Příznaky | Bolest v kotníku příčiny, příznaky, terapie

Příznaky

Bolest v kotník kloub lze přesněji klasifikovat podle různých bodů: V závislosti na příčině bolest v kotníkový kloub, další příznaky se objevují společně a indikují závažnost poranění nebo nemoci. Například pokud jste zkroutili svůj kotník, okamžitě to bolí a nafoukne se a může to být také červené. Pokud kotník je ohnutý krev plavidla může prasknout, což může způsobit a hematom po několika hodinách.

Pokud je kotník lehce zraněn kroucením, vazy jsou pouze přetížené a výskyt s nohou je pak bolestivý, ale možný. Pokud jsou vazy velmi silně přetížené nebo dokonce roztrhané, postihnutí pacienti pociťují pocit nestability a nejistoty kotníkový kloub. V některých případech, pokud dojde k roztržení vazu, lze nohu posunout nad její přirozené meze.

Zranění vazivového aparátu kotníkový kloub může vést k chronické nestabilitě kotníku: Pacienti si stěžují na všudypřítomný pocit nejistoty v kotníku, mají bolest během dlouhodobého namáhání a ohýbejte se častěji než ostatní. Když je zlomen vnější nebo vnitřní kotník, a hematom se tvoří přes zlomený kotník a při použití tlaku se bolest zvyšuje. Možná zlomený kosti nebo může být cítit mezera mezi kostmi nebo slyšet křupavý zvuk.

Rozsah pohybu kotníkového kloubu je omezen bolestí při zlomení kotníku. V případě zlomeniny pata kostbolest je obvykle tak silná, že stání a chůze jsou nemožné. Pokud je noha po poranění odsazena na stranu dolní části noha, je zlomenina může být příčinou vidlice kotníku.

Přehřátí hlezenního kloubu může být doprovodným příznakem poranění kotníku, ale zejména pokud bolest nastala bez spouštěcí události, poskytuje důležitou známku toho, že kloub může být zanícen nebo ovlivněn dna Záchvat. Tento článek by vás mohl také zajímat: Roztrhané vazy v noze - co dělat? Roztržené vazy nohou Zatížení za kotníkem zlomenina V některých případech může roztrhané vazivo způsobit, že se noha pohybuje mimo svůj přirozený rozsah.

Poranění vazového aparátu kotníkového kloubu může vést k chronické nestabilitě kotníku: Pacienti si stěžují na všudypřítomný pocit nejistoty v kotníkovém kloubu, mají bolesti při dlouhodobém namáhání a ohýbají se častěji než ostatní. Když je zlomen vnější nebo vnitřní kotník, a hematom se tvoří přes zlomený kotník a při použití tlaku se bolest zvyšuje. pravděpodobně zlomený kosti nebo může být cítit mezera mezi kostmi nebo slyšet skřípání. Rozsah pohybu kotníkového kloubu je omezen bolestí, pokud je kotník zlomený.

V případě zlomeniny pata kostbolest je obvykle tak silná, že stání a chůze jsou nemožné. Pokud je noha po poranění odsazena na stranu dolní části noha, je zlomenina může být příčinou vidlice kotníku. Přehřátí hlezenního kloubu může být doprovodným příznakem poranění kotníku, ale zejména pokud došlo k bolesti bez spouštěcí události, poskytuje důležitou známku toho, že kloub může být zanícen nebo ovlivněn dna Záchvat.

Tento článek by vás mohl také zajímat:

  • Přesná lokalizace, síla a kvalita (např. Bodnutí), doba trvání (od kdy?), Kurz (vždy tam? Pouze ve stresu?

    Pouze během určitého pohybu? Pouze v klidu?) A spouštěcí událost, jako je sklon nebo dopravní nehoda.

  • Další příznaky bolest kotníku jsou: Hematomy (modřiny), zarudnutí, otoky, přehřátí kloubu, nesprávná poloha nebo omezený rozsah pohybu.
  • Roztržený vaz u nohy - co dělat?
  • Roztržená vazová noha
  • Stres po zlomenině kotníku

Bolest na vnitřní straně kotníku je často pozorována po vnitřním kroucení.

V případě lehkého poranění je přetažen pouze vnitřní vaz, který se také nazývá deltový vaz. Delta ligament se skládá z několika částí a probíhá od vnitřního kotníku po chodidlo. Přetížení způsobuje bolest a mírný otok, případně také hematom.

Natažené vazy se obvykle uzdraví během několika dní. V případě středně těžkého poranění je jedna nebo více částí deltového vazu roztrženo. Kotníkový kloub bolí, bobtná a je mírně nestabilní.

Těžké zranění může vést k úplnému prasknutí deltového vazu, a tím k úplné nestabilitě kotníkového kloubu. Ve velmi závažných případech se může zlomit vnitřní kotník a dokonce i vnější kotník. Bolest na vnitřní straně kotníku může být také způsobena zraněním skafoid, který je součástí dolní kotníkový kloub.

Projekt šlachy hlubokých lýtkových svalů (M. tibialis posterior, M. flexor hallucis longus, M. flexor digitorum longus), které jsou odpovědné za otočení chodidla dovnitř a ohnutí kotníku směrem k chodidlu chodidla, procházejí kolem vnitřního kotníku. Strom šlachy hlubokých lýtkových svalů běží v pochvách šlach podél vnitřního kotníku. Bolest v kotníku spoj může být proto také způsoben jejich přetížením šlachy nebo pouzdro šlachy zánět.

