Ucho: Co může náš sluch udělat

Filozof Immanuel Kant má pověst, že řekl: „Neviditelnost se odděluje od věcí. Neschopnost slyšet se odděluje od člověka. “ Hodnotil sluch jako sociální smysl, možná důležitější než zrak. V našem moderním světě dominují vizuální podněty. Proto je dnes důležitost sluchu a také účinnost našich uší často podceňována.

Náš sluch - důležitý smysl

I v děloze to slyšíme. Není divu, že novorozenci dokážou odlišit hlas své matky od všech ostatních hlasů, než jsou schopni rozpoznat její tvář. Naše uši jsou neustále používány, ve dne i v noci, po zbytek našeho života. Dělají neuvěřitelnou práci: Můžeme vnímat extrémně tiché zvuky. Pokud bychom viděli stejně dobře, byli bychom stále schopni rozpoznat 10-wattovou žárovku ze vzdálenosti 1,000 kilometrů.

Slyšíme rozsah více než 10 oktáv - od 20 hertzů do 16,000 XNUMX hertzů. Síla oka odpovídá pouze jedné oktávě. Pokud byste chtěli převést dynamický rozsah ucha na stupnici, mohla by tato váha vážit vše od zrnka písku po traktor, aniž byste museli měnit rychlostní stupeň. Sluch je nejcitlivější a nejdynamičtější smyslový orgán u lidí.

Co pro nás každý den slyší

  • Varování Pocit sluchu varuje a varuje. Zvonění telefonu, zvonky, rány, výkřiky, hromy nebo klaksony nás mohou upozornit na nebezpečí, zejména na silnici.
  • Orientace
    Sluch nám pomáhá orientovat se v prostoru. Se zavřenýma očima slyšíme, zda jsme ve velké místnosti nebo malé místnosti. Protože slyšíme dvěma ušima, můžeme odhadnout, ze kterého směru zvuky přicházejí.
  • Povolit komunikaci prostřednictvím řeči
    Díky našemu sluchu se můžeme naučit mluvit. Při zdravém sluchu jsou rozhovory možné i za nepříznivých podmínek - hluk pozadí, špatné telefonní spojení, dozvukové místnosti.
  • Informovat Prostřednictvím uší absorbujeme spoustu informací - rozhovory, telefon, rádio, televizi.
  • Transportní nálady V rozhovorech neslyšíme jen slova. Vnímáme také objem, melodii řeči nebo výšku tónu, a tak dešifrovat nálady a pocity řečníků, jako je ironie, úžas, agresivita.

Více „vizuálních typů“

Navzdory všemu dávají dospělí přednost zraku, to byl výsledek studie profesora Vladimíra Sloutského z Ohio University. Ukázal čtyřletým a dospělým obrázek a hrál tři zvuky současně. Později měla být tato kombinace obrazové a zvukové sekvence rozpoznána. Zatímco se všichni dospělí soustředili výhradně na správný obraz, dobrá polovina dětí (53 procent) se soustředila především na sled zvuků. Ačkoli - jak ukázal další test - byli stejně snadno schopni okamžitě rozpoznat správný obrázek.

Děti mají rády tóny

Zatímco dospělí se zaměřují na vizuální vnímání, děti zjevně kladou důraz na sluch. Vědec předpokládá, že malé děti se více zaměřují na zvuky, protože jinak by nebylo možné, aby se naučily mluvit. (fgh)