Tenisový loket: definice, léčba, příznaky

Stručné shrnutí

 • Léčba: Imobilizace, úleva, ochlazení a později případně zahřátí, speciální obvaz a léky, protahovací a posilovací cvičení atd., v některých případech operace.
 • Příznaky: Mimo jiné tlakové bolesti na vnější straně lokte, kloub nelze úplně natáhnout, pohybové bolesti
 • Příčiny a rizikové faktory: Nadměrné používání na vnější straně lokte
 • Diagnostika: Mimo jiné konzultace lékaře s pacientem, různé testy (testy pohybu a úchopu), RTG, magnetická rezonance, ultrazvuk
 • Průběh onemocnění a prognóza: Zdlouhavý proces hojení, ale dobrá šance na úplné uzdravení
 • Prevence: Posilujte svaly paží pravidelným cvičením, pravidelnými přestávkami od monotónních pohybů apod.

Co je to tenisový loket?

Tenisový loket nebo tenisový loket (odborný termín: epicondylitis humeri radialis, epicondylitis humeri lateralis) je bolestivé nadužívání některých šlach v oblasti lokte (zánět úponu šlachy). Navzdory názvu se tenisový loket nevyskytuje pouze u tenistů.

Jak léčit tenisový loket?

Co pomáhá proti tenisovému lokti? Neexistuje žádný obecně uznávaný jednotný přístup k léčbě tenisového lokte, u kterého by bylo vědecky prokázáno, že slibuje nejlepší terapeutický úspěch.

Odborníci však radí, že jako první je třeba odstranit příčinu nadužívání: Lékař tenisový loket asi na dva týdny znehybní, aby si ho pacient mohl odpočinout. Příznaky zmírňují konzervativní opatření jako chlazení a v případě potřeby léky proti bolesti.

Může být vhodné nosit speciální obvaz nebo takzvanou epikondylitidovou ortézu, typ tlakového obvazu. Mezi další možná terapeutická opatření patří ošetření ultrazvukem a protahovací a posilovací cvičení. V závažných případech, kdy konzervativní léčba tenisového lokte dostatečně nepomáhá, může být nutná operace.

Níže si můžete přečíst více o různých možnostech terapie tenisového lokte:

Léčba tenisového lokte konzervativními opatřeními

V případě potřeby dostanete od svého lékaře nemocenskou po stanovení diagnózy tenisového lokte. Délka pracovní neschopnosti závisí na příznacích a procesu hojení.

Pro dobu po rekonvalescenci je důležité korigovat pohybové vzorce, které pravděpodobně tenisový loket spustily: Toho lze dosáhnout například přizpůsobením pracoviště (ergonomická počítačová myš) nebo tréninkem techniky (například technika tenisového úderu).

Protahování a posilování: V rámci domácího ošetření tenisového lokte odborníci doporučují protahování a posilování svalů paží – ale pouze v případě, že již při cvičení nepociťujete silné bolesti. V raných stádiích stavu může být nápomocný zejména cílený silový trénink: podle odborníků se tím sníží prokrvení příslušné oblasti a bolest ustoupí.

Prodiskutujte tato cvičení předem se svým fyzioterapeutem nebo lékařem a nechte si od nich, aby vám ukázali, jak je správně provádět.

Fyzikální terapie: Je také možné léčit tenisový loket pomocí fyzikálních léčebných opatření. Mezi vhodná ošetření tenisového lokte patří masáže zápěstních svalů a tepelné či chladové procedury.

Mimochodem, zda je lepší tenisový loket chladit nebo zahřívat, záleží na stadiu poranění: V akutním stadiu a po intenzivní námaze má chlad uklidňující účinek (přiložte led zabalený v ručníku na 20 až 30 minut, dejte si pauzu na hodinu, opakujte). Naopak pro tenisový loket v chronickém stádiu je teplo mnohem prospěšnější.

Bandáže: Pokud jsou příznaky výrazné, je možné, aby postižení nosili po dobu několika týdnů bandáž tenisového lokte (epikondylitidu) přes loket a zápěstí. Je k dostání v některých sportovních prodejnách nebo prodejnách zdravotnických potřeb.

Místo obvazu lze v případě tenisového lokte dosáhnout imobilizace pomocí sádrové dlahy.

Podložka ideálně sedí asi pět centimetrů pod loketním kloubem. Mezi paži a podložku se obvykle vejde prst.