Bolest na vnější straně kotníku je často způsobena vnějším kroucením, supinace trauma. The supinace trauma je nejčastějším sportovním zraněním, zejména jsou to fotbalisté, volejbalisté a další míčoví sportovci. Turisté a běžci se také kvůli nerovným povrchům často ohýbají směrem ven.

Mírná bolest po ohnutí je často neškodná, protože vnější vaz byl pouze přetažen. Vzhled a běh jsou nepříjemné, ale možné. Po několika dnech je noha bezbolestná a opět plně funkční.

Silnější bolest naznačuje vážnější poranění: Vnější vaz může být roztržený nebo roztržený (více informací o roztržených vazech najdete v článku: Roztržený vaz nohy): Vnější vaz kotníku se skládá ze tří částí. Když je kotník ohnutý, nejčastěji se trhá ligamentum fibulotalare anterius, které se táhne od vnějšího kotníku ke kosti kotníku. Vážná poranění často vedou ke zlomenině kotníku, která se dělí na zlomeniny Weber A, B a C.

Za vnějším kotníkem probíhají šlachy M. fibularis longus a M. fibularis brevis podél vlastních šlachových obalů. Tyto svaly jsou odpovědné za otáčení chodidla směrem ven a za ohýbání kotníku směrem k chodidlu. Přetížení těchto šlach nebo zánět pouzdro šlachy může také způsobit bolest ve vnějším kotníku.

Cvičení k tomu najdete v článku Cvičení v případě tendosynovitidy. Bolest v kotníku kloub, když běh může být způsobeno předchozím zraněním, bez ohledu na to, zda se jedná o vazový úsek, a roztrhaný vaz nebo zlomenou kost. Bolest v kotníku kloub, ke kterému dochází „jen tak“, když běh, má jiné příčiny: Pokud se nosí nesprávné boty (například jednoduché tenisky na delší dobu) jogging) nebo pokud nové boty ještě nebyly řádně zlomeny, je vazivový aparát kotníku přetažen, což může způsobit bolest. Další příčinou je přetížení šlach, které probíhají kolem vnějšího a vnitřního kotníku, nebo zánět šlachových obalů v tato oblast.

Běžná příčina bolest v kotníku když je chůze artróza kotníku. Osteoartróza popisuje nadměrné opotřebení kloubů pro věk pacienta: silné namáhání, nesprávné zatížení, nadváha a minulá zranění zvyšují riziko zvýšeného opotřebení kloubu. Ochranná vrstva z chrupavka se při osteoartróze postupně rozpadá a v určitém okamžiku nevyhnutelně následuje bolest, protože tato ochranná vrstva je ztracena a kosti podílející se na kotníku třením o sebe.

Bolest je pak jasně cítit, zvláště při chůzi. K tomu lze použít speciální gymnastiku nohou. Informace o tomto najdete v článku Fyzioterapeutická cvičení kotníkový kloub.

Bolest v kotníku výše ovlivňuje oblast při přechodu od zadní části chodidla k holeni. V této oblasti jsou spodní část holenní kosti a kotníková kost, může dojít k poranění těchto kostí bolest v kotníku výše. Bolest v této oblasti může být způsobena také zraněnými vazy.

Asi 1.5% lidí má v této oblasti další kost, hřbetní talonavikulární kost, která se nachází mezi kotníkovou kostí a skafoid. Ve většině případů nezpůsobuje žádné problémy, zřídka může způsobit zánět sousedních šlach. Šlachy v této oblasti patří do svalů skupiny extensorů na spodní straně noha (tibialis anterior, extensor digitorum longus, extensor hallucis longus), které jsou odpovědné za tahání prstů směrem k spodní noha.

Šlachy těchto svalů probíhají podél zadní části chodidla v pouzdrech šlach, které se mohou v důsledku přetížení zapálit (např. Přídavným hřbetním talonavikulárním os talonem). Bolest zadního kloubu po pádu z velké výšky nebo po dopravních nehodách naznačuje zlomeninu patní kosti, přičemž zadní noha je silně oteklá a bolestivá. Dvojitý zlomenina kotníku (zlomený vnitřní a vnější kotník) může také vést ke smykové zlomenině na zadním okraji holenní kosti (zadní Volkmannův trojúhelník), který se pak označuje jako trojitá zlomenina kotníku.

Terapeutická opatření najdete v článku Cvičení Zlomenina kotníku. Další příčinou je prasknutí Achillova šlacha, který je předem poškozen u pacientů s revmatismus, vysoké hladiny kyseliny močové nebo užívání kortizona trhá se rychleji než u zdravých pacientů. V okamžiku prasknutí člověk pocítí trhací bolest a uslyší praskavý zvuk, poté a důlek je hmatatelný a zadní kotník je oteklý a bolestivý na tlak.

Zejména u běžců Achillova šlacha je silně podrážděný vnitřním kroucením. Ve většině případů podráždění přetrvává. The Achillova šlacha by pak měly být dobře natažené a podlepené.

Bolest v kotníku, která se náhle objeví v noci, je pravděpodobně způsobena a dna Záchvat. Kloub bobtná, je horký a mění barvu na načervenalé až namodralé. A dnavý útok je velmi bolestivé: i sebemenší dotek může být bolestivý.

Ráno je strašení obvykle znovu. Kotníkový kloub je druhým nejčastěji postiženým dnou po kloubu palce na noze se 14% záchvatů dny. Dna je způsobena poruchou v močovina metabolismus, který způsobuje, že v systému zůstává příliš mnoho kyseliny močové krev a poté jsou uloženy jako krystaly kyseliny močové v klouby, šlachy a ledviny. Tyto krystaly kyseliny močové způsobují silné bolesti a pokud není dna léčena, dochází k trvalému zánětu a deformaci klouby nastat.