Nejlepší tipy, jak vyléčit kocovinu

Co pomáhá proti kocovině?

Sklenka sektu na přípitek, červené víno k jídlu a později koktejl na baru – to může mít následky. Kdo vypije hodně alkoholu v krátkém čase, se nejen rychle opije, ale často se ráno poté musí potýkat s nepříjemnými příznaky, jako je únava, gastrointestinální potíže, bolesti hlavy a dehydratace. Lze je shrnout pod pojem kocovina.

Postižení se pak sami sebe ptají: co dělat s příznaky kocoviny? Shrnuli jsme nejlepší prostředky.

Pijte dostatek tekutin

Akutní následky nadměrné konzumace alkoholu má na svědomí dehydratace, tedy nedostatek vody. Alkohol zbavuje tělo vody a důležitých živin. Tím se také snižuje přívod krve do mozku. Proti této dehydrataci pomáhá především jedna věc: pijte hodně vody.

Co jíst s kocovinou?

Snídaně je důležitá pro kompenzaci nedostatku minerálních látek. Ale: Rollmop, burger a pizza nebo těstoviny a chléb jsou často doporučovány jako domácí prostředky. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, zda některá z těchto možností přímo bojuje proti kocovině. Důležité je, abyste svému tělu dodávali důležité živiny jako hořčík nebo vitamíny skupiny B.

Co pomáhá proti nevolnosti při kocovině?

V tomto případě je nejlepší pít neperlivou vodu. Dobrou alternativou je i neslazený čaj. Žaludek zklidňuje například heřmánkový čaj.

Pokud máte citlivý žaludek, pomůže zeleninový nebo kuřecí vývar.

Pomáhá hořčík proti kocovině?

Minerál reguluje obsah draslíku v buňkách. Pokud je toto narušeno nadměrnou konzumací alkoholu, má smysl užívat hořčík. Potraviny, jako jsou pšeničné otruby, dýňová a slunečnicová semínka, jsou obzvláště bohaté na hořčík.

Rozjeďte oběh

Typickými vedlejšími účinky kocoviny jsou také závratě a problémy s krevním oběhem. V těchto případech může pomoci studená sprcha, procházka na čerstvém vzduchu nebo káva. Kocovina sama o sobě nezmizí. Rozproudí vám ale krevní oběh, což alespoň zmírní některé příznaky.

Jsou léky proti bolesti užitečné při kocovině?

Léky proti bolesti na typické příznaky kocoviny, jako jsou bolesti hlavy, užívejte jen výjimečně. Důvod: některé léky mohou mít v kombinaci s alkoholem nebezpečné interakce. Týká se to například paracetamolu. Droga a alkohol jsou štěpeny stejným enzymem v játrech. Dvojitá zátěž zpomaluje detoxikaci a mohou vznikat škodlivé produkty rozkladu.

Elektrolyty proti příznakům kocoviny

Roztoky elektrolytů nedávno zažily zvláštní humbuk jako lék proti kocovině. Jedná se o směsi glukóza-elektrolyt v práškové formě, které vmícháte do sklenice vody.

Obsahují chlorid sodný dextrózu, citrát sodný a chlorid draselný a původně byly určeny jako lék na těžký průjem. Stejně jako při nadměrné konzumaci alkoholu tělo ztrácí hodně vody a minerálů.

Je tedy logické, že roztoky elektrolytů mohou pomoci jako lék na kocovinu, pokud je pijete po požití alkoholu. Ale pozor: tělo alkohol rychleji neodbourává.

Další problém: pozitivní účinek roztoků elektrolytů na příznaky kocoviny se stal známým prostřednictvím sociálních médií. Vznikla obrovská poptávka – v důsledku toho jsou roztoky elektrolytů často v lékárnách vyprodané a pro lidi, pro které byly původně určeny, již nejsou skladem.

Obecně platí, že byste proto neměli brát léky na lehkou váhu a je lepší uchýlit se k běžným domácím prostředkům na kocovinu nebo ještě lépe: pít pouze s mírou.

Pomáhá proti kocovině tzv. pultové pivo?

Vědci se také shodují, že pultové pivo dále dehydratuje tělo a zhoršuje příznaky.

Jak předejít kocovině!

Nejlepší strategií je přijmout opatření večer. Jak můžete kocovině zabránit? Věnujte pozornost následujícím bodům.

Vytvořte základ

Před párty je důležité syté jídlo. Při pití nalačno se alkohol rychleji dostává do krevního oběhu a má odpovídající účinek. Co jíte, není důležité. Není důležité jíst zvlášť tučná jídla – to je mýtus.

Během pití si také dejte malou svačinu.

Kocovina: kvalita alkoholu je rozhodující

Nadměrné pití je často považováno za příčinu zvláště výrazné kocoviny. To není pravda. Míchání různých druhů alkoholu příznaky nezhoršuje.

Spíše hraje roli kvalita alkoholu: levné lihoviny často obsahují metanol a fusilové alkoholy, které se vyrábějí podřadnou destilační technikou a pravděpodobněji vedou k příznakům kocoviny. Vysokou koncentraci těchto doprovodných látek má zejména červené víno a whisky.

Důležité vědět: Teplý, sycený a přeslazený alkohol se rychleji dostává do krevního oběhu a má horší následky.

Mezi tím pijte vodu

Co je to kocovina a jak dlouho trvá?

Kocovina je kombinací různých příznaků, které se objevují v důsledku nadměrné konzumace alkoholu. Typické příznaky jsou

  • velká žízeň
  • únava
  • bolest hlavy
  • Nevolnost, zvracení a průjem
  • obtížnost soustředění
  • Citlivost na světlo a šum
  • hojné pocení
  • Podrážděnost a dokonce i depresivní nálady
  • zvýšená tepová frekvence

Kocovina se objevuje přibližně šest až osm hodin po požití alkoholu, obvykle ráno poté, a může trvat až tři dny. Vzniká v důsledku dehydratace a toxických produktů rozkladu. Tělu pak chybí voda a minerály.