Tejpování: Tejpovací bandáže a tzv. kinesiotapy lze také použít jako součást léčby tenisového lokte. Ke správnému tejpování tenisového lokte pomáhají vhodné návody na internetu. Tejpování je však méně komplikované a profesionálněji provedené vaším fyzioterapeutem.

Medikace: Lékaři k léčbě tenisového lokte často používají protizánětlivé léky (aplikované lokálně, např. ve formě gelu, masti nebo k užívání). Kromě klasických léků na revmatismus (protizánětlivých léků) existují různé léky proti bolesti, léky na uvolnění svalů, bylinné přípravky, enzymy a nukleotidy. Váš lékař Vám vysvětlí, které přípravky jsou v každém jednotlivém případě vhodné.

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS): TENS je šetrná forma elektroléčby a nazývá se také terapie stimulačním proudem. Zahrnuje dodávání mírných elektrických impulzů do nervových vláken vedoucích bolest. To potenciálně brání přenosu podnětů bolesti a tím nepohodlí.

Infiltrační terapie: Někteří lékaři aplikují pacientům s tenisovým loktem lokální anestetikum, aby přerušili nervové vedení v postižené oblasti a zmírnili bolest. Lze také použít protizánětlivý kortizon. Je také možné aplikovat nervový toxin botulotoxin do hlavního bolestivého bodu a do postižených svalů. To svaly na několik měsíců „paralyzuje“, aby se mohly zotavit.

Mezi další možnosti léčby tenisového lokte patří mimotělní terapie rázovými vlnami (úleva od bolesti prostřednictvím externě generovaných tlakových vln), rentgenové stimulační záření (pro protizánětlivé a bolestivé účinky) a laserová léčba. Jejich účinnost na tenisový loket však prokázalo jen několik studií.

Operace tenisového lokte

Takový zásah ve většině případů dosahuje dobrých výsledků. Doporučuje se však pouze v těžkých případech, kdy konzervativní léčba v průběhu několika měsíců nebyla úspěšná. Například operace tenisového lokte je indikována v případech dlouhotrvajících a velmi silných bolestí, které omezují každodenní život. Chirurgický zákrok může být nezbytný také u pacientů, kteří mají kromě tenisového lokte i další zranění.

Tenisový loket a homeopatie

Někteří pacienti s tenisovým loktem léčí své příznaky domácími léky nebo homeopatickými léky jako doplněk ke konvenčním lékařským opatřením, ačkoli jejich účinnost je kontroverzní. Například Arnika prý pomáhá proti akutnímu zánětu a bolesti tenisového lokte.

Pokud bolest ustoupí lehkým pohybem, často se doporučuje Rhus toxicodendron. Pokud vás naopak bolí každý pohyb, je prý vhodnější Bryonia. Kromě toho je Ruta považována za osvědčený lék na poranění šlach a periostu.

Koncept homeopatie a její konkrétní účinnost jsou kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Jak se projevuje tenisový loket?

Dalším možným příznakem tenisového lokte je pocit slabosti v zápěstí. Silný tah, silný úchop pěstí, silný úchop při podání ruky nebo držení šálku pak už často není možný.

Zde je souhrn typických příznaků tenisového lokte:

 • Jemné držení těla – není možné narovnat loket
 • Tlaková bolest na vnější straně lokte
 • Bolest při pohybu
 • Slabost v zápěstí
 • Žádná síla zatnout pěst
 • Brnění v ruce

Tenisový loket: Příčiny a rizikové faktory

Příčinou tenisového lokte je nadužívání vnější části lokte. Stresující, opakující se pohyby nebo náhlé zvýšení zátěže bez adekvátně připravených svalů způsobují mikroskopické trhliny ve tkáni.

K takovým drobným poraněním (mikrotraumatům) jsou nejnáchylnější šlachy a vazivová chrupavka. Výsledná bolest může vyzařovat do horní nebo dolní části paže. V podstatě následující rizikové faktory podporují tenisový loket:

Slabé svaly předloktí i vyšší věk (snižující se elasticita šlach!) navíc podporují mikro poranění v oblasti loktů a tím i tenisový loket.

(Předchozí) nemoci a léčba: Někdy jsou příčinou tenisového lokte předchozí nemoci. Jedná se například o předchozí úraz nebo onemocnění kloubů. Riziko tenisového lokte zvyšuje i předchozí konzervativní nebo chirurgická léčba v oblasti lokte.

Tenisový loket je nejčastější u lidí ve čtvrté dekádě života.

