (traumatu), mohou se u pacientů velmi rychle rozvinout závažné příznaky.

Klasicky trpí pacienti s artrózou bolestmi kloubů. Zpočátku kloub bolí, jen když ho zatěžují. Časem to píchá i při pohybu a nakonec i v klidu.

Stresová bolest a spol.

Bolest při námaze je často prvním příznakem opotřebení kloubů. Obvykle se objevují zpočátku po nezvyklých činnostech. Například když netrénovaný člověk jde kousek pěšky. Tažení krabic při stěhování nebo túrách na hory také nepatří mezi každodenní činnosti a zatěžují klouby více než obvykle.

Pokud nemoc postupuje dále, příznaky vyvolávají i těžší každodenní stresy. U mnoha pacientů s osteoartrózou nelze bolest v této fázi onemocnění často přesně lokalizovat nebo charakterizovat. Obvykle jim to vadí, ale téměř neomezuje každodenní aktivity.

Tyto příznaky se často vyskytují ve fázích. Obvykle se objevují při určitých stresech a pak spontánně zase mizí. U některých pacientů se symptomy osteoartrózy zhoršují v důsledku povětrnostních podmínek, zejména chladného nebo vlhkého počasí.

Bolest při pohybu

Jak nemoc postupuje, bolest se stává závažnější a častější. Pacienti už většinou vědí, kterým činnostem se raději vyhýbají. Kromě toho se bolest z námahy stává bolestí pohybu. Obvykle se bolest vyskytuje, když postižený po dlouhém sezení nebo ležení znovu vstane (bolest při rozběhu). Po pár krocích tato bolest obvykle opět zmizí.

Bolest v klidu

Až v pozdních stádiích onemocnění bolí kloub i v klidu. Někteří pacienti pociťují bolest trvale. Pokud bolest přetrvává i v noci, postižený má většinou problémy se spánkem.

Příčinou této klidové bolesti je často kloubní výpotek. To způsobuje zvýšenou akumulaci tekutiny v kloubu. Kůže kloubu je podrážděná a v některých případech se zanítí. Zánět se často vyskytuje v epizodách. Kloub pak otéká, je zarudlý a je na pocit velmi teplý. Bolest se obvykle zvyšuje.

V této fázi onemocnění se často mění postavení kloubu. Stávající deformity, jako jsou úklony nebo kolena, se mohou zvýraznit a příznaky osteoartrózy se zhoršit. Stále ztuhlá páteř také často výrazně omezuje kvalitu života.

Příznaky artrózy v pozdní fázi

Když se oddělené fragmenty chrupavky dostanou do kloubního prostoru, často blokují normální pohyb. Kloub se stává nestabilním a v některých případech se náhle vyboulí (fenomén dávání průchodu), se silnou bolestí vystřelující do kloubu.

Někdy pacienti s pokročilou osteoartrózou slyší nebo cítí skřípání v kloubu. To je to, co lékaři nazývají krepitace. Dochází k němu, když je povrch kloubu natolik opotřebovaný, že se o sebe třou zbytky chrupavky nebo kosti. Pacienti toto broušení zpočátku pouze cítí. Později slyší jemnozrnné a hrubozrnné zvuky tření nebo praskání. Krepitace se často objevují, i když pacient nemá žádné bolesti ani jiné příznaky. Nemusí se nutně léčit.

Příznaky gonartrózy

Pokud příznaky gonartrózy trvají déle, stehenní svaly degenerují. Zejména extenzor nohy na předním stehně ztrácí svalovou tkáň a ztenčuje se (atrofie tkáně).

Kvůli nedostatku pohybu je také chrupavka kolenního kloubu hůře zásobena živinami. To dále podporuje osteoartrózu. Příznaky gonartrózy se proto v mnoha případech velmi rychle zhoršují.

Přečtěte si více o gonatróze, její léčbě, diagnostice a více v článku Gonatróza.

Příznaky koxartrózy

Osteoartróza v kyčelním kloubu je to, co lékaři nazývají koxartróza. Postižení mají často bolesti v kyčli a jsou více imobilní. Často si toho všimnou, když si zavazují boty nebo oblékají punčochy.

Přečtěte si více o koxartróze, její léčbě, diagnostice a více v článku Koxartróza.

Příznaky spondyloartrózy

Spondyloartrózou lékaři rozumí opotřebení kloubů drobných obratlových kloubů v páteři. Postihují ji téměř všichni lidé v pokročilém věku. Nadváha nebo vyhřezlá meziobratlová ploténka podporují toto opotřebení obratlových kloubů, stejně jako některé sporty a profese.

V blízkosti obratlových kloubů leží nervy, které probíhají v páteřním kanálu. Když je tento kanál zúžen spondyloartrózou, často se objevují příznaky.

Často se projevují v podobě bolestí zad, které se vyskytují na jednotlivých místech na zádech (lokalizované) nebo vyzařují do hýždí a nohou. Bolest se obvykle zvyšuje, když se postižený ohne dozadu.

Mnoho postižených také popisuje nepříjemné brnění. V extrémních případech vede spondylartróza až k paralýze v důsledku poškození nervů.

Artróza krční páteře pak často vede k bolestem krku, které občas vystřelují do paží.

Přečtěte si více o spondylartróze, její léčbě, diagnostice a více v článku Spondylartróza.

Příznaky omartrózy

V případě opotřebení kloubu v ramenním kloubu lékaři hovoří o omartróze. Příčinou bývají stará zranění nebo nemoci jako revma.

Pacienti s omartrózou si často stěžují na bolest při zvedání paže a/nebo jejím otáčení ven. Po velké námaze nebo v pokročilých stádiích bolí rameno i v klidu. Mnoho pacientů má problémy se spánkem na postiženém rameni.

V mnoha případech je ramenní kloub natolik nehybný, že např. paži již nelze fázově zvedat. Omezení mobility u osteoartrózy však nejsou tak rozsáhlé jako u osteoartrózy kyčle nebo kolena.

Rhizartróza a příznaky osteoartrózy prstů

Osteoartróza ruky postihuje různé klouby, včetně kloubů prstů. Běžné formy artrózy prstů mají svá jména: Nejčastější formou artrózy v sedlovém kloubu palce, který se nachází na bázi palce, je rhizartróza.

Způsobuje bolest především při uchopovacích a kroutivých pohybech, jako je otáčení klíče v zámku. Často je bolest tak silná, že tyto pohyby již nejsou vůbec možné. Palcem lze často pohybovat jen omezeně.

Mnoho pacientů také pociťuje bolest při tlaku na oblast mezi palcem a zápěstím. Kloub sedla palce se pacientům cítí bezmocný a nestabilní. Někteří také cítí tření nebo skřípání při otáčení palce.

Přečtěte si více o rizartróze, její léčbě, diagnostice a více v článku Rhizartróza.

Více o artróze obecně, její léčbě, diagnostice a dalším, stejně jako o dalších formách artrózy se dočtete v článku Artróza.