Tendinitida: Průběh, příznaky

Stručné shrnutí

 • Příznaky: bolest, otok, zarudnutí, ranní ztuhlost, pocit napětí, křupání při pohybu
 • Léčba: Imobilizace dlahou nebo pevným obvazem, chlazení v případě potřeby, fyzioterapie, protizánětlivé masti a tablety, kortizonové injekce, v těžkých případech operace
 • Příčina a rizikové faktory: Zánět šlachových pochev v důsledku přetěžování nebo nesprávného zatěžování kloubů např. při sportu, v práci nebo při hudbě; zřídka kvůli zranění nebo infekci
 • Diagnóza: Na základě symptomů a typických známek zánětu; zřídka rentgenové vyšetření
 • Prognóza: Obvykle dobrá, pokud je kloub imobilizován; chronická progrese možná, pokud se neléčí
 • Prevence: Zahřívací cvičení, „zahřívací hry“, techniky a akční sekvence přátelské ke kloubům, používání technických pomůcek

Co je to tendinitida?

Je možné, že se pouzdro šlachy zanítí, zejména v případě nadměrného používání. Samotnou tendovaginitidu je nutné odlišit od zánětu šlachových pochev (tendinitidy).

V zásadě se tendovaginitida může vyskytnout v jakémkoliv šlachovém pouzdru. Zvláště často postihuje prsty nebo zápěstí, někdy také chodidlo. Může také postihnout předloktí, nadloktí, loket, rameno, zadní část kolena, nohu, kotník nebo palec u nohy.

Známé zvláštní formy tendinitidy v ruce jsou lusknutí prstu a tendovaginitida de Quervain. U obou onemocnění dochází ke stažení šlach, proto je lékaři označují jako tendovaginitis stenosans (stenóza = konstrikce).

Pokud se příznaky objeví na vnitřní straně prstů, může se jednat o lusknutí. Více si o tom můžete přečíst v článku Luskni prstem.

Jak se tendinitida projevuje?

Zánět šlachových pochev často začíná zákeřně. Obecně lze rozpoznat pět příznaků zánětu:

 • Zarudnutí (rubor)
 • Otok (nádor – ne ve smyslu rakoviny)
 • Bolest (dolor)
 • Oteplování (kalorické)
 • Funkční porucha (funktio laesa)

Jak probíhá zánět šlachových pochev na příslušných místech?

Hlavním příznakem je bolest nad postiženým pouzdrem šlachy (např. bolest v zápěstí). Tato bolest zesílí při aktivním nebo pasivním pohybu kloubu, přesněji řečeno postižené šlachy. Nad postiženým kloubem lze obvykle pozorovat otok a zarudnutí. Často je také popisována ranní ztuhlost a pocit napětí. Někteří pacienti cítí křupání, když pohybují kloubem. Lékaři pak hovoří o tendovaginitis crepitans.

Zacházení

Konzervativní terapie

Aby se zabránilo pohybům, které zhoršují zánět šlach a zhoršují bolest, má často smysl znehybnit ruku, nohu nebo postižený kloub dlahou nebo pevným obvazem. Imobilizace by však měla být pouze krátkodobá, protože je možné, že se šlacha jinak přilepí ke šlachovému pouzdru.

V souladu s tím lze kromě dlah nebo fixních obvazů použít k imobilizaci kloubu tzv. stabilní pásky. Sádrovou dlahu lékaři použijí pouze ve speciálních situacích, protože kloub by měl být znehybněn pouze na krátkou dobu.

Fyzioterapeutické cviky na posilování a protahování obecně působí pozitivně na svaly a šlachy. Fyzikální nebo manuální terapie může také korigovat chronickou nesprávnou zátěž.

Někdy lékaři používají protizánětlivé léky proti bolesti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Patří mezi ně například ibuprofen a diklofenak. Mohou být užívány jako tablety. V mnoha případech jsou užitečné i protizánětlivé masti.

V případě potřeby (např. při opakovaném bolestivém zánětu šlach) lékař aplikuje cílené kortizonové injekce. Mají protizánětlivý účinek a obvykle dobře pomáhají, ale nepodávají se tak často, jak je potřeba. Opakované injekce kortizonu mohou mít nežádoucí účinek poškození tkáně šlachy.

Domácí opravné prostředky: co můžete udělat sami?

Proti zánětům a bolestem zánětu šlach prý pomáhají různé domácí prostředky. Příklady:

 • Pomáhají prý i aplikace s křenem, léčivou hlínou nebo kvarkem.
 • Protizánětlivě působí mast s propolisem (včelí pryskyřice).

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Chirurgie

Pokud se bolesti a opakované tendovaginitidy objeví i přes intenzivní konzervativní léčbu, lékaři často zvažují operaci. To se často provádí ambulantně a obvykle se provádí v místní anestezii (nebo v celkové anestezii, pokud je to nutné). V závislosti na typu anestezie pacienti opouštějí kliniku ihned po výkonu (s lokální anestezií) nebo po několika hodinách (v celkové anestezii).

Následná péče

Po operaci je vhodné ihned začít s lehkým pohybovým cvičením, aby nedocházelo ke srůstům. Stehy se vytahují asi deset dní po operaci. Jizva bude prvních pár týdnů stále bolestivá. Postupem času však bolest odezní a operační jizva bude méně citlivá. V závislosti na vaší aktivitě se můžete vrátit do práce zhruba po dvou až třech týdnech.

Možné komplikace

Jako u každé operace jsou i při operaci šlachových pochev možné komplikace, například při náhodném poranění nervů. Je vzácné, aby nerv prorostl do zjizvené tkáně. Pokud se bolest a nepohodlí opakují po intervalu bez příznaků, může být nutná další operace.

