AC kloubní artróza Artróza ramenního kloubu (AC kloub) - cvičení

AC kloubní artróza

Ramenní kloub artróza je opotřebení akromioklavikulárního kloubu (AC kloub) - nazývaného také ACG artróza, která pokrývá skutečnou ramenní kloub. Kvůli degenerativním procesům v kloubu se mohou znovu a znovu objevit akutní bolestivé zánětlivé stavy. Pohyblivost ramene je omezená a oblast nad akromioklavikulárním kloubem může být oteklá, zarudlá nebo zahřátá tlakem. Terapie je do značné míry symptomatická. Li bolest je rezistentní na terapii, lze provést operaci vytváření prostoru, buď otevřenou (kožní řez) nebo artroskopicky.

Anatomie a příčina

Spoj je vytvořen z akromion - rozšíření lopatka a z klíční kosti - klíční kost. Akromioklavikulární kloub je stabilizován mnoha vazy. The šlachy z otočná manžeta běžet pod akromion, které jsou často podrážděny v případě artróza v akromioklavikulárním kloubu.

Příčiny opotřebení kloubů nejsou vždy jasné. Předchozí poranění vazů nebo silné mechanické namáhání akromioklavikulárního kloubu mohou podporovat rozvoj akromioklavikulárního kloubu artróza. Společný prostor se zužuje a chrupavka hmotnost klesá nebo dokonce úplně zmizí.

Kostní přílohy mohou zmenšit subakromiální prostor (prostor nad humerálem hlava a pod akromion). Šlachy ten běh tady může být podrážděný. To může vést k bolestivým omezením pohybu. Zúžení subakromiálního prostoru je také známé jako syndrom nárazu.

Příznaky artrózy akromioklavikulárního kloubu

Typickými příznaky artrózy akromioklavikulárního kloubu jsou citlivost na tlak přes kloub a bolestivé omezení pohybu při pohybu paží. ACG (akromioklavikulární kloub) pokrývá humerál hlava v zásuvce. Když je ruka zvednutá, kostnatá hlava kloubu se musí otáčet do akromionu a vyžadovat od něj určitý stupeň pohyblivosti.

Pokud je kloub artroticky pozměněn nebo je v akutním zánětlivém stavu, je bolestivě omezeno zvednutí paže před tělem, ale také šíření do strany. Dosažení na opačnou stranu těla také vyžaduje mobilitu v ACG. Podobná symptomatologie je vidět v ramenní artróza.

Projekt ramenní opasek musí se pohybu lehce poddat, zdegenerované povrchy kloubů se o sebe třou a bolest dojde. The bolest může nastat po dlouhodobém odpočinku, při pohybu nebo dokonce po cvičení (např. po sportu). Citlivost na tlak přes kloub se často zvyšuje při nošení tašek, ale o to více, když ležíte na boku. Mnoho pacientů s artrózou akromioklavikulárního kloubu nemůže spát na postiženém rameni a probudit se v noci kvůli bolesti.