Pásky | Cvičení Achillova tendonitida (Achillodynia)

Pásky

A páskový obvaz lze také použít pro Achillová tendonitida. Běžnou páskou je jednostranný lepicí pásek, který lze nalepit Achillova šlacha kompetentní osobou, v závislosti na požadovaném účinku. V případě Achillova šlacha zánět páskový obvaz může poskytnout další úlevu pro šlachu a zároveň vás znehybnit, protože páskový obvaz je relativně nepružný, takže kotník lze dobře zafixovat.

Současným tlakem (komprese), který se vyvíjí pomocí páskový obvaz, toto má kromě podpůrné a zmírňující také dekongestivní funkci. Protože někteří lidé jsou na materiál alergičtí, existují takzvané spodní pásky, které zabraňují přímému kontaktu pokožky s páskou tím, že se nejprve nanesou, čímž vytvoří ochrannou vrstvu páska a kůže. Zvláštní formou páskového obvazu jsou takzvané kineziotapy, které jsou velmi elastické a proto nemají stabilizační ani uklidňující funkci. Jsou určeny ke stimulaci krev oběh a podporovat přirozené lymfy proudění, aby se uvolnily poškozené struktury. Klinický účinek kinesiotapů nebyl prokázán, nicméně v mnoha případech se používají navíc k terapii.

Chirurgie pro zánět Achillovy šlachy

Operace je indikována v případě achillodynie pokud příznaky přetrvávaly měsíce a onemocnění se stalo chronickým. V těchto případech je obvykle již zvenčí viditelné zesílení oblasti paty. Postižení trpí trvalým zánětem a jsou v každodenním životě vážně omezeni.

Pro operaci jsou v zásadě k dispozici dva postupy: Odstranění zanícených struktur a přebytků pojivové tkáně: Během operace je odstraněna chronicky zesílená tkáň, včetně nemocných burz a pojivové tkáně. Umělé zesílení Achillova šlacha Zesílení Achillovy šlachy může být užitečné, pokud je šlacha již částečně natržená. Chirurg ji pak může buď sešit nebo vyměnit za plast.

K tomuto účelu lze použít buď vlastní materiál těla, například tkáň lýtkových svalů, nebo syntetický plast. U obou chirurgických zákroků jsou šance na uzdravení v pooperační fázi velmi dobré. Achillova šlacha musí být zcela imobilizována ve speciální dlaze po dobu 4-8 týdnů po operaci. Následný pooperační léčebný program poté obnoví pacienta na plnou váhu.

  • Odstranění zanícených struktur a přebytečné pojivové tkáně:
  • Umělé zesílení Achillovy šlachy