Tea Tree olej na herpes, plísně nohou a další

Co je tea tree olej?

Tea tree oil se získává z listů čajovníku australského (Melaleuca alternifolia). Je až sedm metrů vysoký, stálezelený a z čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Nejraději roste ve vlhkých polohách, podél vodních toků a bažinatých oblastech v subtropických oblastech. Kromě toho se čajovník pěstuje pro komerční účely na velkých plantážích v Austrálii a dalších zemích, jako je Indie.

Byl to pravděpodobně botanik Dr. Joseph Banks, který doprovázel Jamese Cooka na jeho první expedici do jižních moří v 18. století, kdo vymyslel název „čajovník“. Muži pozorovali, jak australští domorodci připravovali infuzi z listů a používali ji k léčbě. Léčivé vlastnosti listů čajovníku byly v průběhu staletí důkladněji zkoumány.

K čemu se používá tea tree olej?

  • Kožní infekce způsobené bakteriemi nebo plísněmi – také vředy, atletická noha a plísně nehtů
  • Infekce MRSA během hospitalizace (MRSA = multirezistentní Staphylococcus aureus)
  • Infekce v intimní oblasti, jako je vaginální plíseň (Candida infekce), také cervicitida (zánět děložního čípku)

Podle expertní komise Evropské lékové agentury – HMPC (Herbal Medicinal Product Committee) – je vnější použití tea tree oleje lékařsky uznáváno jako tradiční bylinný lék v následujících případech:

  • drobné, povrchové rány
  • hmyzí štípnutí
  • malé vřídky (vředy, akné)
  • svědění a podráždění kůže způsobené atletickou nohou
  • mírný zánět sliznice dutiny ústní

Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu nebo se i přes léčbu zhorší, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jak funguje olej z čajovníku?

Esenciální olej z čajovníku obsahuje řadu různých složek. Hlavní složkou je terpinen-4-ol.

Jak se tea tree olej používá?

Esenciální olej se aplikuje zevně. Můžete jej aplikovat v 0.5- až 10procentním roztoku na postižená místa pokožky jednou až třikrát denně.

Někdy se doporučuje neředěná aplikace tea tree oleje – např. aplikace několika kapek čistého esenciálního oleje na zánět vlasového folikulu (folikulitida, vředy). Německý Spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR) před tím ale varuje, protože neředěný nebo vysoce koncentrovaný čajovníkový olej může způsobit podráždění pokožky a alergické reakce.

Tea tree olej můžete použít i na obklad na lokální kožní infekci. K tomu smíchejte 0.7 až 1 mililitr esenciálního oleje se 100 mililitry vody, navlhčete jím obvaz na ránu a přiložte na postiženou oblast kůže.

V obchodě jsou dostupné již naředěné roztoky i polotuhé přípravky, jako jsou krémy a masti s éterickým olejem.

Jaké vedlejší účinky může způsobit tea tree olej?

Vnější aplikace tea tree oleje může vyvolat podráždění pokožky a alergické reakce. Bolest, svědění, pálení nebo zarudnutí jsou možné následky.

To platí zejména v případě, že byl použitý olej skladován příliš dlouho nebo nesprávně: V přítomnosti kyslíku, světla a vyšších teplot olej stárne – oxidačními procesy vznikají sloučeniny, které dráždí pokožku a způsobují alergické reakce.

Tea tree oil je při požití toxický. Orální užití může způsobit zvracení, průjem, zmatenost nebo poruchu koordinace. Lidé kvůli tomu také upadli do kómat. Nebyla však hlášena žádná úmrtí. Proto čajovníkový olej nikdy nepolykejte!

Co byste měli zvážit při používání tea tree oleje

Před použitím otestujte esenciální olej na snášenlivost s pokožkou. Chcete-li to provést, dejte kapku do ohybu paže. Pokud pak kůže zčervená, začne svědit nebo pálit, zdržte se používání.

Dosud neexistují žádné studie o tom, zda je užívání tea tree oleje během těhotenství a kojení bezpečné. Zjištění o použití u dětí do dvanácti let jsou nedostatečné. Před použitím léčivé rostliny v těhotenství, při kojení nebo u dětí do dvanácti let se proto pro jistotu poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Odborníci doporučují používat tea tree olej pouze zředěný preventivně. Také by neměl přijít do kontaktu s očima, ušima nebo popálenými oblastmi kůže.

Jak získat tea tree olej

V lékárnách a drogeriích jsou k dostání kosmetické přípravky na bázi tea tree oleje i čistého esenciálního oleje. Lékárníci mohou také namíchat vhodné masti, krémy nebo roztoky – šité na míru individuálním potřebám zákazníka.

O správném použití tea tree oleje se prosím informujte v příslušné příbalové informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.