Golferův loket

Stejně jako u tenisového lokte je nadužívání v důsledku opakujících se pohybových vzorců spouštěčem nepohodlí v oblasti paže v golfovém lokti. Zatímco tenisový loket postihuje vnější stranu lokte, golfový loket (epicondylitis humeri ulnaris), který je mnohem méně častý, způsobuje příznaky na vnitřní straně lokte.

Stejně jako tenisový loket postihuje golfový loket nejen specifickou skupinu sportovců (golfistů), ale také např. gymnasty, vrhače, silové sportovce při cvičení s volnou vahou, pokud chtějí kompenzovat nedostatek techniky využitím síly. .

Více o tom, jak rozpoznat golfový loket a co se s tím dá dělat, se dozvíte v článku Golfer’s Loket.

Vyšetření a diagnostika

Kterého lékaře je vhodné kontaktovat v případě tenisového lokte? Máte-li podezření na tenisový loket, například váš rodinný lékař je tou správnou osobou, kterou byste měli kontaktovat. Někteří pacienti míří i přímo ke specialistovi na ortopedii.

Lékař si s vámi nejprve podrobně promluví, aby sebral vaši anamnézu. Při podezření na tenisový loket následuje fyzikální vyšetření s různými testy. Aby vyloučil jiné příčiny bolesti, uchýlí se k zobrazovacím testům (jako je rentgen).

Zdravotní historie

V anamnézním rozhovoru se lékař ptá na přesné příznaky, případná zranění či předchozí onemocnění a možné spouštěče příznaků. Tyto informace pomáhají lékaři zúžit příčinu příznaků. Mezi možné otázky patří:

 • Zranil jste si ruku, třeba pádem?
 • Měli jste předchozí nepříjemné pocity v paži bez zjevného důvodu?
 • Kde přesně cítíš bolest?
 • Je to bolest při pohybu nebo v klidu?
 • Cítí se paže nebo ruka bezmocná kvůli bolesti?
 • Co děláte za práci? Jaké sporty provozuješ?

Fyzikální vyšetření a testy

Po rozhovoru s pacientem lékař prohlédne vaši paži. I na první pohled si může všimnout, že paže je již v klidové poloze: Mnoho pacientů s tenisovým loktem instinktivně drží loket v klidu a vyhýbá se úplnému natažení předloktí. Pro přesnější objasnění lékař prohmatá loket a zkontroluje, zda některá místa reagují tlakovou bolestí.

Pro diagnostiku jsou důležité i tzv. provokační testy: lékař vás např. vyzve k natažení ruky v zápěstí proti odporu (tedy k pohybu hřbetem ruky ve směru předloktí). To způsobuje bolest tenisového lokte, protože je obvykle postižen m. extensor carpi radialis brevis.

Často je tenisovým loktem postižen i povrchový extenzor předloktí (M. extensor digitorum communis): V tomto případě bolí při natažení prostředníku proti odporu.

Test na židli je také informativní: s nataženou paží a otočeným předloktím dovnitř jednou rukou zvedněte židli za její záda. To je v případě tenisového lokte velmi bolestivé.

Aby se vyloučily další možné příčiny nepohodlí údajného tenisového lokte, lékař také vyšetří vaši krční páteř, rameno a ruku a posoudí průtok krve, motorické funkce a citlivost (včetně známek sevření nervů) v postižené paži.

Zobrazovací vyšetření

Pomocí rentgenu je lékař schopen vyloučit některé další potenciální příčiny bolesti loketního kloubu, jako je artróza. U tenisového lokte je rentgenový snímek obvykle nevýrazný. U některých pacientů může být viditelná kalcifikace úponu šlachy – to však nemá vliv na průběh onemocnění.

Průběh a prognóza

Prognóza tenisového lokte je dobrá. Léčba však může být zdlouhavá. Pro postižené to znamená být připraven na několik měsíců bolestivých pohybů a stresových oslabení.

V mnoha případech postačí konzervativní léčba medikamenty, fyzioterapie a infiltrační terapie. Chirurgický zákrok je nutný pouze v případě, že jiné terapeutické přístupy nemají žádný účinek a/nebo má pacient závažné symptomy po delší dobu.

Obecně pro tenisový loket platí: Čím dříve s terapií začnete, tím větší je šance na úspěch. Důležité je také důsledné provádění terapie, jinak se bolest může stát závažnější až chronickou (chronický tenisový loket).

Prevence