Syndrom tarzálního tunelu: Příznaky a léčba

Stručné shrnutí

  • Léčba: zpočátku imobilizace hlezna; užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků; možný chirurgický zákrok; další možnosti léčby (např. dlaha, ortéza, tejp, cvičení)
  • Příznaky: Noční poruchy čití v oblasti přední plosky nohy a prstů; pocit pálení v nohou, necitlivost a brnění; svalová slabost, omezený pohyb.
  • Vyšetření a diagnostika: Na základě testů citlivosti na bolest, otoku, hypertermie, elektroneurografie, RTG nebo magnetické rezonance.
  • Průběh onemocnění a prognóza: Léčba co nejdříve, jinak možné trvalé poškození nervů; Úspěch operace závisí na doprovodných příznacích

Co je syndrom tarzálního tunelu?

Všechny vjemy v oblasti bérce, paty a chodidla jsou navíc vedeny přes nerv do centrálního nervového systému. Pokud je nerv v tarzálním tunelu nyní podrážděn trvalým tlakem, nazývá se to syndrom tarzálního tunelu. Postižena je především noha a bérce.

Syndrom tarzálního tunelu se může objevit na obou stranách.

Co pomáhá na syndrom tarzálního tunelu?

Součástí terapie může být léčba základního onemocnění, jako je zánětlivé onemocnění kloubů (revmatoidní artritida) nebo hypotyreóza.

Pozor: Pokud se příznaky během cvičení zesílí, poraďte se prosím se svým lékařem nebo fyzioterapeutem!

Někdy pomůže zchladit bolestivá místa. Dále jsou k dispozici homeopatické přípravky pro léčbu příznaků syndromu tarzálního tunelu, například proti bolesti nervů. Pozornost je třeba věnovat i správné obuvi.

Jaké jsou příznaky?

Vzhledem k tomu, že se nerv zpočátku znovu a znovu regeneruje, příznaky se zpočátku objevují nepravidelně. V průběhu onemocnění však obvykle dochází k trvalému poškození nervu – v tomto případě pocity a bolest přetrvávají. Později bývají poškozeny i svaly zásobené nervem. Postižení pociťují svalovou slabost a již pro ně není možné správně pohybovat nohou.

Příčiny a rizikové faktory

Asi v 80 procentech případů lékař najde příčinu syndromu tarzálního tunelu. Ve většině případů jsou to úrazy nebo nezhoubné kostní výrůstky, které zužují tarzální tunel. Občas však vedou k zúžení struktury i drobné nádory nebo záněty.

Vyšetření a diagnostika

Při podezření na syndrom tarzálního tunelu je vhodné poradit se s lékařem již v rané fázi. Často se tak zabrání trvalému poškození nervu. Lékař, ortoped, položí mimo jiné následující otázky:

  • Jak dlouho jsou příznaky přítomny?
  • Kdy jsou příznaky obzvláště intenzivní?
  • Dochází k bolesti pouze při námaze nebo i v klidu?
  • Dají se příznaky nějakým způsobem spustit nebo zesílit?
  • Trpíte onemocněním, které postihuje nohu nebo její nervy?

Poté lékař nohu vyšetří a provede různé testy. Někdy je schopen bolest vyprovokovat poklepáním na oblast pod vnitřním kotníkem. Slabost svalů zásobovaných nervem, stejně jako známky lokálního zánětu, jako je otok a hypertermie, jsou známkou syndromu tarzálního tunelu.

Průběh onemocnění a prognóza

Bez léčby se příznaky syndromu tarzálního tunelu obvykle zhorší. V nejhorším případě je nerv trvale poškozen. Odborníci proto doporučují léčit syndrom co nejdříve. Pokud již došlo k trvalému poškození tibiálního nervu nebo selhaly svalové funkce, obvykle to již není možné zvrátit operací.