Teleskopická náhrada: Vše důležité o zubní náhradě

Jak funguje teleskopická protéza?

Přirozené zuby slouží jako přidržovací zařízení pro teleskopické zubní protézy. Za tímto účelem jsou kryty tzv. vnitřními teleskopy, které jsou na zuby pevně nacementovány (abutmentové zuby) jako korunky. Vnější teleskopy jsou umístěny na odnímatelné části teleskopické protézy. Když pacient vloží odnímatelnou část protézy, vnější a vnitřní teleskopy se po sobě posunou jako články v dalekohledu. Protézy založené na tomto konstrukčním principu jsou optimálně ukotveny v chrupu.

Výhody teleskopické protézy

Pokud dojde ke ztrátě dalších zubů, lze teleskopickou náhradu rozšířit na plnou. Na cizí těleso v ústech si tak snáze zvyknou především starší lidé, kteří se obecně na zubní protézy jen obtížně adaptují. Odstranění části zubní protézy také usnadňuje čištění. To znamená, že teleskopické protézy vydrží déle než běžné zubní protézy.

Díky kombinovanému systému vnitřní a vnější korunky nabízí teleskopická protéza také pevné držení při žvýkání a mluvení, aniž by vyžadovala nadměrně velkou a nepohodlnou kontaktní plochu. V některých případech je možné upustit od palatinální dlahy zcela v horní čelisti s teleskopickými náhradami, což je pro mnoho pacientů pohodlnější.

Nevýhody teleskopické protézy

Největší nevýhodou je asi poměrně vysoká cena teleskopické protézy. Je to dáno především tím, že na každý zub se musí vyrobit dvě korunky. Výroba navíc vyžaduje naprosto precizní práci zubního technika.