Další komplikací je, že se operační rána může infikovat. Poté by měla být léčena antibiotiky.

Alternativní medicína a homeopatie

 • Třezalku tečkovanou
 • arnika
 • Esenciální oleje jako bergamot, levandule, pomeranč, citron na vtírání

Prostředky mají údajně analgetický, protizánětlivý a někdy chladivý účinek.

Bylinné přípravky jsou často účinné i z vědeckého hlediska. Klasické léky proti bolesti jsou však obecně účinnější. Poraďte se se svým lékařem o tom, zda by bylinné přípravky mohly být dobrým doplňkem terapie.

V oblasti homeopatie existují léčby zánětů šlach, které jsou založeny na ředění Acidum fluoricum („kyselina fluorovodíková“) nebo Bryonia („bílá tuřín“).

Koncept homeopatie je kontroverzní. Jeho účinnost nelze prokázat podle konvenčních lékařských, vědeckých a důkazů podložených kritérií.

Příčiny a rizikové faktory

Zranění mohou také způsobit zánět. Někdy je spouštěčem tendovaginitidy revmatické onemocnění. Jen velmi zřídka jsou za zánět odpovědné bakterie (septická tendovaginitida).

Zánětlivá reakce způsobí otok šlachy a šlachového pouzdra, takže jemný film tekutiny ve šlachovém pouzdru již nestačí k hladkému pohybu šlachy. Někdy se šlacha dokonce zasekne ve své šlachové pochvě.

To zvyšuje zánět a způsobuje další bolest. Povrchy šlachy a šlachového pouzdra se často mění v důsledku zánětlivé reakce, což způsobuje hmatatelný a slyšitelný pocit tření během pohybu (tendovaginitis crepitans).

Prsty

Šlachy flexorů prstů zasahují do dlaně na vnitřní straně prstu a šlachy extenzorů na horní straně prstu zasahují do hřbetu ruky. Pokud se jim zanítí šlachové pochvy, bolí prsty při pohybu.

Zápěstí

Šlachové pochvy v zápěstí se často zanítí a způsobují bolest. Příčinou bývá akutní nebo chronické přetěžování nebo nesprávné zatěžování šlach, které zde probíhají.

Lokální pohmoždění šlach také někdy způsobí zánět šlachové pochvy (a někdy i šlachy samotné). Flexorové šlachy ruky jsou zvláště namáhány při sportech, jako je lezení, gymnastika, veslování nebo stolní tenis. Intenzivní cvičení s hudebními nástroji, jako je kytara, housle nebo klavír, je také často příčinou zánětu šlachové pochvy v oblasti zápěstí.

Častou formou je tzv. tendovaginitis stenosans de Quervain. V tomto případě jsou zanícené dvě šlachové pochvy na zápěstí pod palcem (v tzv. šlachovém kompartmentu prvního extenzoru): Pochva krátkého extenzorového svalu a krátkého extenzorového svalu palce. Palec bolí při pohybu, zejména při úchopu.

Bolest v paži

Bolest lokte je často známkou tenisového lokte, způsobená neustálým přetěžováním a mikrotraumaty, které vedou k natržení šlach. Tenisový loket je však zánět šlachových úponů svalů předloktí a tedy ne zánět šlachových pochev. Bolest paže způsobená tendinitidou je více lokalizována na předloktí.

Noha

Tendovaginitida na noze je méně častá než na ruce. Pochvy šlach nohy jsou umístěny na úrovni hlezenního kloubu. Často se zanítí u lidí, kteří aktivně sportují, ať už kvůli poranění nohy nebo chronické nestabilitě hlezenního kloubu.

Vyšetření a diagnostika

Při podezření na tendovaginitidu je nejlepší poradit se s praktickým lékařem nebo ortopedem. Tendovaginitidu lze obvykle snadno diagnostikovat na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření. Aby bylo možné zaznamenat vaši anamnézu, váš lékař s vámi podrobně promluví o vašich příznacích. Může se ptát na následující otázky:

 • Dělali jste v poslední době nezvykle namáhavou práci rukama, jako je zahradničení nebo stěhování?
 • jaké je tvé povolání? Pracujete hodně na klávesnici počítače?
 • Jaké pohyby způsobují bolest?
 • Jak dlouho je bolest přítomna?
 • Pomáhají vám protizánětlivé léky?

Zobrazovací vyšetření

Zobrazovací postupy obecně nejsou nutné a používají se pouze ve výjimečných případech. Pro vyloučení kostních změn je možné pořizovat rentgenové snímky ve dvou rovinách. K zobrazení šlachy lze také použít ultrazvuk. Magnetická rezonance (MRI) také zviditelní šlachy.

Průběh onemocnění a prognóza

Tendonitida má často vleklý průběh. Je důležité chránit kloub od samého počátku příznaků, aby se zabránilo přechodu akutního zánětu do chronicity. Prognóza zánětu šlach je však dobrá, pokud se pokud možno vyhýbají spouštěcím pohybům a nedochází k jiným onemocněním, jako je revmatismus nebo zánět kloubů.

Prevence

Při sedavých činnostech může dynamická kancelářská židle pomoci vyhnout se zátěži kloubů a zad a problémům způsobeným příliš dlouhým sezením (např. trombóza).

Pro mnoho pohybových aktivit existují specifické polohy nebo techniky nenáročné na záda a klouby a také vhodné technické pomůcky.

Při sportu a hudbě je vhodné svaly, šlachy a klouby důkladně prohřát, aby se předešlo konkrétním problémům. To sahá od rozcviček a protahovacích cvičení až po postupné zahřívání s hudebními nástroji.