Skřípání zubů u dětí a kojenců: příčiny, terapie

Jaké jsou příznaky skřípání zubů u dětí?

Skřípání zubů (med.: bruxismus) se u dětí a miminek projevuje stejně jako u dospělých: Horní a dolní čelist jsou obvykle v noci během spánku nevědomky stlačeny a třeny o sebe.

Dříve nebo později se na chrupu projeví chronické skřípání zubů: zubař pak vidí na zubech stopy po oděru, které mohou dosahovat až k dentinu. Právě tato abraze způsobuje, že skřípání zubů u dětí tak škodí. Protože postupem času se broušením ztrácí stále více zubní hmoty. Uvolněné zuby a poškození zubů a dásní jsou dlouhodobé následky.

Co dělat se skřípáním zubů u dětí?

Odborníci také podezřívají miminka z toho, že se mléčnými zuby obrousí tak, aby do sebe dokonale zapadaly. Skřípání zubů u kojenců je tedy zcela normální. Může se objevit v noci během spánku, ale i ve dne.

U starších dětí, které skřípou zuby, by se však mělo něco udělat, aby se zabránilo trvalému poškození zubů. Osvědčila se symptomatická léčba pomocí zubních nebo kousacích dlah. Nosí se na noc, tvoří bariéru mezi zuby v horní a dolní čelisti a zabraňují tak opotřebení zubů způsobené skřípáním zubů.

Kromě dlahy mohou dětem pomoci zbavit se vnitřního neklidu a napětí a méně skřípat zoubky cílená relaxační cvičení.

Co může být příčinou skřípání zubů u dětí a kojenců?

Nemluvňata s prořezáváním zoubků si často brousí zuby, aby prozkoumala svůj nový chrup a obrousila přebytečnou zubní hmotu, aby do sebe první zoubky dokonale zapadly. Skřípání zubů u miminek či batolat je proto do zhruba tří let věku obvykle neškodné.

Skřípání zubů u starších dětí má naopak většinou co dočinění se stresem. Lékaři vidí jako nejdůležitější spouštěče skřípání zubů neklid související se stresem a zvýšenou aktivaci. Například děti trpící poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) často skřípou zuby. Děti s celkovými vývojovými poruchami jsou navíc často postiženy i skřípáním zubů.