Čaj v těhotenství: Co je povoleno a co ne

Jaké čaje lze pít v těhotenství?

Ženy by měly v těhotenství zajistit svému tělu dostatek tekutin – například ve formě čaje. Nejen, že dokáže uhasit žízeň, ale v závislosti na typu i zmírnit typické těhotenské příznaky. Některé druhy čajů jsou v těhotenství bezproblémové (např. heřmánkový čaj), jiné by se měly pít pouze s mírou a/nebo až v posledních týdnech před porodem (např. čaj z maliníku). Zjistěte více o použití a účincích oblíbených druhů bylinných čajů v těhotenství:

Heřmánkový čaj

Během těhotenství mnoho žen spí méně zdravě než obvykle. Šálek heřmánkového čaje zde může pomoci a podpořit klidný spánek. Především se však heřmánek doporučuje při zánětlivých nebo křečovitých poruchách trávicího traktu, podráždění, pálení žáhy a žaludečních vředech.

Heřmánkový čaj je obecně bezpečné pít během těhotenství.

Citronový balzámový čaj

Mnoho žen trpí nepohodlím a nevolností, zejména na začátku těhotenství. Melissa čaj zde může pomoci. Stejně jako heřmánkový čaj se dá bez váhání pít.

Fenyklový, anýzový a kmínový čaj

Fenyklové, anýzové a kmínové čaje se však v těhotenství bez omezení nedoporučují. Pokud se pijí ve velkém množství, mohou vyvolat předčasný porod.

Studie na zvířatech provedené před několika lety navíc naznačovaly, že nadměrná konzumace těchto bylin zvyšuje riziko rakoviny – kvůli účinným látkám estragol a methyl eugenol, které obsahují.

Ze stejného důvodu také mnozí odborníci radí opatrnost se skořicí a citronovou trávou (čaj z citronové trávy) v těhotenství a v dalších fázích života.

Zdravotní riziko pro člověka spojené s konzumací těchto čajů je však kontroverzní, protože zmíněné látky jsou přítomny jen v zanedbatelném množství. Pediatři například dávají celočíry na fenyklový čaj, který je oblíbený zejména u dětí. Spolkový institut pro hodnocení rizik v Berlíně proto již v roce 2002 vyzval ke snížení obsahu estragolu a methyleugenolu v potravinách.

Nejlepší je probrat se svým lékařem nebo porodní asistentkou, zda a jaké množství těchto čajů byste měla během těhotenství pít. Obecně platí, že jeden až dva šálky denně jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné.

Čaj z malinových listů

Čaj z maliníkových listů by se však vzhledem k účinku podporujícímu porod měl pít pravidelně až od 35. týdne těhotenství (po konzultaci s porodní asistentkou nebo gynekologem). Pak jsou povoleny tři až čtyři šálky během dne.

Černý čaj

Těhotenství je období, kdy by ženy měly konzumovat kofeinové nápoje pouze s mírou. Kromě kávy sem patří i černý čaj. Důvodem doporučení je stimulující obsah kofeinu (dříve známý jako tein), který má vliv i na nenarozené dítě. Černý čaj také zhoršuje vstřebávání železa z potravy a podporuje zácpu.

V těhotenství byste proto měla vypít maximálně dva až tři šálky černého čaje denně.

Zelený čaj

Některé ženy rády pijí zelený čaj i v těhotenství. Pochází ze stejné čajové rostliny jako černý čaj, ale na rozdíl od černého čaje není fermentovaný. Stále obsahuje kofein, takže zelený čaj má také celkově povzbuzující účinek – i když méně silný než černý čaj. Stimulační účinek zeleného čaje také nastupuje méně rychle. Zelený čaj také obsahuje řadu minerálů a mnoho hořčin, které stimulují tvorbu žluči a napomáhají trávení.

Během těhotenství jsou povoleny maximálně dva až tři šálky zeleného čaje denně.

Matcha čaj, maté čaj

Čaj maté se vyrábí z listů keře maté. Stejně jako černý, zelený a matcha čaj obsahuje kofein. Během těhotenství byste proto měli vypít maximálně dva až tři šálky čaje maté denně.

Mátový čaj

Těhotenství je často doprovázeno obdobími nevolnosti a pálení žáhy. Zde může pomoci mátový čaj, protože silice z rostliny působí protikřečově na žaludek, střeva a žlučové cesty.

Stejně jako u čaje z listů maliníku je však i mátový čaj spojen s výskytem děložních stahů při pití ve velkém množství. Pokud chcete během těhotenství pít mátový čaj, měli byste si nejprve promluvit se svou porodní asistentkou nebo lékařem.

