Ucho: Proč dirigenti slyší lépe

Ucho smyslového orgánu funguje před narozením a udržuje si svoji funkci nejdelší v umírání. Ucho je důležité pro náš společenský život - sluch, vnímáme zvuky, tóny a zvuky. Ucho je nejcitlivějším a nejaktivnějším smyslovým orgánem člověka, dokonce reaguje na akustické signály během spánku.

Vodiče slyší lépe, protože dobrý sluch lze vycvičit

Studie Magdeburské univerzity a dvou univerzit v Hannoveru dospěla k závěru, že dirigenti mají mnohem lepší prostorový sluch než ostatní lidé. Důvodem je zjevně intenzivní odborná příprava s orchestrem. To, co platí pro vodiče, platí také pro „Otto Normalverbraucher“. Mozek procesy jsou stimulovány poslechovými zážitky. Naopak však platí, že mozek může odnaučit, jak vyhodnotit určité sluchové oblasti, pokud již nejsou vnímány Zvukové vlny, které se dostanou k uchu, se převádějí na signály, které cestují speciálními nervovými cestami do sluchového centra mozku, kde jsou analyzovány a interpretovány. Tyto velmi složité procesy dosud nebyly podrobně prozkoumány. Naše sluchová schopnost se v průběhu života snižuje, nicméně „dobrý sluch lze trénovat“.

Ti, kdo roky špatně slyší, zapomínají, jak rozumět

Dr. Karin Uphoff z Fördergemeinschaft Gutes Hören: „Pokud máte pocit, že už některé věci neslyšíte správně, navštivte sluchadlového odborníka na nezávazný test sluchu nebo si nechejte uši prohlédnout lékařem ORL. Pokud máte špatný sluch, měli byste to kompenzovat sluchem AIDS. To je jediný způsob, jak mozek - jediný způsob, jak - budeš mít šanci dál všemu rozumět. “