9 největších chyb ve výživě

Téma výživy obklopuje mnoho mýtů a mylných představ: Je margarín zdravější než máslo? A opravdový výstřel pálenky po skvělém jídle opravdu rozproudí trávení? Jaká je pravda za těmito rozšířenými názory? Sestavili jsme pro vás 9 největších mylných představ o výživě.

1. těstoviny a brambory vás ztuhnou

Špatně. Brambory přinášejí na 100 gramů jen asi 70 kalorií - takže zelenina je sama o sobě poměrně nízkokalorická a zaručeně neobsahuje tuky. Příprava je však důležitá: I když jsou vařené, sako nebo pečené brambory extrémně zdravé, u hranolků a Co to vypadá trochu jinak: Přípravek s vysokým obsahem tuku zvyšuje obsah kalorií na více než 350 kalorií. Nudle, stejně jako brambory, jsou často podezřelé z výkrmu. Ale to je také špatné. S asi 150 kalorií na 100 gramů jsou těstoviny o něco vyšší v kaloriích, ale také vás na dlouhou dobu naplní. Obecně se vždy doporučují potraviny bohaté na sacharidy sacharidy mít jen polovinu tolik kalorií jako tuk.

2. margarín je mnohem zdravější než máslo.

Nepravdivé. Margarín je již dlouho považován za zdravější, protože obsahuje méně cholesterolu kvůli jeho rostlinným tukům. Kromě toho margarín také obsahuje o něco méně kalorií než máslo. Na rozdíl od toho máslo„margarín není čistě přírodní produkt. Jak zdravá je pomazánka, závisí do značné míry na použitém oleji a podílu trans mastné kyseliny. Máslo je často kritizováno za svou vysokou úroveň cholesterolu obsah. Dnes to však vědci předpokládají cholesterolu od mléko tuky jsou pro zdravé lidi neškodné. Pozitivní je, že máslo také poskytuje mnoho zdravých mastné kyseliny kromě nasycených mastných kyselin. Obecně každý, kdo věnuje pozornost vysoce kvalitním výrobkům, pokud jde o máslo a margarín a konzumuje roztíratelný tuk pouze s mírou, nedělá nic špatného.

3. lehké výrobky nemají žádné kalorie

Špatně. Lehké výrobky jsou většinou výrobky se sníženým obsahem kalorií, nikoli však bez kalorií. Lehké výrobky lze v zásadě doporučit, protože s nimi můžete ušetřit spoustu tuku a kalorií. Přesto se vždy podívejte na nutriční informace, abyste měli jistotu! Je také důležité, abyste nepoužívali lehké výrobky jako záminku k tomu, abyste jedli potraviny, které byste si jinak nedali dopřát. Některé výrobky stále obsahují relativně vysoké množství tuku a kalorií i v lehké verzi.

4. peckovina není kompatibilní s vodou.

Špatně. I po třešních, meruňkách, švestkách a spol. Můžete vypít sklenici voda bez obav - pokud jste ovoce předem pečlivě umyli. Tím je zajištěno, že žádné nepožijete bakterie s ovocem. Tito jsou zodpovědní za žaludek stížnosti, že mor mnoho lidí po jídle peckovin. Normálně požití bakterie bojují žaludek kyselina. Pokud však hodně voda vstupuje do žaludek současně s ovocem a bakteriese kyselina tak zředí, že bakterie mohou přežít.

5. tuk je nezdravý

Nepravdivé. S devíti kalorií na gram je tuk skutečně energeticky nejbohatší složkou potravy, ale jak je tomu často, rozhoduje zde také množství a kvalita. Tuk je v zásadě elementární důležitá látka, bez které nemůžeme žít. Asi 30 procent denního příjmu kalorií by proto mělo pocházet z tuků. Pokud však každý den jíte velké množství tučných jídel, postupem času nevyhnutelně přiberete. Dávejte tedy pozor, abyste nejedli příliš bohatou na tuky, a hlavně se uchylujte k vysoce kvalitním tukům.

6. špenát je obzvláště bohatý na železo

Nepravdivé. Tvrzení, že špenát je obzvláště vysoký železo je pravděpodobně jedním z největších výživových omylů. Ačkoli sušený špenát je obzvláště železo- bohatý na 35 miligramů na 100 gramů - ve vařeném stavu je však obsah železa 100 gramů snížen na jednu desetinu. Navíc, železo z rostlinných potravin lze špatněji využívat než ze živočišných produktů. Špenát by proto neměl být považován za hlavní zdroj železa - i když má ve srovnání s jinou zeleninou relativně vysoký obsah železa.

7. káva je tekutý lupič

Nepravdivé. Káva má močopudný účinek kvůli kofein obsahuje, takže po šálku musíme častěji chodit na toaletu káva. Nezbavuje však tělo vodaPo pití káva, proto se nevylučuje více tekutiny, než kolik bylo absorbováno nápojem. Na rozdíl od minulosti se tedy káva dnes počítá také jako součást denního příjmu tekutin.

8. alkohol je dobrý pro trávení.

Nepravdivé. I když lidový jazyk tvrdí, že alkohol po přepychovém jídle podporuje trávení, ve skutečnosti je to naopak. Protože alkohol spalování tuků je potlačeno, jídlo nám leží, a tak stále ještě silněji v žaludku než dříve. Pocit plnosti však díky alkoholu krátce ustoupí. Je to proto, že alkohol uvolňuje břišní svaly a tím nám poskytuje krátkou úlevu.

9. jablko pokrývá potřebu vitamínů

Špatně. Jablka jsou zdravá - ale vitamín požadavek na celý den nemůže pokrýt jablko. Jablka mimo jiné obsahují provitamin A, vitamín C a vitamin E, stejně jako B vitamíny B1, B2 a B6. Nicméně, částka vitamíny obsažený není dostatečně velký, aby pokryl celou potřebu dne. Konzumujte pět porcí ovoce a zeleniny každý den a vybírejte různé odrůdy. Tímto způsobem si můžete být jisti, že optimálně zakryjete svůj vitamín potřeby.