Lidské ucho: Struktura a funkce

Co je to ucho?

Lidské ucho je orgán, který spojuje dvě funkce: smysl pro sluch a smysl pro rovnováhu.

Anatomie ucha

Ucho je rozděleno do tří anatomických oblastí:

Vnější ucho.

Patří sem ušní boltec (auricle auris), zevní zvukovod (meatus acusticus externus) a bubínek (membrana tympani).

Ušní boltce

Více se o něm dozvíte v článku Bolehlav.

Zevní zvukovod (meatus acusticus externus) se skládá na začátku z chrupavčitého úseku, který pak přechází v úsek kostěný. Celkově je asi tři až tři a půl centimetru dlouhý, půl centimetru široký a mírně zakřivený. Kůže zvukovodu obsahuje vlasové folikuly, mazové žlázy a potní žlázy. Ty poslední vylučují ušní maz (cerumen). Tento lepkavý, nažloutlý sekret čistí zvukovod a zabraňuje pronikání vody, prachu a nečistot.

Ušní bubínek (membrana tympani) je blána, která odděluje zvukovod od středního ucha. Je asi 0.1 milimetru tlustý a devět až jedenáct milimetrů v průměru. Bubínek je šedobílý, obvykle průhledný a pod napětím. Není zcela plochá, protože první kůstka, kladívko na straně středního ucha, je srostlá se středem blány bubínku a dává mu tvar.

Střední ucho

Ossicles

Vše, co potřebujete vědět o třech drobných pohyblivých kostech, které jsou důležité pro přenos zvuku (kladivo, kovadlina a třmen) se dozvíte v článku Ossicles.

Eustachova trubice

Ze středního ucha vede napojení na hltan, tzv. Eustachova trubice (Tuba auditiva). Více se o tom dočtete v článku Eustachova trubice.

Vnitřní ucho (labyrint)

Zde se nachází vlastní orgán sluchu (Cortiho orgán) a orgán rovnováhy. Vše důležité o sluchovém orgánu se dočtete v článku Vnitřní ucho.

Orgán rovnováhy

Vše důležité o tom, jak funguje smysl pro rovnováhu a jak se mohou objevit závratě, se dozvíte v článku Orgán rovnováhy.

Jaká je funkce ucha?

Funkce ucha jsou sluch, tedy sluchové vnímání, a smysl pro rovnováhu – bez těchto funkcí by člověk nevnímal tóny, zvuky a zvuky a neustále by měl závratě.

Sluchové vnímání

O tom, jak je zvuk zachycován, předáván kůstky a veden do smyslových buněk ve formě putující vlny ve vnitřním uchu naplněném tekutinou, si můžete přečíst v článku Sluchové vnímání.

Kde se ucho nachází?

Jaké problémy mohou způsobit ucho?

Zánět zevního zvukovodu (například absces nebo vřed) se nazývá otitis externa. Způsobuje bolest a svědění ve zevním zvukovodu. Příčinou zánětu zvukovodu jsou často bakterie, které lze „chytit“ zejména při plavání. Lékaři proto hovoří i o koupacích otitis.

Zánět středního ucha (zánět středního ucha) vzniká obvykle v důsledku nachlazení nebo bolesti v krku, kdy patogeny stoupají Eustachovou trubicí. Děti jsou k této nemoci zvláště náchylné, protože jejich Eustachovy trubice jsou kratší než u dospělých. K zánětu dochází nejčastěji mezi 6. a 18. měsícem věku. Hlavními příznaky jsou pulzující bolest a pocit tlaku v uchu. Další příznaky, jako je snížený sluch, horečka a bolest hlavy jsou také běžné.

Náhlé a trvalé syčení, pískání, zvonění, bzučení nebo hučení v uchu – bez vnější příčiny zvuku – se nazývá tinnitus. Vyvolat ji může například náhlá ztráta sluchu, různé nemoci, stres nebo některé léky. Pokud nelze zjistit příčinu, hovoří lékaři o idiopatickém tinnitu.

Z různých vrozených nebo získaných důvodů může být sluchová funkce narušena na jedné nebo obou stranách. Lékaři rozlišují různé formy nedoslýchavosti, převodní nedoslýchavost a senzorineurální nedoslýchavost. Ve vyšším věku se také téměř u každého rozvine presbyauze. Ztráta sluchu může mít různou závažnost. U některých lidí je sluch narušen jen mírně, zatímco jiní jsou zcela hluší. Děti narozené se ztrátou sluchu nebo hluchotou mají často problémy s učením se mluvit.

Při otoskleróze jinak pohyblivé kůstky tuhnou. Příčina toho zatím není jasná. Důsledkem otosklerózy je ztráta sluchu.

K protržení bubínku může dojít přímou či nepřímou silou, například nesprávným použitím vatových tamponů při čištění zvukovodu nebo rychlými změnami tlaku vzduchu (výbuch apod.). Takové poranění bubínku (ruptura bubínku) se projevuje bodavou bolestí a náhlou ztrátou sluchu. Někdy vytéká krev i ze zvukovodu a postižený si stěžuje na závratě. Ve většině případů se prasklý bubínek zahojí sám a bez následků.