Hlad v hlavě

Zvýšená touha po sladkostech není náhoda: američtí vědci nedávno zjistili, že stres hormon CRH (hormon uvolňující kortikotropin) se stále více uvolňuje při nervové námaze. To zvyšuje chuť na cukr trojnásobně. Gumoví medvídci, marshmallows a hlavně čokoláda pak se jeví jako nejlepší lék, protože slibují vítané rozptýlení od stres of studium.

Zvláště uklidňující přísada číslo jedna zajišťuje, že neurotransmiter serotonin je propuštěn v mozek, což vytváří dobrou náladu. Sečteno a podtrženo: napětí a napětí studium najednou vypadají jen napůl tak špatně čokoláda-hnědý brýle. Ale má to háček: pozitivní účinek léčby trvá jen krátkou dobu. Sladkosti způsobit krev cukr úrovně raketově stoupat, což dočasně zvyšuje výkonovou křivku. Poté však úroveň stejně rychle opět poklesne - a vy dosáhnete další bar.

Není neobvyklé, že se z tohoto malého komfortního jídla stane skutečný nutriční problém, protože lahůdky zůstávají tvrdohlavě na bocích a je těžké se jich zbavit. Kromě toho mohou způsobit zubní kaz, cukrovka nebo kardiovaskulární choroby - vysoká cena za malé rozptýlení mezi nimi.

Naučit se vypořádat se s napětím

Mnoho studentů pozoruje, že během zkoušek jedí více a hlavně nezdravěji než obvykle. Například Sandra L .: „Vždy, když studuji, naberu dvě až tři kila, protože pak v zásadě jím pouze nudle a sladkosti - kilogramy se poté musí znovu uvolnit.“

Vzhledem k tomu, že během hektických fází často není čas na sport, mnoho lidí se poté mučí jednou z nesčetných diet. Problém: Aniž by změnili něco zásadního, v příštím roce znovu přibrali stres fáze. Stresové stravování je výsledkem hormonální řetězové reakce vyvolané duševním napětím.

Jinými slovy, jídlo je jen symptom; skutečná příčina vyvstává v mysli. "Z tohoto důvodu nestačí pokračovat." strava poté, “vysvětluje psycholog Frank Meiners z DAK. "S tím můžete dosáhnout krátkodobého úspěchu, ale při příští zkoušce budete znovu čelit stejnému problému." Co dělat, aby se nestal pojídačem stresu? Nejprve je nutné intenzivnější sebepozorování. Kdo si všimne, že dosáhne v hektické době zvýšené na sladkosti, měl by neprodleně zahájit protiopatření. Odborník DAK doporučuje především vylepšit zvládání stresu: "Pokud se naučíte lépe zvládat napětí, na prvním místě nespadnete do stravovací pasti."