Šalvějový čaj

Problémy s trávením jsou také běžné v těhotenství. Šálek šalvějového čaje působí protikřečově a zklidňuje žaludek a střeva.

Ženy by však v těhotenství měly pít šalvějový čaj pouze v malých množstvích – pokud vůbec – a nikdy ne po delší dobu. Na jedné straně tanin obsažený v šalvějí může vyvolat předčasný porod a dokonce předčasný porod nebo potrat. Za druhé, šalvěj obsahuje thujon, látku, která je ve vysokých dávkách toxická.

Pokud je šalvějový čaj lékařsky nezbytný, je nutné jeho užívání konzultovat s lékařem.

Čaj z kontryhelu

Vše, co potřebujete vědět o účincích a použití kontryhelu v těhotenství a při snaze otěhotnět, se dočtete zde.

Ovocný čaj

Část zvýšené potřeby tekutin v těhotenství můžete pokrýt (neslazeným) ovocným čajem. Protože pít pořád jen vodu může být nuda.

Výběr ovocných čajů je obrovský – od klasických jako jablečný, citronový a jahodový až po exotické odrůdy jako mango, ananas a granátové jablko. Touze po rozmanitosti se meze prakticky nekladou.

Jelikož ovocné čaje – na rozdíl od bylinkových – neobsahují žádné léčivě účinné látky, jsou povoleny bez omezení po celou dobu těhotenství.

Jiné čaje v těhotenství

Existuje mnoho dalších oblíbených druhů čajů – například čaj rooibos (rooibos čaj). Tento uvolňující nápoj, který obsahuje hodně železa a vápníku, je v těhotenství (i jinde) obecně považován za bezpečný.

Čaj z lipových květů lze například použít k léčbě příznaků nachlazení během těhotenství. Tymiánový čaj je také považován za bezpečný během těhotenství; přirozeně zmírňuje například bronchitidu a černý kašel.

Levandulový čaj často pomáhá při nervovém neklidu a poruchách spánku. Dá se pít i v těhotenství.

Zázvor mimo jiné dokáže zmírnit nevolnost a nadýmání, potíže, kterými občas trpí mnoho těhotných žen. Obvykle se však doporučuje pít zázvorový čaj pouze v těhotenství krátce před porodem, protože může mít účinek na podporu porodu.

Rozmarýn mimo jiné stimuluje krevní oběh a po staletí ho používají porodní asistentky ke stimulaci kontrakcí. Těhotné ženy by proto měly pít rozmarýnový nebo rozmarýnový čaj až těsně před porodem.

Čaje z listů ostružiny, řebříčku, kmínu a pelyňku by se také měly pít až ke konci těhotenství pro jejich možný účinek na podporu porodu.

Pokud si nejste jistí, zeptejte se nejlépe své porodní asistentky nebo lékaře, které čaje můžete v těhotenství pít a v jakém množství!

Které čaje by se v těhotenství neměly pít?

Některé druhy čajů nejsou vhodné nebo jen omezeně vhodné pro těhotné ženy, protože obsahují látky, které mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství nebo péči o dítě.

Hibiscus čaj

Čaj z kořene lékořice

Opatrnost se doporučuje i při pití čaje z kořene lékořice v těhotenství. Kořen lékořice obsahuje látku glycyrrhizin, o které se předpokládá, že ve velmi vysokém množství zvyšuje riziko předčasného porodu. Těhotné ženy by proto měly vypít maximálně dva až tři šálky čaje z kořene lékořice (nebo bylinné čajové směsi s kořenem lékořice), pokud vůbec.

Verbena čaj

Vervain, o kterém se v lidovém léčitelství říká, že pomáhá při mírných žaludečních potížích a průjmech, dokáže také stimulovat stahy a v nejhorším případě vyvolat předčasný porod. Ženy by se proto v těhotenství měly vyhýbat čaji z verbeny.

Kopřivy čaj

Zejména v posledních týdnech těhotenství se mnoho žen potýká se zadržováním vody, zejména v nohách. Proti tomu mohou působit dehydratační účinné látky, které se nacházejí například v kopřivách. Lékaři však důrazně nedoporučují užívat je během těhotenství. Silná dehydratace totiž může vážně narušit rovnováhu tekutin matky a tím narušit výživu dítěte. Ženy by se proto v těhotenství měly kopřivovému čaji zcela vyhýbat.

Čaj v těhotenství: rozmanitost a střídmost